Peacedog: enligt SHLsituationsrum på twitter så styrs pucken men under ribban. Hur lyckas man med det om pucken går ribba in? Och var ju inte det som sas under matchen, även skytten som får målet...
Erol Ateceae: Snopp Axelsson vidhöll väl att Walli var den enda i Timrå som kunde spela fysiskt, och slänga lite käft (enkel slutsats om man väljer att blunda för Perras plats i tacklingsligan). Så jag kommer till slutsatsen att projektionen måste stämma.
{9829}: även om ungen inte kommit när han kunna spela. Mot att någon ledare har kontakt med frun under matchen. Den tar väl 2 min att dra av sig utrustningen och dra till sjukhuset. Och att någon är hemma med frun och brassar hon till sjukan så kommer en svettig hanzl i suspen och möter upp
Erol Ateceae: I gengäld så sa väl RR, Ante du vet att jag gillar dig, eller något sådant. De är nog mycket mer bundis än vad man tror. Även Jonte stannade och snackade med nr67 när de tackade för matchen.
Erol Ateceae: Tydligen betalade Eliteprospects 600 tusen för algoritmen. Enligt Sanny finns ett samband mellan en viss Swishkampanj, då målet hela tiden varit att producera propagandasiffror för Timrås spelare 😏
Olli Hahl: När vi spelade senaste säsongen i HA kom det ju en del påpekanden om att det var gott ställt i laget, och boken, om fokus kunde ligga helt på hur Wiercoch namn skulle uttalas, egentligen, samt var namnet ursprungligen kom från.
Olli Nomadinen : En rolig grej med Ante är att han likt en telefonförsäljare alltid säger folks namn.
I klippet från PK:n säger han "Tack Roger, Faaan". När han pratar med Lena från CMore säger han "Jo, Lena..." med fler situationer.
Intressant egenhet i det agerandet. Dock inte lika oskön som en telefonförsäljare då han har frihet nog att inte behöva upprepa namnet genom hela samtalet, telefonförsäljare brukar ju ha talmanus som ska följas ända in i fördärvet.
{9829}: Hanzl har ej lagt upp något på instagram iallafall, han brukar ju göra det ofta, ser det som att han inte får barnet än, Wedin känns som lite tidigt
The great one: Jag tror att det är orimligt att Alvarez ska spela PP över tid. Det enda han gör är att stå framför mål och skymma målvakten, den rollen kan bättre producerande spelare ta istället. Fortsätter han ge 100% så kan han döda tid i boxplay och en fjärdelina. Tycker alvarez visade ifjol att det inte spelar nån roll om det är fotbollsmål eller hockeymål han skjuter på, han kommer att missa.
Jag tror, och hoppas, att våra två PP-formationer kommer att förlita sig på spelskicklighet istället för gnugg. Inte för att vara taskig med Alvarez men han har inte spelskickligheten för att hålla pucken inom laget i pp. Allt kommer falla på plats när Wedin och Hanzl är tillbaka.
Madsen kopia? Han är ju inte ens den speltypen. Han får fortfarande orimligt mycket tid i viktiga lägen även. Men ja, han har börjat bättre än ifjol. Men fortfarande otroligt mycket att bevisa.
Sven.savage i Luleå forumet har detalj granskat den höga klubban som inte var en hög klubba men som var en hög klubba. Kolla in det han skrivit o visar med bilder. Som vi alla såg… vi som har ögon.
thorwald: Däremot sa väl Johan Svensson, aka Madhawk att vi skulle vara ute efter en topp 4 back men att det förmodligen inte finns pengar till det i dagsläget. Känns ju långsökt och frågan om det inte bara är vad Madhawk själv tror Kapanen är ute efter.
DenRöda: Aha vilken tur då. Ja Sanny verkar ju placera lite vad som helst som katten släpat in i Timrå, var väl något sånt förra säsongen också när han tyckte vi hade problem. Lauridsen har jag för mig?
När man läser här och i media skulle man kunna tro att det blir mer än fullsatt, kanske man skulle behövt bygga ut hallen för att alla ska få plats, när vi väl är där ekar det tomt och 3500 pers är där bara. Nä, skaffa biljetter.nu, alla ska till halla.
Olli Nomadinen : Helst igår! Nej just det, då smiskade vi till Sillstryparna! Hoppas veckan går snabbt fram till Torsdag kväll. Man är så spänd på hur laget kommer svara upp på hemmais inför fulla läktare i hemmaborgen NHC!
{7043}: Ja och en backsida med endast 6 seniorbackar dessutom, tror inte nån back kommer sätta dig mot det i så fall. Tror det är skillnad på att vara ett topplag som går bra och egentligen har fullt lag men värvar bara för att man kan och rubba balansen i laget.
{7043}: kontraktstiden är väl lite mycket kanske. Tänker mest på NHL-avtalet där. Gör denna finne succé nästa år så kommer NHL knacka på. Vad är det avtalet innebär nu? 6-8milj i ersättning?
Kan rabbla upp alla backtalanger som kan vara av intresse för Timrå lite senare ikväll när barnen sover. Jag har rätt bra koll på finska ligan hihi.
{7043}: När (om) vi får in en back så är det viktigaste att vi har täckning när skador uppstår. Ska vi börja jaga en back när en skada redan inträffat så kan vi förmodligen skippa nyförvärv helt och hållet om det inte är en allvarlig skada eftersom vi lär få tillbaka spelaren innan vi ens hittat nåt på marknaden. Under tiden sliter vi hårt på dom få backarna vi redan har. Helt övertygad om att Kapanen kan se både ett och två steg framåt här och värva något snart.
Vore fint om vi kunde hitta nån som kan klocka 15 min per match utan att göra bort sig helt. Inga skräplån från allsvenskan tack.
DenRöda: Om våra backar fortsätter att spela tight och bra så har jag svårt att se en ny back komma in. Iallafall en etablerad värvning. Jag kan tänka mig att det kan komma in en spännande ung finsk back under 22 år på typ 3 års kontrakt.
Har för mig att Sanny själv sa det i förra avsnittet på podden att det kan störa lagsammanhållningen om ett nyförvärv dyker upp mitt under säsong om det går bra för laget. Eller det kanske var Figren som sa det i Släpp Sargen.
thorwald: Det finns inget rykte om Ekberg. Sanny och Svensson snackade om att det hade kunnat vara något eftersom att han aldrig får speltid i Leksand. Han kommer att gå från bänk till bänk ifall han kommer till oss. Petar inte någon av våra backar skulle jag säga.
Hank: Troligen inte, det var väl Bert-Ola Nordlander och Bulla som skulle hissas ifjol, det sket sig ju. Hade varit perfekt att gjort det på hemmapremiären men det är väl bortglömt nu.
Om det ligger något i ryktet om Tobias Ekberg är aktuell, hur stort tillskott är det för backsidan? Som mestadels hockeyallsvenskan-skadad de senaste åren har jag ingen större koll på den herren. Skulle behöva något att jämföra med, vilken back är han mest lik av våra nuvarande backar spelmässigt?
Vi tycker om dig jättemycket, men ibland går topplocket och det skrivs massa tok. Oftast menar vi det kanske inte, men ibland har vi kanske också lite rätt.
Hur lyckas man med det om pucken går ribba in? Och var ju inte det som sas under matchen, även skytten som får målet...