1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 606661 inlägg · 6214 ämnen

« · 2959567 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Djingiskahn: Glömde Backlund. TACK FÖR ATT DU STÅR UT TROTS DÅLIG SUPPORT..

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
X-Län: OJ snackade. En del tyckte om det men det visade sig just vara bara snack. Kul att se att Ante Karlsson i Tappara ligger 1a nu emedan Jokinen är på 13e plats. Heja Ante!
Jag gillar våra ledare nu med Tommy och att Nubben är tillbaka trots att han OCH Torines blev TRAKASSERAD AV DÅLIGA TIMRÅSUPPORTRAR!

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
X-Län: Visst att OJ hade stora brister som coach men han hade ju i alla fall visioner om att klubben skulle släppa sin losermentalitet att vara nöjda med att vara en liten klubb och ta steg framåt.
Även Kapanen andades framåtanda, han var beredd att ta obekväma beslut och löste problem när det behövdes.
Sen i intervjuer kunde man väl läsa mellan raderna att han ville göra mer men var lite bakbunden av ledningen.
Nubbs, Backlund mfl som känner sig nöjda med att bara hänga kvar samt spela några matcher kvartsfinal ibland måste bytas ut mot folk med lite driv och visioner om utveckling och framgång.
Vi kommer aldrig bli ett nytt Frölunda eller Färjestad men nog tusan borde vi kunna bättre än det vi som förening utstrålar utåt sett just nu?

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Montén Python: kan man tro att nubben försöker ta ner förväntningarna offentligt för att försöka lätta på ett tryck som finns i omklädningsrummet?

Nu när lite tid passerat…

Jag tycker absolut att det är för många spelare i laget som, med sitt spel, inte visar att dom vill vara i Timrå-kostymen. Det är många som säger det men orden och insatsen matchar inte riktigt.

Jag tror att många av oss här inne skulle vara ganska nöjda med att vi ligger 9a med spelare som täcker mer skott, inte tillåter sig att slöa på isen, tacklas ist för att vika undan och släpa en klubba i isen. Stå upp i båset och elda på lite, vi är och har nästan alltid varit knegare som uppskattar när spelare anstränger sig så det syns. Därför är Didde en hjälte, därför har Boyce betydelse osv.

Det är för många som givit sig själva utrymmet att ”vara bättre nästa byte”…

Om fler såg ett byte i taget där något ska upp på bordet och inte spelar en match i taget så skulle det genas se trevligare ut.

EP, Hartmann, Pääjärvi, Lilja, Heikkinen (främst defensivt), Nässèn, Sundin (slutar åka titt som tätt), Forsmark (vilse i positionering eller bekvämt med mindre fysik), Svensson som inte längre visar fysikt spel. Hardegård som blir jättemjuk i perioder.

Det är svårt att se hur vi ska kunna ge varandra energi och momentum när alldeles för många inte tycker att varje byte är viktigt.

Frw behöver bidra mer defensivt, måste jaga motståndare, ligga närmare och stressa fram misstag, få klubbor mot pucken vid skott utifrån, Tardif placerar skitsnyggt på 1-0 men någon måste upp med en klubba mot den handledaren inte stå som ett utropstecken och titta på. Backar måste bidra mer i offensiven, måste komma till snabba skott istället för sarg dumpar efter att dom håller pucken för länge och motståndarfrw kommer nära. Spelar ingen roll om du heter Pilö eller Hardegård. För fan! Laget, supportrar och massören behöver den dimensionen.

Forsmarks skott mot Brynäs var inget herrejösses skott! Det var snabbt! Det fanns en screen. Det räcker. Det tvingar motståndarna att ge frw mer utrymme när motståndarna måste ligga närmare våra backar.

Samspelet måste upp! Hedern inför lagkamrater och supportrar måste upp.
Det måste speglas i jobbet, i kroppsspråket!
Nu sprids ju mest maktlöshet och ofokuserat mesande.

Fel signaler…

Upp med kampen och räta ut spelet!
Walli var bäst idag!

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
roger_sundsvall: man förstår OJ att han tröttnade och stack vidare.
Man kan bara tänka hur dom skrek där inne på kansliet när han sa att "vi ska bli som Frölunda".

