Synct: tycker det är en helt vanlig tackling. Man kan ju inte skydda pucken med ryggen och tro att man inte ska bli tacklad. En helt vanlig bröstvärmare fast en ryggvärmare då.
Edlundpojken: På tiden Hedström spelade var det även mycket mer hjärnskakningar. Jag pratar om tacklingen i sig, även om han hade klivit upp efter tre sekunder tycker jag det är en vårdslös tackling.
SKRIDSKOSKENAN: Jag tycker att föregående år har man sett en trygghet osv, att man verkligen känt att det här laget kommer absolut inte vara inblandade i någon bottenstrid. I år kan jag inte säga samma direkt. Men, vi tycker olika. Det är okej.
Synct: På den tiden när Hedström spelade så var det där ingenting och då ställde dom sig upp och körde på men idag ska alla ligga kvar och låtsas vara död och filmningar tillåts. Ne skärpning på domarna
SKRIDSKOSKENAN: ja det är jävla dålig nivå på domarna och det är ett stort under att det kommer spelare utifrån till shl. Jag saknar den tiden när Hedström, Wernblom och Ledin eran var och då var svensk hockey bra och domarna höll bra nivå.
Edlundpojken: Själv tycker jag det är en vårdslös tackling, ser ryggen och numren på han i god tid, ändå fullföljer han hårt. Båda har ansvar såklart, men vårdslöst.
Tom Topp: han höjde inte armen föränn han såg primadonnan ligga kvar på isen och åma sig, jävla ryggradslösa kräk. Har dom samma nivå under serien så är det inte ens värt att kolla på svensk hockey längre
Cobbel: Ne det är förbjudet och usch vilken hemskt tackling :o man hade förträngt under sommaren hur otroligt kass och dålig nivå det är i svensk hockey.
En av de sämsta försäsonger jag sett. Inte för vi har varit överdrivet dåliga utan att det varit en salig blandning och man har noll koll på var laget står.
domarnas försäsong är ju helt jävla sanslös. helt raka skridskor , inte ett skär, inte en lem högre än höftnivå. så ska harde bli berövad av sista perioden mot ett shl lag innan premiär?
det är fan inte ok att vi haft såna här domare som påverkat varje match hela försäsong
Nisse på Mon or: Dahlén har i shl i flera år och borde lärt sig att att sluta peta och glida runt i försvarzon ? Så när ska han lära sig att inte chans passa och våga in i närkamper och inte släppa ytor och glida utan att hota motståndarna i farliga situationer ?
Smörgåsen : vi har väll blandat o gett men däremot har vi vunnit mer matcher. o de är ju helt galet skit samma. första matchen mot finnarna förra året va vi urusla vill ja minnas o de är också skitsamma.
att kedjorna åter igen är helt nya pga dessa är borta tror ja absolut påverkar viss tempo. de är liksom 2 bärande spelare i första linorna som inte lirar?
SKRIDSKOSKENAN:Du menar att vi varit dåliga på försäsongen senaste åren eller vadå? Yes vi saknar betydande spelare, men TEMPOT och passningar har knappast med att dessa är borta.
Rip Kirby: En annan grej som är ganska irriterande är ju att vi inte har en enda given formation. Risken är att vi får treva på första 10 omgångarna med att kasta om i kedjor för att hitta något som funkar på grund av en alldeles för hattig försäsong.
Smörgåsen : håller inte med där heller men du får väll måla fan på väggen o vara super orolig bäst du vill men tycker att de måste finnas nån nyans att vi faktiskt saknar några av våra absolut bästa spelare ikv
Edlundpojken: Hade missat frånvarolistan för matchen. Det är ju faktiskt 4/5 av en topp 2 lina vi inte har med idag. Tror Leksand hade sett betydligt blekare ut idag om dom hade samma frånvarolista.
SKRIDSKOSKENAN: Det jag menar är att dom gånger vi sett hyfsat bra ut på försäsongen så har vi även gjort det bra (från ett Timrå perspektiv) under säsong.
Smörgåsen : kunde inte hålla me mindre . försäsong är så långt ifrån du kan komma ord. säsong som du kan komma utöver typ match på träning fråga vilken spelare som helst i vilket lag som helst
Blake Slåhan: Men hur faen planerar man? Det ser ut som det är den allra första försäsongen som man jobbat fram med en obegriplig samling av matcher. Jag kan mycket väl tänka mig ett "enklare motstånd" t.ex i först matchen så spelarna "får känna på¨grejerna", men du behöver ju stegvis höja motståndet och att kunna gå i mål med en sån här match vi har ikväll mot en seriekonkurrent ser jag som idealiskt. Gör om, gör fuckin´ rätt!
Blake Slåhan: och med Per så tror jag backarna blir bra för denna säsong tills styrelsen får tid att göra om och nubben och Tommy kan få sin pension och njuta av livet med barnbarn och familjen
SKRIDSKOSKENAN: Historiskt sett för Timrå senaste säsongerna så tycker jag försäsongen speglat grundserien rätt bra. Enligt mig då, att vi nu verkar ligga långt efter gör mig orolig.
Blake Slåhan: Ja efter jag skrev min långa fundering så blev det fel istället haha . Och hade det varit topplag som fbk eller Brynäs så hade det smullit direkt men jag hoppas det ändras och dom andra botten / mittenlagen borde ha svagare backar som DIF och Leksand när det väl gäller hoppas jag. Men tror att hardegård med nässen med Sundin och Frej så kommer dom växa och sen så skulle jag gärna se båda marcus högre upp i kedjorna när säsongen börjar och lander i en 3e kedjan som är tung att möta och kan producera. Men det är ett önskemål och gärna in med en center till 1a kedjan
Jadu: Leksand har ett snabbare passningsspel och tempo generellt men tror inte man ska dra några större slutsatser av det. Dom ser ut att vara längre fram i förberedelserna än vad vi är och det är väl logiskt med vår mediokra försäsongsplanering.
Timrås passningsspel är nästan pinsamt, det ser ut som om det är första försäsongsmatchen vi spelar.