1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 602387 inlägg · 6213 ämnen

2908233 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: HV71 - Timrå IK 2025-09-25
Montén Python: du får kriga dig tillbaka i andra perioden imorgon!

Timråiter gör det…

Håller med för övrigt.

Tycker absolut att Freij och Sudden kan prövas mer i pp. Dom har egenskapen att skapa tid och ytor för sig själva…

Det kan man inte anklaga Forsmark för just nu.

Han svarar inte så bra på situationen just nu.
Det är jättetrist för det finns ju potential i snubben.

Han är lite för mjuk i spelet och lite för trubbig med pucken…

Det passar inte in alls just nu.

Nog skulle jag tro att han har mer att ge än så här men nae det klickar i det patronläget just nu.

Svensson kliver in som 7e och Freij får lite mer istid med.

Svensson får mer defensiva starter och freij ges mer offensivt förtroende!

Dags att fiska ut en puck åt honom att spara med!

Sv: HV71 - Timrå IK 2025-09-25
Montén Python: Freij bör få Forsmarks PP plats förövrigt.

Sv: HV71 - Timrå IK 2025-09-25
Ojh-Ajh: Nyss hemkommen. Lär vara svinigt trött då man skall upp tidigt till jobb. Men det var det såå värt!

Sugit lite på karamellen. Vill inte hänga ut en enskild individ när vi spelar stabilt som lag.

Men kan inte komma ifrån att Forsmark stod ut i negativ bemärkelse. Långsam i tanke och strödde puckar och taskiga pass till medspelare. Dom lyfte ju dessutom upp honom i Domustrappanpodden, där de slog fast att han har sämst underliggande stats bland backar.
Vilket gjorde att jag landar i att han bör hänga lösast om Svensson skall in.

Pilö som en del varit inne på. Skall ju ha rätt bra statistik ihop med Didde. Och känslan efter kvällens match är att Pilö får vara kvar även efter Svenssons återkomst..

Sv: HV71 - Timrå IK 2025-09-25
Söderöver: Såg också klart matchen i efterhand nyss.

Vi är mycket stabila just nu. Bra försvarsspel samt målvaktsspel överlag. Hardegård vilken härförare han är. Asviktog för oss i år. Löjligt viktig. Resten höjer sig också spelar enkelt och går på kropp.

Lander är den härförare och kapten som vi önskat i flera år han ska vara. Så roligt! Mål idag och bud på mer. Genborg åker och smäller och Dahlen gör mål i PP.

Får vi vara skadefria vågar jag nästan lova att vi indviker kval även om det är tidigt än. Det kan räcka till slutspel och riktigt långt. Men vi tar en match i taget som Lander sa efter matchen. Nu närmast Djurgården borta på lördag.

Det ser bra ut Timråvänner. Ikväll firar vi en ny vinsy och topp 3 placering. 12p av 15 möjliga.

Sv: HV71 - Timrå IK 2025-09-25
Jaha ja så har man tryckt sig igenom en matchusling till då!

Det här var kanske inte riktigt vad jag hade velat se.

Men ganska förväntat ändå…
HV desperata och har inte spelat så illa som deras resultat visar.
Det är som upplagt för att möta ett HV med något att bevisa.

Det man kan ta med sig är framför allt första två perioderna.

Första är HV hungriga men vi känns som sådär självklara i att om inte HV har tre mål upp kommer det här gå hur bra som helst.
Andra tycker jag har varit Timrås perioder generellt den här säsongen. Smarta kontrollerade disciplinerade byten gör att vi orkar mer än motståndarna och får mer tid hos dom…

Tredje tycker jag att vi blir för små i psykena och kropparna. Backar hem ”för mycket” hamnar lite för långt ifrån de gubbar vi ska ha kamp mot. Vi svarar inte riktigt upp när HV försöker mygla och ge sig själva marginaler heller. Där ser man en enorm skillnad på lag som FBK och FHC ikväll. Där sätter båda lagen ner foten och säger ifrån när gråsparvarna släpper för mycket fusk.

Det är ett konststycke…
Säga ifrån, äga pondus, inte bli gnälliga.
Inte heller få psykbryt och straffa ut sig själva.
Men att bara ta skit, snacka med gråsparvarna och se samma saker ske ändå…
Då måste man brösta upp sig och möta HV i kamperna kring avblåsningarna.

Det blev tre sköna poäng och till slut är det det som är viktigast.

Laget vann och alla svar är inte dålig ikväll heller!

Nytt backmål efter just det där raka fina spelet från tredjelinan. Linus med ett skott på mål. Lågt. Svårt för målis att hålla. Vinner kampen som uppstår efter skottet, Sundin närvarande nog att fylla på i ytan efter förstavågen och bra avslut i gubbhörnet!

Dahlén knäpper en j*vel i virket och in i pp! Det efter en tjusig passning rakt genom HV boxen som ger Dalle tid att ta sina skär in och sikta.

Lander smaskar in en genborgare i gröten.
Han gör det i ett läge där vi haft några sådana chanser men inte klarat att lyfta upp pucken och ist givit HV målisen lite självförtroende. Bra Kapten!

Saknade lite skärpa hos Genborg, Hartmann Walli och Pääjärvi idag.

Starkt med tre poäng ändå!

Kul att Didde är vår offensiva killer! #1eback

JJ gör avgörande räddningar ikväll med! Utan hans spel har faktiskt inte Dalle och Sundins mål ingen betydelse. Good job!

Jag hoppas att laget ändå kommer upp med en starkare kollektiv insats på hovet.

Dom kan bättre än såhär!
Go fakking get it!

2908233 · »