nila: nån skrev här för någon vecka sedan att han hade gått igenom ett trauma i somras. Ingen aning om vad det var, eller om det finns någon substans i det. Men jag kan säga av egen erfarenhet att sånt kan sitta i förbaskat länge!
Puckat: Är det så så undrar man vad alla rykten egentligen kommer ifrån? Är det supportern på stan man frågat?. .och om det bedrivs nån sorts källkritik innan.man skrive betalartiklar i pressen. Kännedev.väl såhär spontant nej tack till de flesta som nämdes i den listan .
nila: vilka problem då? Skadad? ..ja han har ju defacto ändå suttit ombytt på bänken och tydligen varit spelbar i princip hela hösten fram tills sista matchen mot Leksand då.. Så då bör han iaf varit såpass skadefri att det inte nämnvärt skulle påverka spel eller försämra ev skada kan man ju tycka. För det är ju fullt möjligt att JJ rätt vad det är blir skadad under match .
Karlsson74: Att klubben har satt honom i frysboxen verkar ha blivit någon form av supportersanning som vuxit fram nu på senare tid, kanske främst pga att det var längesedan han fick spela och att man snabbt glömmer varför han bänkades i förstaläget. Men med hans siffror ska det nog jävligt mycket till för att inte välja JJ i det här skedet när vi möter så många lag i samma tabellskikt. 86.7% är lite blekt, minst sagt.
Ingen såg det komma, därav att vi rullade på i höstas och lät dem köra lite tandem och bytte bara efter torsk. Men våren brukar ju vara hans bästa tid på säsongen, låt oss hoppas. Alldeles för skört att bara gå med JJ hela vägen.
Karlsson74: fast Juel har väl haft en del problem med kroppen, hänger garanterat ihop med hans mer begränsade speltid och prestation när han väl stått i kassen. Lätt för oss att kritisera diverse uttagningar och speltid men mkt vi inte vet om som påverkar,lätt att glömma det...
Karlsson74: Haha vilket skämt till lista. Journalisten har uppenbarligen inte koll på varken Timrå eller hockey. Tellström förlängde nyss med Björklöven så han är inte ens möjlig att värva. Åberg är inte en uppskattad person i föreningen efter sin senaste sejour. Likaså Kopacka ryktas vara en dålig karaktär, healthy scratched senaste matchen tex och sägs i Brynäskretsar vara ute och ränna på krogen en del. Pitlick ville ej till SHL förra säsongen. Diaco ryktas som sagt vara klar för Skellefteå redan..
Pyrret: Jag bor i Kalmar och ser Diaco live varje vecka. Jag är helt övertygad om att han kommer att spela i SHL nästa år trots sin litenhet. Men långt troligare i Linköping eller HV om dessa håller sig kvar.
Knylan: att hans säsong isåfall är ett haveri är ju främst isåfall Timrå iks egen förtjänst ..Det är klubben som satt honnom i frysboxen..så jävla bra har inte jj varit så att inte Juel skulle fått fler matcher. Eller åtminstone inhopp när JJ varit rena sållet.
Nytt kalenderår och hög tid att lägga höstens suraste torsk bakom sig kanske, även om det är svårt. Det krävs nog en fullpoängare ikväll för att åtminstone jag ska kunna lägga senaste matchen på Hovet bakom mig.
DIF lånar med sig SSK-lånet William Wiå ytterligare en match. Huruvida Juel är spelklar igen är för mig okänt, men jag räknar kalllt med att JJ vaktar vidare. Juel får ta sin chans när den dyker upp men såhär långt finns det inte en tillstymmelse till förstaspade i hans horisont. Bortsett en-två matcher har hans säsong varit ett haveri jämfört med fjolåret.
Gavelo: Snacket har ju varit att ersätta med 2 spelare.
Jag hade gärna sett en offensiv spelmotor i en center, en första center vi saknar i dagsläget alltså. Som kan diktera i PP etc. Sen kan man "chansa" lite mer med vingen. Kanske nån mer "renodlad målskytt".
Andersson: Vet inte vem som satt ihop den där listan men det är ju bara Josh som skulle kunna vara en ersättare till Dahlén rent spelmässigt även om Dahlén såklart är bättre! Blichfeldt, Rattie, Pitlik, kopacka är ju rena målskyttar och inte i närheten av samma speltyp eller register som Dahlén i det övriga spelet. Om ni ska ersätta Dalle så behöver det vara en Oskar Lindberg typ, stark i båda ändar av banan som gör medspelarna till stjärnor på sina positioner. Förbehåller mig att kommentera lenoard då jag aldrig sett honom spela.
Andersson: Frågan är hur mycket journalisten skjuter från höften. Åberg gjorde väl ingen bra reklam för sig själv vare sig som spelare eller person under sin tidigare sejour i klubben.
Fick jag välja ett namn på den där listan så skulle valet falla på John Leonard.
Andersson: John Leonard är det pga av att Z drar i trådarna? Spelar ju i red wings famarlag..Känns lite spontant som en zäta värvning om det skulle bli så.. De andra lite mer klassiskta nubben...😂
Andersson: Tveksamt. Inte när man ska försöka ersätta en av seriens bästa och viktigaste forward.. Då behövs det mer säkra kort. Även om ingen värvning såklart är säker på förhand ..men någon som producerar stadigt på hög nivå iaf. . Man bör nog vara sjukt dominant i I HA i produktion om man skall ha den roll som Timrå söker.
Blichfeldt , Dickinson , Rattie , Åberg , Kopacka Rem Pitlik , John Leonard , AHL . Sen ett par namn ytterligare från allsvenskan , men ska vi verkligen värva från en lägre serie om vi vill ha spets ?