Jag har funderat lite på Timrås forwardsuppställning till nästa säsong, och det blir lite dystert tyvärr. Lundmark, Walli, Hartmann, Westfält, Lander och Eriksson. Där har vi två bra energikedjor som kan vara jobbiga att möta.
Jag hoppas och tror att Genborg kan få ett år till i Sverige. EP har kontrakt och Wedin får jobba sig tillbaka efter skadan (har han nummer 57 efter alla gånger han gjort det redan?).
Det dystra blir att Heikkinen, Lilja och Levinsson sitter på kontrakt, i kombination med att Dahlén försvinner. Jag ser ingen framtid i klubben för de tre förstnämnda. Möjligen Levinsson, med tanke på priset.
Men jag skulle vilja ha tre bra forwards till nästa säsong. Tänk att hitta en duo som Corso/Sonnenberg (utan Corsos personlighet) och komplettera med antingen Kopacka eller Lööke. Jag får skriva till tomten, antar jag.
Montén Python: Det landar nog in en ersättare till Nässén. Allt annat vore extremt märkligt. Behövs när Svensson är på väg neråt och Strömbergs skadehistorik.
Andersson: Får samma goa vibbar som jag hade för Freij inför denna säsong.
HV supportrar känns inte helt nöjda heller, det lilla man sett dom skriva på social media.
Kan nog vara en vettig och utbildningsbar back!
Intressant dock om det slutar med att vi plockar in 2 "chansningar" på backsidan och inget mer sen. Vi skulle nog behöva en förste back med egentligen!
Men kanske blir att vi kör budget på.backsidan och satsar rejält på forwardssidan?
För nog måste det väl finnas mer kulor med tanke på att både Pilö och Nässén försvinner? Eller bränner vi typ 300k på dessa 2 ynglingar och att Forsmark får ännu högre lön? 😬
Nisse på Mon or: Nä det är svårt att veta hur dom tänker. Jag tänker att Barkemo eller Freij är hur leken nästa säsong isåfall. Halva backsidan byggd på spelare som ”ska ta nästa kliv” annars
Adrian Zetterberg har dragit på sig skridskorna igen, hoppas han hittar tillbaka till glädjen med hockey och vill satsa och inte bara i div2 men det är nog en lång väg att gå för honom. Får ge honom ett par år får man se.
Rico01: I MoDo-boken lekte vi med tanken på hur en sammanslagning mellan Timrå och Leksand hade kunnat se ut. Måste säga att jag tycker resultatet blev rätt snyggt:
Vi kann int va besvik rabbuslingar! Vi ha ett lag somm int kan gör mål å läck lit lätt iblann... Kann vi klar platts 11-12 i vinter så kan vi va nöjd... Allt annat ä bonus... Vi väg lätt å tyvärr skull vi ha en sniper mer än Dallas... Ett par kilo tyngre å vi kan mos fienden hårt runt rinken 💪💪💪 Väcksjö imorgen bli tufft... De väg tungt å dä bli int lätt... Ja bruk " Lall On Lall On " men ja ä osäker... Vi behöv någ ett par tä spel i lage innan fönstre stäng.... Häcken å Lillan å Westeberg väg för lätt.... Ett par stänkare här i värmen gö susen i jakt på musen 🎉🎉🎉 Låt dä rinna lätt ikväll rabbuslingar 🥳🥳🥳 HALLELUJA 🙏🙏🙏
Smörgåsen : Fast nu när jag vet vart jag ska trycka vill jag inte att de ändrar nåt på sidan. Risken är väl att samma idiot som sabbade Blocket.se kommer in och re-designar skiten
Stridhsyxa: Tackar dig och Brakaren för infon. Hade inte du skrivit "före trådnamnet" hade jag nog suttit och letat efter "SV:" en bra stund till dock.
Nu gäller det bara att jag kommer ihåg detta till nästa gång. Har för mig jag frågat förr men trodde de tagit bort funktionen
Montén Python: Juniorkronorna träningsspelade inför U20-VM mot Kanada i förrgår natt och i den matchen spelade man Freij som back i första pp. Han fick ha mycket puck och såg säker ut i passningsspelet. Osäker på skottet för forwards spelades i dom lägena istället vilket inte är mycket att säga om. Men Freij skulle kunna bli en pp-back! Ny match mot Kanada igen lördag natt.
Den där ''22an'' tycker jag kan spela i morgon också, om det inte krockar med nån juniormatch. Lander är väl knappast tillbaka ifall det var magsjuka igår.
Personligen så tycker jag att vi tackar av Kapanen. Många bäckar små när vi uttalat aldrig kommer ha några pengar..
Bättre att fynda en ny "Freij" istället. Till en billig peng i så fall.
Kapanen tycker jag tyvärr inte att han har så mycket verktyg i lådan för att bli en SHL mässig back i närtid. Även att det tar emot att säga det. Då han verkar vara en riktig karaktär och inte bara rädd att ta för sig ute på isen.
Vi märkte jättetydligt igår att Westfält försvann mer eller mindre i sin centerposition. Vi kommer få ut mer av honom på kanten. Vad hade Levinsson igår? En kontrollerad ingång och två passningar på blad? Tappade puck hela tiden. ... | Läs mer
Jag hoppas och tror att Genborg kan få ett år till i Sverige. EP har kontrakt och Wedin får jobba sig tillbaka efter skadan (har han nummer 57 efter alla gånger han gjort det redan?).
Det dystra blir att Heikkinen, Lilja och Levinsson sitter på kontrakt, i kombination med att Dahlén försvinner. Jag ser ingen framtid i klubben för de tre förstnämnda. Möjligen Levinsson, med tanke på priset.
Men jag skulle vilja ha tre bra forwards till nästa säsong. Tänk att hitta en duo som Corso/Sonnenberg (utan Corsos personlighet) och komplettera med antingen Kopacka eller Lööke. Jag får skriva till tomten, antar jag.