Synct: Jo, det borde vara Hartmanns mål och det var en puck som ställde sig på högkant, men faktum kvarstår: han borde skjuta oftare med det skottet! Han nämns ju inte ens som någon märkvärdig skytt. Lite som Per Svensson.
Fattar inte varför alla är så taggade inför lördag, fullsatt med en vecka till match. Detta är upplagt för bottennapp deluxe. Tippar 1-7 till Skellefteå, Möller kommer åka cirklar runt Svensson och co.
Kaaaaaan det bli lördag eller? sjukt taggad man är nu, inte bra för kroppen med uppehåll för oss supportrar. Måste vara lite biljetter kvar nu, är det typ 20-30 sittplatser kvar. Vilket jäkla drag det blir
Sputnik: Apropå något helt annat så vann Tim veckans mål. Det är ett helt sjukt skott han får på, och det är ju inte första gången. Skjuter man på det sättet spelar det ingen roll om någon skymmer eller inte.
Zäta75: Nej inte jag heller, sen vinner vi matcher och det är väl i grund och botten vad sporten ishockey går ut på. Skulle det visa sig att statistiken kommer ikapp oss så lär det väl laboreras en del mer kan jag tänka mig.
Men jag kör gärna på scenariot att vi är som en pingvin som trotsar naturlagarna och kan flyga. 😁
Sputnik: Hartmann och Walli i 4:e tror jag inte vi kommer att se, men det är en intressant tanke. Tror inte heller att man kommer att splitta på vår 1:a kedja.
OlliJanne: Hoppas att Jonte får styra 1ppt o att vi har Alvarez framför mål o Hallonet som en av snipers plus Hanzel som den andra sen tror jag att dagsformen får avgöra med dom andra men Lyytinen ska oxo kunna platsa i den här id'en sen om de e rätt e ju en annan sak men Jonte lägger ju pass som inte är av denna världen eller hur??? Nu får väl jag på näbben men tycker de skulle funka rätt bra!🇺🇿🇺🇿🇺🇿😎
Lander högst upp, men samtidigt tycker jag han har åkt på en hel del tveksamma utvisningar. Didde och Lundin kanske lite mer rättvisande då de tagit några dumma utvisningar.
Meduza: finns det stats på vem som dragit på sig mest utv min hittills under hösten? Gissar att Lundin kan ligga högt om man bara ser till rena 2 min utv
OlliJanne: Lapin kulta är i särklass den vidrigaste ölen som går att få tag på, fyfan vad äcklig den är. Får flashbacks och kräkreflexer när jag tänker tillbaka till ungdomen när man drack den.
{9386}: Jag vi kommer klättra är min övertygelse. Som du säger vi är långt från fulla potentialen även Hartman, Lundin och Erik Andersson har inte nått formen ännu.
{7043}: joo, men det lät så självklart att vi kommer sjunka. Så jäkla självklart tror jag inte det är. Vi kan lika gärna klättra. Högsta potentialen i Timrålaget tror jag vi inte sett ännu. Dahlen te x har ju inte trampat igång än heller, Wedin finns mycket mer att hämta av. Hanzl oxå. Sparkapital i Halloran. Skulle inte alls förvåna mig om vi blir inom topp 5.
Labban: Dahlén är värsta spelmotorn i PP för Tre Kronor. Kanske bara att inse att han inte längre är en renodlad målskytt men det känns fortfarande ovanligt att se honom i framspelar rollen
Dubbeld: Vi får inte utlopp för våran offensiv. Mycket spel i egen zon och har lite svårt att ställa om och vi får ofta dåliga lägen. Skulle behövas lite mer att vi går in i banan och in skottsektorn. Men så länge defensiven håller tätt funkar det.
www.shl.se/play/video/Djurgarden_Hockey_Timra_IK-141932?provider=staylive&autoplay=1