Rip Kirby: De e den gamla skadan som spökar hela tiden för Jonte han borde ha lagt sig under kniven för länge sen men jämtlänning som han e tjurigare än tjurig!!🤣😎😎🇱🇸
Citat ””Intressant med Frederik Dichow. Bäst underliggande siffror i ligan, samtidigt som han ligger i absoluta toppen av arbetsbelastning, både i volym och kvalitet. Slår man ihop 3 senaste säsongerna så ser det stabilt ut också där han ligger på drygt -4 insläppta per60 på 132 matcher (topp3). Enda frågetecknet som finns är antalet matcher spelade per säsong. Bra parhäst till JJ.””
bar mofftak: Dichow har ju haft en turbulent tid i HV. Gissar att de hellre behåller Sandström och Liv är ju redan klar (men kanske lånas ut). Säkert fanns ett utlandsintresse för Dichow, han var ju riktigt bra i förra VM och det gör att man blir känd för en bredare hockeypublik.
JanneH: Exakt. Varför är det bara vår match mot Malmö som inte spelas på torsdagen? Inget av lagen är ju t.ex "drabbade" av spel i CHL eller liknande som annars skulle kunna motivera ett par dagars extra vila.
Optimisten i mig önskar inget annat än att en veckas vila för Jonte räcker. Pessimisten talar ett helt annat, för att vara övertydlig, vuxet väldigt irriterat (läs: negativt) språk...
Rallarn: Vore ju max flyt i s f att Dalle åker på en lättare skada och vi inte har match förrän lördag så han hinner repa sig. Vilket jävla konstigt spelschema förresten
Smörgåsen : Ja är inte Dahlen med så är denna uppställning den rätta👍
Pääjärvi måste ner i fjärde nu och där tror jag han fyller klart mer funktion med att checka o trasa sönder motståndarnas spel än att försöka vara producerande med Lander.
Men bara hoppas på att Dahlen är återställd till helgen men är frågan om.
EXPLORERSMÅLAND: Jennifer Engström från twitter: Timrå har återhämtning/frivillig träning idag (inte match förrän lördag). Hör att Dahlén mår okej och att man är hoppfull för att det inte ska vara allvarligt. Men han ska fortfarande undersökas/utvärderas närmsta dagarna. Så inte mycket mer nytt att komma med där just nu. #timraik
JanneH: något sådant skulle jag spekulera i, förhoppningsvis har Nubben förhandlat bra.
Kollar man på andra klubbar så tycker jag Dichow och Jacke för den summan är bra kvalité utifrån vad vi betalar. Gör det tydligt att om Juel vill ha en topplön så snackar vi ju typ 200-250, vilken inte är helt orimligt att nån skulle kunna pröjsa upp med tanke på vad han KAN prestera.
Dichow känns som en bättre affär än Myrenberg eller han från Leksand jag tappar namnet på, de hade väl legat i 95-120 spannet också.
Rico01: någonstans hoppas man ju att Dahléns frånvaro ska bli som en väckarklocka för de andra och att någon inspireras att kliva fram... eller så får det bli som du säger att JJ/Juel får spika igen och vi får vinna med 1-0 eller 2-1
Smörgåsen : Nu håller jag självklart med om att det är ett rejält avbräck med Dahlén, men var faktiskt mer oroad inför JVM och då gick det ändå hyffsat bra tycker jag. Får hoppas att Juel eller JJ steppar upp ordentligt och att defensiven sätts på ett bra sätt. Vi får helt enkelt spela mer som Växjö än vad Växjö själva gör och hoppas på 1-0 vinster (eller 2-1)...
Cobbel: så någonstans mellan 120-150K/mån för Dichow då kanske? Var inte Dichow lite av en räddande ängel för HV i kvalet mot IKO eller var det Modo, eller kanske båda kvalen? Kan ju verkligen behövas här i Timrå nästa säsong
Cobbel: En liten löneökning blir det väl, för denna säsong är det ju i samma 95-120k spann som Juel.
Juel siktar väl på iaf samma peng som Jacke, dvs 150-200k så detta känns spontant som en bra affär tycker jag. Han har väl haft ganska fina stats iår (låg sample size I guess iom skada) trots de debaclet som är HV71.
Cobbel: Dichow har ändå varit en av de bästa i ett uselt HV så det är faktiskt inte ett dåligt namn. Risken är väl att vi fått överbetala lite men att HV71 knappt har någon sportchef underlättade kanske för oss.
Han har varit rätt hyllad av HV-supportrarna stundtals, kan bli bra.
EXPLORERSMÅLAND: Jennifer Engström från twitter: Timrå har återhämtning/frivillig träning idag (inte match förrän lördag). Hör att Dahlén mår okej och att man är hoppfull för att det inte ska vara allvarligt. Men han ska fortfarande ... | Läs mer