Jåkkinen: Jo att EP blandar och ger hade man väl dessvärre räknat med. Men Weddas form förbryllar och oroar. Han är en av dom som måste vara med och bära laget med poäng produktion om det skall gå vägen denna säsong.
Synct: Heikkinen nämns ju i allafall av kommentatorn mellan varven... Lilja däremot, har använt förstoringsglas och kollat matcherna. Men tror han fortsatt är anmäld som efterlyst..
Smörgåsen : även dyra hemvändare som EP Wedin..de som man trodde skulle kliva fram som ett komplement i målskyttet,men inte ens kliver fram i matcher som dessa..nä det håller inte.
Med tanke på hur risigt det ser ut. Spekulation: Det som gör att Dahlén tvingades lämna återbud, kanske kan vara något som påverkar hela laget? I så fall känns det mänskligt. Men vi vet ju inte vad det gäller, så känns fel att spekulera.
När det händer skit strax före matchstart så stör det naturligtvis. Det är inte underligt att laget såg ut som yra höns. Matchen är naturligtvis körd, men vi får hoppas att det ser bättre ut i andra! Jag orkar faan inte med brunäs måljingel nå mer.
Här trodde man andraperren mot Rögle var dålig...herregud. Totalt i osynk, ingen som helst koll på var man eller någon annan ska befinna sig. Riktigt jävla patetiskt.
EP gör mig vansinnig. Han kan inte, får inte vara vår förstecenter. Då går den här säsongen åt helvete på riktigt. Så. Jävla. Mjuk.
Försvarsspelet? P-12-nivå. Hur många gånger släppte man slottet dom första 7-8 minuterna? Horribelt.
Anfallsspelet? Hohoho. Vilket anfallsspel? Dumpa, dumpa dumpa. Helt omöjligt att få till en ordentlig ingång i anfallszon.
Nä, detta var fruktansvärt. Brynäs som öppnat säsongen svinsvagt ser ut som Edmonton Oilers. Kinnvall får dominera dojon från backplats.
Två perioder att resa sig på. Nu får vi se om det finns någon karaktär i det här laget. Fråga: varför i helvete låter man inte Heikky gå in på Jontes plats? Pääjärvi har ju sett helt slut ut i säsongsupptakten.