Vi är nöjda när vi ligger nia och är hos kronofogden minst en gång om året. hela helvetet brakar lös runt oss. Då trivs vi.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Jokipajka: Ja nog är han bra MYCKET närmare Allsvenskan än något nytt SHL kontrakt.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Lulessss: Visst ser det ut som att han inte trivs så bra i Timrå och han trivdes säkert bättre i Luleå men som han spelar är han väl närmare Almtuna än Luleå? Hade ju inte varit så pjåkigt om Luleå ville ta över det kontraktet eftersom det inte klaffar i Timrå.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Hypocrisy: Ja, Vill inte höra nå ursäkter att det inte finns pengar för spetsförvärv för både backsidan och forwardsidan.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Jåkkinen: Ja alltså. Jag har inga större krav heller med truppen vi har. Ingenmansland är mer än ok.

Bara intressant att det framkommer att Nubben typ haft samma mål när han spikat denna trupp.

Det lite stärker ju känslan man har i att Nubben ännu lever kvar i vår förlorarmentalitet som är inom väggarna i denna klubb. Där flertalet värvningar känns som tagna ur den spelpärmen.
Kul att medverka typ. Här har du 150k i månaden.

Ingenmansland är godkänt från Nubben denna säsong. Vad är då målet kommande år utan Dahlén?
Jag fasar för om att få höra ordet bredd i samband med att ersätta Dahlén i allafall.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Undantaget Lander finns inte en offensiv spelare på isen som skulle få speltid i på 3 kedjor nått elitserielag med dagens prestationer.

Vad har hänt med Per Svensson? Efter skadan har han det härliga fysiska spelet totalt försvunnet. Vi har tillräckligt med icke tacklande backar o behöver en sheriff.

Väldigt svårt att se Tommy förlänga nästa säsong med tanke på vad han har att jobba med.

Nån ny frälsare kommer inte utan truppen måste knyta näven i fickan o jobba än hårdare. Hur frustrerande det än är så behöver dom allt stöd dom kan få. Förhoppningsvis kan hemmaspelet med hjälp av supportrarna lyfta laget o agera räddningsplanka denna säsong.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
roger_sundsvall:
Det verkar som att folk glömmer efter varje match att målsättningen för säsongen är att undvika kval. INGET annat.

Målsättningen för säsongen 26/27 är att inte förlora kvalet.

Så fort folk slutar leva i en fantasivärld så släpper mycket av ångesten.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Smörgåsen : Lilja och Pääjärvi måste ju bara bort till varje pris. Deras lön plus Erixons, Nässen, Pilö, och Dahlens så borde man ju kunna mixtra till truppen lite. Vi kan ju banta ner gänget runt truppen också. Behövs verkligen 3 ass coacher och 3 materialare? Vi borde försöka skära ner där det går eftersom vi är Shls fattiglappar.

Sv: Apropå nånting...
Här, i ett väldigt gammalt, på gränsen till antikt klipp, får vi ta del av när Pär Styf avgör en slutspelsmatch mot HV71 genom ett skott från mittzon men som styrs via en HV-spelares klubba i mål. Jag sökte inte specifikt efter den utan den bara fanns i mitt flöde.

Det bästa såhär lång tid efteråt är inte målet självt. Nej, vad som sticker ut är istället expertkommentator Hans "Virus" Lindbergs spontana och för hans del onaturliga segervrål som från att låta som ett "JAA", efter nån halvsekund ändras till ett "oj, oj, oj" och för att knyta ihop säcken och betona hans Timråhat ska Styf helt plötsligt inte krediteras för målet alls.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Montén Python: Hade ju varit uppfriskande om Nubben var lite hård mot spelartruppen inför kommande säsong. Att det förmodligen kommer bli förändringar i truppen. För det kommer inte räcka med att ersätta Dahlén med en spelare eller två breddspelare (😂) som det snackas om. Det gör ingen skillnad om man får träff på ersättaren när problemet ligger i övrig trupp. Gör man inga rockader på 2-3 spelare och inte lyckas plocka in en toppback så ger jag upp hoppet om hela skiten.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Undra om han längtar tillbaka? Ja det kan man tänka iallafall.


”De sjöng också att du längtar tillbaka till Luleå, gör du det?

– Jag trivs bra nu också, men det är klart, jag vet hur bra jag mådde här. Längtar skulle jag inte säga, men jag kommer alltid tycka om och älska den här staden.

Efter matchen kramades han med flera av spelarna i Luleå. Däribland Pontus Andreasson, som han klassar som sin bästa vän.

