Stenqvist har kanske inte varit dålig, men jag har också högre förväntningar där. Han har ju definitivt inte visat att han ska spela i PP över Joey och Eronen. Målvakterna är väl lite sådär, men det har varit ett par svåra matcher och de har ändå sett bra ut i vars en match so far så jag vill inte såga dom alltför mycket än!
Just Eronen och Halloran är nog de två som stuckit ut mest av samtliga faktiskt, kan bli otroligt bra båda två. Sen fortsätter ju en sån som Hartmann visa att han bara kommer bli ännu bättre. Erik Andersson visar att han förmodligen kommer vara så bra som han var på slutet av förra säsongen vilket är skönt, första halvan av säsongen tyckte jag han var helt otroligt jävla svag faktiskt. Men som sagt, nu ser han riktigt stabil ut! Erixon tror jag kommer vara betydligt bättre i år, har sett vass ut på försäsongen tycker jag!
Tom Topp: Vad säger vi om Lundin då? Kommer han till sin rätt ute på kanten eller bör han spela center? Tycker vi bör ha Lander, Hanzl, Andersson, Lundin som centrar. Möjligtvis i den ordningen också. Som några nämnt innan, Andersson ser ut att ha tagit något kliv. Men pratar vi rena offensiva kvaliteter så går Lundin före alla dagar dock.
Triathlet: Jävla chef! Brände iväg en 500-ing. Men ska lasta på mer snart, bara inte sambon vill inhandla något nytt jävla bord eller något. Isf spricker septemberbudgeten
{7043}: tyckte att Stenkvist var bra mot Brynäs, men sen vettefan! Och han skulle ju ha en bra bössa! Eronen gillar jag, även Halloran! Och Erixon tycker jag har blivit den back som jag hoppades att han skulle vara ifjol!
Meduza: Sååå, med två matcher kvar av försäsongen, vilka tycker ni har stuckit ut mest? Vilka vill ni ser mer av?
Jag skulle vilja se mer från Stenqvist, fattar inte riktigt vilken typ av spelare han är/ska vara, man märker inte av honom speciellt mycket, men det kanske är ett tecken på att han gör få misstag? Ser iaf inte ut att vare den där offensiva backen jag hade förväntningar om.
Annars ser spelare som Halloran och Eronen väldigt spännande ut. Gillar farten på Halloran och att han är rätt skottvillig. Eronen har inte farten på sin sida direkt, men väger upp det med att spela smart. Ser lugn och trygg ut.
Synct: förstå om det inte är Dahlen som är hemvändaren, vilken härdsmälta det kommer bli bland Timråfansen.. Får jag lov att presentera Jacob Olofsson.
{9386}: Trodde det va ganska tydligt att mina ”hån” va med glimten i ögat. Och han presenterades inte när du sa heller iof första matchen. Men det här har väl alla haft på känn, fyfan va gött!
Sputnik: Förväntar mig en halv ursäkt av halva HS pga ert förlöjligande av det jag redan visste var klart. Särskilt en viss Herr Synct som var chefs hånledaren.🖕🤗🥳
Nisse1: Du och Nisse på mon är inte samma konto va? Tänkte att Nisse på Mon inte brukar vara sämre heller när det gäller punga upp när det vankas kampanjer. 😎
Så är ni inte samma person så utmanar jag dig Nisse på Mon, nu kan du inte vara sämre. 😉
Perreman: Ja alltså Jonte får gärna presenteras dagen innan serieprämiären om han bara är 100% klar! Tänkte mer så han inte fortfarande väntar in NHL..
Men det skulle å andra sidan vara sånt magplask av Timrå om man går ut med sådan här specifik kampanj utan att Jonte är klar. Riktigt ruttet ärligt talat.
Sputnik: Om Jonte troligtvis ska in i början av september så har klubben världens chans att lyfta lite rykten om Jonte, så att fler lockas in i swishandet. Dessutom är det bra PR för klubben.
Tom Topp: Madhawk tror fortfarande att Jonte kommer presenteras i början av september nån gång. Undrar vad anledningen är? Kanske vill köra kampanjen så länge som möjligt? Bara bra om man får in så mycket pengar som möjligt iofs. Jag swishar gärna även om Jonte redan är klar och att det är för back med. 100% värt för hälsan att slippa kvala ännu en gång..
Pucken: Nej vi ska inte byta namn till Sundsvall IK men vakna upp och se verkligheten. Vår ”satsning” att etablera oss på övre halvan i SHL har redan strandat. Idén att locka till sig unga talanger är fin men i förlängningen så kommer ... | Läs mer