Det verkar bara som det var torka som gjorde att löven vissnade. Tar löven detta så blir det jävligt nervöst i Jerusalem om ett par dagar. Kriga på Löven och låt Nubben möta Skansen och Östersund nästa säsong.
roger_sundsvall: 3e och 4e lär dom kunna fylla med befintliga spelare, spelare som Taylor Matson är en nyttig spelare oavsett divison. Miles Powell känns intressant också.
Nisse på Mon or: en och annan lövenspelare kanske tar klivet till SHL men HV71 behöver ju bärande spelare, inte chans-komplement till en befintlig stabil trupp. Dom kanske får ihop det bättre än vad vi fick men inte fan är den här HV-truppen bättre än den vi gick upp med senast?
Olli Hahl: frågan är ju bara HUR mycket det kommer kosta HV71 att köp ihop ett SHL-lag. Det laget dom spelar med nu räcker ju inte långt. Söderberg, Torp och Bohm på backen, där kan vi snacka ångest.
Olli Nomadinen : Rattie har dessutom en mycket högre fart när han väl trampar igång, vilket ofta gjorde att han kunde du åka sig fri/skapa lägen åt sig själv.
Olli Nomadinen : utifrån den aspekten, att bara stå och mata skott i pp, så hade Henrik Björklund varit klockren. Han hade säkert kunnat producera bättre än Rattie med samma istid.
Meduza: Det unika med Rattie var att han producerade så pass bra som han gjorde med en förhållandevis begränsad repertoar. För att lyckas med det måste man vara toppklass i sitt specialskills och Rattie i vänster tekcirkel var absolut europatopp. Liss är inte i närheten
Meduza: Liss har ett bra skott, kanske SHL nivå tom. Hans defensiv är allsvensk medelnivå. Jag har sett massor med Lövenmatcher med Liss i laget. Av 50 matcher så är han osynlig i 40. Han blixtrar till ibland och gör spektakulära mål. Men han är ungefär 350000kr sämre än Rattie, per månad.
Söderöver: På tal om Lander. Enorm skillnad när han var tillbaka. Han är inte längre någon vass offensiv spelare men hans styrka på puck gjorde stor skillnad i offensiv zon. Bland annat.