– Vi håller kontakt varje dag så det är fint. Det är många nära vänner här och vi har upplevt något sjukt tillsammans. Det blir ett speciellt band och det är kul att se dem.

David Liljas flickvän studerar i Luleå och bor kvar.

– Hon älskar Luleå så jag fick inte med mig henne, men jag har varit här på något break. Hon trivs jättebra och det är.”

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Stridhsyxa: den här Leksands matchen blir den klart läskigaste denna säsongen. Seger å vi håller HV å Lif bakom oss, torsk å kvalspöket naggar oss i hälarna. Tror vi kommer lyfta oss lite när jvm killarna är tillbaka

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Ingenmansland , ja tack 👍

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Stridhsyxa:

Vore bara helt galet om han med sitt Timråhjärta skulle ta betalt med tanke på Timrås ekonomi. Finns liksom ingen anledning.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
The great one: folk slutar inte ta betalt när dom uppnår en viss summa.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Montén Python: Ingenmansland är väl kanon? Det här laget har väl inget i ett slutspel att göra

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
sargad: Nä men det är väl bara att upprepa Sunes mantra. AVGÅ ALLA! 😉

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Karlsson74:

Har väl tjänat närmare 800 miljoner under karriären Z. Lägg till lite ränta på det där så har han nog miljarden på banken. Så skulle svårt att se att han skulle ta betalt av Timrå.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Villervalla: vilka målskyttar kan tänkas finnas lediga på marknaden? Äre nån som har nått konkret namn

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Nubben sitter med cigarren i bubbelpoolen, för vi ligger ju fortfarande nia.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
roger_sundsvall: Jahopp. Så Nubben är nöjd med en 9:e plats där vi hänger rätt löst för att sluta på ingenmansland?

Där vi nästa säsong ser ut att bli ännu sämre med snudd på ett sätt lag redan?

Åhh vad man känner framtidsvisionerna med Nubbz & Co!1!1

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Tom Topp: Du ska ge f#€ att försöka hitta något positivt halmstrå här på HS.

Vi åker ut mot Leksand i kvalet i vår. Acceptera det eller så får du hitta ett annat lag.... sa jag att Nubben är bajs? Nåväl, nu är det sagt.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
roger_sundsvall: Alla såg detta komma( alla realister så att säga)

Dessvärre ser det bara ut att bli ännu sämre till nästa säsong med Dahlén bort.

Bara stålsätta sig rejält inför nästa säsong som sagt.
Allt utan kval lär vara en bragd.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Andersson: vi är 9.a, han är nöjd

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
roger_sundsvall: Samma som han sa omgång 1. Fler spelare får bidra med mål och poäng. Vad bra det går

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
nubben:
– Det är klart vi inte sitter och tycker att det är positivt. Men vi är fortfarande nia. Jag är inte jätteorolig, men vi måste hitta ett sätt att ta poäng. Det är det enda som gäller

eeeh? men hur ska vi ta poäng då?

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Nisse på Mon or: Skulle tro att iaf hoppas att Z jobbar i det närmaste ideellt ..han är väl god för iaf en kvartsmiljard efter hans 18 NHL säsonger?. .inte vill han väl lugga lilla Timrå IK på vad som är kaffepengar för honnom.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
steveroper: Dahlén IK. Typ så.
Jag är på allvar riktigt orolig för nästa säsong.

Denna har man knappt koll på när matcherna skall spelas ens. Mer menlös än hockeyn vi spelade under Jokinen. Och det säger väl en del.

Fast nej just ja. Nubben är ju helig och visst skall vi glädjas över alla långa kontrakt vi har framför oss ett par år.

Nästa år då tar alla spelare det berömda offensiva stegen.

Lall on lall on!

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
administration där läggs cashen
sen är pengarna slut till spelare

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Har man inte skillsen , tex den lilla detaljen målskytte . Då får man iaf se till att man jobbar kämpar å sliter mest av alla lag istället . VISA att ni vill vinna

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
klara vi att snåla oss ur denna säsong?
de ser tungt ut
behövs städas

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Sen vore det intressant att veta vad Z och Emil B gör rent konkret. Jobbas det med förstärkningar denna säsong eller bara framåt. Och om det inte finns några pengar varför finns sportrådet ö.h.t? Jobbar de idéellt?

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Djingiskahn: Nubben har inte gjort något fel. Du är kunnig i branschen efter 45 år. Svackan borta har bara varit ett tag? Har du fler på lager?

