1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 604837 inlägg · 6212 ämnen

2943001 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: jag tänkte i första hand till nästa säsong. Han har väl bara kontrakt med Löven säsongen ut

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: För att spinna vidare ytterligare så undrar jag hur det ser ut på sportchefsposten i framtiden? För Nubben sa väl i våras när han plötsligt fick ta över att han absolut inte ville ha huvudansvaret som sportchef, utan att det bara var en tillsvidare lösning.

Så då undrar jag om Timrå påbörjat nån process för att hitta en ny sportchef? Eller är det så att Nubben kanske faktiskt vill ha sportchefsrollen och sitta på tronen även fast han inte säger det? För om det ska tillsättas en ny sportchef så bör vi väl hitta den personen snart då så att denne kan sätta sin prägel på truppen inför kommande säsong i den mån det går kan man ju tycka.

Sv: Apropå nånting...
jk: Tror det är fritt för alla SHL att värva från HA trots att spelaren har kontrakt. Men det är deadline 27/6 på de övergångarna.
Ska de ske nu så ska HA klubben och spelaren komma överens om att bryta kontraktet, alternativt så går det väl att lösa med övergångssumma men det vore osannolikt att Timrå skulle göra det.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: många HA spelare brukar väl ha en SHL klausul?

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Att varje nyförvärv är ”ska ta nästa steg” värvningar är lite naivt. Borde lagt krut på iaf en spetsspelare inför säsongen. Pengarna borde fördelats annorlunda.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Det jag tror han menar är att Heikki och Lilja skulle producera och Levinson skulle växa ut som stabil och Genborg för framtiden +utvecklas i år. Sedan tror jag han tänkt att Eriksson tar kliv och att Hartmann levererar som förväntat. Hade allt det där gått in hade vi suttit i en annan situation nu.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Och för att spinna vidare på Nubbens intervju i ST. Så läste jag om den igen och reagerade på detta.

"– Alla nyförvärv hade vi inte räknat med skulle ösa in poäng. Det är väl någon eller några som man hoppats skulle göra mer poäng. När vi värvar spelare så tittar vi på bredden av truppen, och vissa är mer defensiva."

Han hade koll på att vi tappat Hållander och Kapanen va? Bara en fråga..
Lite sånt där som gör mig lite fundersam på om Nubben har den riktiga kollen och fingertoppskänsla för den moderna hockeyn i SHL nu för tiden.

Nästa säsong blir lite av ett eldprov för mig.
Hur ersätter han Dahlén och har han lärt sig nått från denna säsong.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Ja så är det. Ok om en botten 6 spelare skulle gå sönder. Då skulle vi få täcka upp med en junior. För så pass mycket måste vi kunna lita på att vi har ett juniorlag att plocka upp spelare från. I allafall ge chansen för att visa om man håller.

Men skulle det visa sig att Wedda blir borta för en längre tid så går det inte att prata om att vi har nån "bredd", nej så naiv kan man inte vara.

Wedda tillhör en av få spetsspelare vi har med näsa för mål. Ett kommande JVM skulle därmed kunna bli förödande med ett ras i tabellen.

10 poäng ner till kval och med 9 potentiella matcher utan våra JVM spelare, med 3 poäng systemet, och det kan gå snabbt, riktigt snabbt.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Klubben fick en ny Silver partner idag. Bra början....

2943001 · »