Erol Ateceae: Lyytinen rejält skadebenägen med, verkar gå skadad nu med vad jag förstått. Räknar han som breddback i så fall. Haha mäktiga förstavärvningar av Kapanen om det stämmer, Pääjärvi och Lyytinen. Kommer de komma upp i 20 spelade matcher ihopräknat ens. 😅
Erol Ateceae: MPS har lite schyssta highlights ändå, typ 2:22, 2:50. Man kan konstatera att det finns skills, vore grymt kul om han kunde få en nystart i Timrå (om det nu blir så).
Sputnik: Just nu känns olli juolevi ganska långt bort faktiskt, förmodligen bara ett namn som har droppas här på HS som det inte finns någon substans i. Detta känns mer som en Timrå värvning helt ärligt.. men men kan ju bli succé också vem vet. Jag är dock inte en utav personerna som kommer sakna laleggia, karln är ju katastrofal i egen zon. Dock väger han upp det offensivt, men hur många mål är han inne på? Känns som det blir mål jämt när han är inne. Vilken back/backar det än blir så hoppas jag bara man slipper sitta med hjärtat i halsgropen.
Puckat: Har ju lite kontakt med en Sportjournalist från Finland som har bra koll på Finska ligan. Känns sådär angående Lyytinen ärligt talat.
Han tyckte Joulevi kändes som ett långskott, speciellt då han börjat säsongen väldigt bra i AHL. Som sagt, som Timråit skall vi inte förvänta oss för mycket.
Vulgata: Oavsett orsak till att LaLeggia lämnar kommer jag sakna honom. Tack för ett bra jobb i Timrå IK! Du var verkligen en starkt bidragande orsak till att vi höll oss kvar i finrummet! Du kommer bli ihågkommen för det! Lycka till i framtiden och slarva gärna i uppspelen när ni möter Timrå!
Sputnik: Ja, lyckades luska fram att det är hans mamma så han kan vi nästan räkna in som klar. Kapanen har haft honom i fyra års tid i Kalpa så han har nog ganska bra koll på honom. Frågan är om han är breddbacken eller LaLeggias ersättare? Eller kanske att man skickar LaLeggia och ersätter honom med två lite mer oflashiga backar?
Sputnik: Det stämmer fan! Lyytinen har jag för mig åkte på en jobbig skada förra säsongen har jag för mig. Kommer fan inte ihåg vad för något men det går att Googla. Han ryktades till SHL för 2 säsonger sedan också tror jag. Bra bredd kan jag tänka mig. Kommer inte kosta allt för mycket. Gissar på samma som Svensson.
Sputnik: Nädå, det blir säkert jättebra om det är så. Litar till 100% på Kapanen. Hans Timråhjärta är enormt och han är så erfaren och kunnig att han såklart vet vad han gör. Älska Timrå IK ❤️
Olli Nomadinen : vet inget där men håller med. Laleggia har väl iaf 250 per månad. Fw kanske 120? Mps bör vara billig men knappast under 100k. Med tanke på HV tänker man ju på FW men tycker han bränt sina broar.
Starostenko: Tänker inte gå in nått på LaLeggia då jag inte har nån insyn alls. Men vad gäller agenten så får jag inga jättebra vibbar av honom på social media där han är rätt aktiv.
{10017}: inget problem i spelartruppen mer på ’kontoret’ och tränartrojkan de tycker agenten leker raiola (zlatans numera bortgångne agent för de som inte gillar fotboll). Tvingar sig bort lite från klubben och klubben säger inte direkt nej med tanke på lönen och situationen i övrigt. Det år så jag förstått det iaf.
Olli Nomadinen : juolevi känns nästan lite för bra för att vara sann. Valdes i första rundan och är egentligen bra på alla delar av spelet. Att inte riktigt räcka till för NHL men ändå vara på gränsen måste ju ändå ses som en monster-värvning med SHL-mått mätt.
Starostenko: Ok. Det låter troligt och så länge den som är klar inte är Fillefilur (som breddback ok men absolut inte som ersättare till LL. Det vore ett gigantiskt nedköp) så är jag någorlunda tillfreds här och nu. MPS in och breddback senare vid behov
Brodda13: dock tror jag Nubben menar att en Transatlnatisk spelare i AHL tjänar rätt bra lön nu för tiden. Tänker man på att det är dollar så blir det ännu dyrare som sagt. Alltså tror jag att LaLeggia är billigare i jämförelse med en Transatlantisk back från AHL/NHL.
Om vi skulle lyckas landa Joulevi så tror jag det mycket är Kapanens förtjänst och det namn han skapat sig som sportchef och agent bland de finska spelarna.
Sputnik: det konstiga med att han hämtar in Lalle är att han bara för en vecka sedan gick ut och sade att han inte ville köpa några nordamerikanska spelare för de vill ha sin lön i dollar... Ja du det uttalandet åldrades ju bra
Sputnik: joey är inte så populär i timrå. Har en jobbbig agent, fått minskad speltid, Ante tycker det defensiva brister. Men framförallt klagar han på situationen. Enligt vad jag hört är en annan back klar redan och breddbacken kommer det fortsatt väntas med.
Sputnik: Med tanke på att Nubben plockar LaLeggia direkt. Kanske var mer Nubbens förlängning med LaLeggia än att Ante ville ha kvar honom? Bara en tanke eftersom man skeppar honom så tidigt?
Eller kan det rent av vara så att Nubben sonderat marknaden redan innan och gett förslag om att ta över eller köpa ur LaLeggia? LaLeggia kanske lockades över med ett lite fetare lönekuvert också? Tänker att vi kommitvin en bit på säsongen och ett rikt lag som HV kan bjuda lite mer nu när det inte är ett kontrakt över hela säsongen.
JonteD: Tragisk utveckling... Börje var Barndomsidolen tillsammans med pekka.. Som liten grabb var man antingen Gretzky Pekka eller Börje när man spelade.
JonteD: Borde få ett tifo nästa hemmamatch. Som en hyllning till en av svensk hockeys största. Om inte den största. Vore en fin gest till Börje som han kunde få se innan han går hädan till hockeygudarna.
Erol Ateceae: Lilla farbrorn tycker att vi skickar en god tanke till Börje Salming och hans hustru och barn för nu galopperar hans ALS så att talet har försvunnit! Vi RÖDA OCH VITA TIMRÅITER TÄNKER PÅ DIG BÖRJE!!!😞😞🌜
{9386}: Ok skall tilläggas att jag inte ifrågasatte dig förut,vilket jag förstår du kanske syftade till med ditt förra inlägg till mig innan.
Jag hade inte följt tråden riktigt och sett att folk kommit med "källor", utan gick på diskutionen om att Joulevi var en önskespelare hos folk. Så jag ifrågasatte alltså inte dina uppgifter som du säger att du har.
OlliJanne: Detta snack om dollarn osv? Finska lirare, får inte dom också betalt i dollar? Vilket betyder att Juolevi förmodligen kommer kosta i runda slängar exakt lika mycket som Laleggia? Plus Pääjärvi och ytterligare en till back (Westerlund som varit snackis här), vart ska dessa pengar komma ifrån?
Pucken: Nej vi ska inte byta namn till Sundsvall IK men vakna upp och se verkligheten. Vår ”satsning” att etablera oss på övre halvan i SHL har redan strandat. Idén att locka till sig unga talanger är fin men i förlängningen så kommer ... | Läs mer