Villervalla: Haha snacka om att få en inbjudan med armbågen 🙈😂 Men det tjänar väl sitt syfte trots allt att ha tre målvakter för skador inträffar ju trots allt inom hockeyn.
Tråkigt för JJ, men om man vänder på det hela så väntar en säsong där både han och Tim Juel verkligen väntas få strida om förstaspaden och därigenom behöva ligga högt vad gäller såväl fysisk som rent spelteknisk nivå. Kan Timrå IK stå där med två målvakter som på något behöver sätt toppar varandra för att få spela så kan nog stordåd kanske inte utlovas men finnas god förhoppning för.
Sonnenberg: Glöm inte bort Sture Andersson. Han fanns med när Moodoo vann guldet -79. Varför tror du hans tal var så evighetslångt om inte för att kunna göra det omöjligt att inte ta ut honom.
{297}: Jag tror dom kommer satsa på Foppa, Näslund, Sundström, Svartvadet och Anders Hedberg eller kanske Sedinarna. Hasse Jonsson och Timander är nog också på. Jag säger som travikonen Uno Hedin: Lyyyyycka till!
{10015}: jag tvivlar inte på att ni kommer ta in spelare. Jag tvivlar på kvalitén på det ni lär hitta så här sent på silly. Ni har ju i princip inte en enda spelare som är testad och bevisligen klarar av SHL. Rundblad, nån mer? Walli då men knappast som producerande spelare för en 2:a kedja.
Sen sa väl nyss hinken att ni ska in med 1-2 backar, inte 3? Ni hade ju behövt 4 nya.
KulltorpsOlli: Jag läser nog mest att de tror de kommer ingå i bottenstriden men att de kan överraska och klara sig från kval. Även om jag tippar kval för dem så tycker jag nog inte det är orimligt att som supporter ha förhoppningar om att slippa. Kan helt ärligt inte hitta nån som tippar SM-guld till Modo
KulltorpsOlli: Men hahahahah var fan får ni allt ifrån? Allt vi hoppas på är att klara oss från kval. Och det jag skriver är att det är en möjlighet med Karlin och Gradin.
Och för den delen så tror jag att Aagaard, Dickinson och Woods är en bra andrakedja i SHL!
{7043}: Nej, det har han verkligen inte sagt, haha. Vi kommer antagligen göra oss av med Ingman (redan avslöjat att han försvinner), Berg och kanske Brickley. Sen ska en förstakedja in, plus bryter vi med Vela och Mannberg. 5 forwards och 3 backar.
{10015}: tror det är en viss skillnad mellan det lag han hade i Västervik och hockeyallsvenskans topp 4-lag jämfört med det lag ni nu har mot SHL-lagen. I hockeyallsvenskan finns det ju max fyra bra lag, resten är ju korplag. I SHL har alla lag bra spelare med kanske 1-2 lag som sticker ut negativt.
jokklas: själv så var jag övertygad om att Hardegård skulle bli en stabil 5-6 back i ett HA lag! Nu har han gått till Lule! Vad är det man säger? Det svänger fort i hockey!
Sputnik: Ja jag ser poänger i båda era resonemang. Blir dock orolig över att Melander står utan kontrakt ännu, potentiella poängbackar från eget hockeygym växer inte på träd.
Sen finns ju en hel del man inte ser som åskådare, tillexempel arbetsmoral, som väger tungt och är extremt viktigt, Lex Moe, talangen är viktigt men man måste vilja lägga ner arbetet också.
Sputnik: Det jag läste var enbart junis-snack dock ej kopplat till övriga backar men kan ha missat nåt tidigare inlägg eller mellan raderna i det sista förstås :-)
jokklas: Håller med men förstår också Zambonis resonemang. Absolut skall vi också hitta breddspelare ur eget led, det är den billigaste lösningen till att börja med.
Grejen är väl dock att i princip hela vår backuppsättning. Förutom Rindell och Lyytinen får väl anses som breddbackar i dagsläget. Kommer Kapanen göra en budgetvärvning med sista backen in så kommer vi vara väldigt beroende av att nån av Junisbackarna tar stegoch kan leverera en del poäng.
Zambonin: Man har ju uttalat sagt man vill satsa på att ta fram egna spelare. Om det bara är värt att satsa på de man tror blir ledande spelare i 1:a och 2:a skulle jag inte ge mycket för satsningen. Dvs man kan inte enbart ge potentiella stjärnor chansen.
OlliJanne: Jag ser inte, och har egentligen aldrig sett, uppsidan med Noel som gör att vi tror på han så pass mycket som vi gör. Känns som att han kan bli en stabil 3e backparskille i SHL som bäst. Melander däremot har verktyg för att bli riktigt bra, skillnaden där ser är främst att Melander har bra handleder, fin rörlighet men måste lära sig spelet, medans jag tycker Noel saknar puckbehandlig, är lite kantig och inte visat prov på något vidare spelhuvud offensivt, han har däremot visat bra avvägningsförmåga, disciplin och har en ansvarsfullt spel. Jag tror det är enklare att lära sig Noels skills, än Melanders helt enkelt.
{9908}: ” Lyckas man hitta rätt med en stabil förstamålvakt och tre forwards av yttersta SHL-klass så kan Modo segla upp och slåss om slutspel.”
Har lite svårt att finna ord när jag läser den där analysen 😅. Men en någorlunda balanserad fråga som jag ändå ställer är: var ska man få tag på tre forwards av yttersta SHL-klass? Alltså då snackar vi Lander-nivå, vi snackar Karlqvist-nivå, vi snackar Suomela-nivå. Den typen av spelare snubblar man inte över varje dag, speciellt inte i form av sista minuten-värvningar mitt i sommaren.
Men det tjänar väl sitt syfte trots allt att ha tre målvakter för skador inträffar ju trots allt inom hockeyn.
Tråkigt för JJ, men om man vänder på det hela så väntar en säsong där både han och Tim Juel verkligen väntas få strida om förstaspaden och därigenom behöva ligga högt vad gäller såväl fysisk som rent spelteknisk nivå. Kan Timrå IK stå där med två målvakter som på något behöver sätt toppar varandra för att få spela så kan nog stordåd kanske inte utlovas men finnas god förhoppning för.