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Nisse på Mon or: Borde väl gå under Silly season istället, men det hemska gällande forwardssidan inför nästa säsong är ju att det bara är ( om inget bryts) Boyce och Dahlén som ska ersättas.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Tycker det verkar som en enda lång transportsträcka till efter säsongen 26/27, då halva truppens kontrakt går ut. Konstgjord andning denna och nästa säsong, och ny sportchef som kan sätta en stor del av truppen inför 27/28. Tragglar böset sig igenom denna säsong utan kval, så måste det till en 1e center och två ytterligare spetsfrwds. Det kan ju vem som helst se.
Lundmark har kommit in med exakt det han är bra på Levinsson har steppat upp liksom Heikkinen.
Men det är målskyttet som fallerar.

Sen kommer mantrat "det finns ju inga pengar att värva för". Nää, men då får man omprioritera. Ta bort två av fem ass coacher. Ta bort en av tre materialare. Erixon, Nässén, Boyce, Juel försvinner och/eller får ej förlängt. Pilö har ryckt upp sig på slutet när Freij är på JVm. Tror ändå inte att han får förlängt. Både Pääjärvi och Lilja borde det brytas kontrakt med inför nästa säsong. Hartmann ligger också löst till. Eller borde göra det. Han övertygar inte.

Nubben lär fortsätta en säsong till. Annars skulle någon ny vara klar vid det här laget.

Denna säsong är dock körd. Pga handlingsförlamning och en naiv tro på breddspelare.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Djingiskahn: Ja man måste bara garva åt en del skribenter här inne! 😄

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Djingiskahn: jag ångrar verkligen alla sågningar nu. Hade jag bara stöttat och hyllat Lilja så hade han gjort fler mål än Lindberg nu. Fan också :(

Synd att random gnäll på internet går rakt in i skallarna på spelarna. Och inte min gränslösa stöttning när jag är på plats, det som dom ändå hör. Skittråkigt verkligen. Och konstigt.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Hypocrisy: Lander var ju tillbaka i spel efter en match.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
steveroper: det trodde jag också. Att andra lag var sämre än oss men såg Leksand idag och vi hade aldrig vunnit en 7 matchserie mot dom. Stänger mittzon och jagar, vi hade gått i fällan miljoner gånger.

Det börjar hotas med kval nu. Vi har en trupp som har potentialen att förlora tio raka, vissa med oflyt och vissa där vi helt enkelt bara är sämre.

Det kan gå riktigt fort nu. Speciellt när vi satt hela hösten på en otroligt hög häst. Här kommer kontrasterna att spöka.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Kansk vi kann ring hann mä bössan??
Pavel Brendl....???
44 år....Jagr kann hann ta mä också 53...
Stå å skjut i PP???
Ring för helvete Nubsen 🙄
Uppladdat:

500x0-screenshot20251228211616google.jpg


Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Laken: dåliga lag åker buss

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Grabbarna gör de bra i JVM, blir en bra förstärkning när de 3 kommer tillbaka.
Freij å Genborg har gjort de bra 👍

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Zäta75: Är han bara förkyld så borde det väl inte vara helg omöjligt, kommer han till spel så kanske han inte är i bästa slag dock.

Tycker fortfarande att man borde kunna utnyttja att vi har Juel på bänken. Om vi trejdar han borde vi kunna få tillbaka nåt hyfsat bra i utbyte med tanke på att han var Shls bästa målvakt ifjol. Sen får vi väl plocka in nån utfyllnadsmålvakt och hoppas på att Johansson inte går sönder.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
steveroper: Måste vara dom här tänkarmössorna som uppfinnarjokinen tjatade om, han glömde å ta med sig dom til Helsinki

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
Djingiskahn: Vi sitter fast med en massa blodiglar som bara klänger sig kvar och suger dollar rakt från klubbens bankkonto. Andra klubbar löser sånt här under resans gång genom att förhandla ut spelare från kontrakten men vi förlänger med dom spelarna istället. Vi kanske inte har något annat val, vad vet jag? Men det är beklämmande att åka med på den här resan söderut. Igen.

Sv: Luleå HF - Timrå IK 2025-12-28
X-Län: nu tänkte jag inte direkt att man byter Ep på så sätt..utan att den del man sparar in läggs på ett annat nyförvärv...ist för en andra tredje linare får man in en första andra. Man höjer rimligtvis kvaliten på de man plockar in .. under förutsättning att man scoutar rätt dvs.

« · 2959567 · »