Maktankan: Knuts tar sats, utan klubba, hinner uppfatta att Hartmann är i ett utsatt läge men bara kör och trycker till med båda händerna. Sen, vårdslös och onödig. Ingen tvåa på isen och ingenting i efterhand. Det är konstigt att domarna och situationsrummet får skit ändå.
Patrick Polly: Ber om ursäkt för tonen. Hur som har det aldrig existerat några "kompislöner". Och 250.000/mån för 94 och 350k för 14 har det inte skrivits en pålitlig rad om.
Nu är det dags för Nubben och sportrådet+Kimmo att visa handlingskraft. Vi behöver inte bara en kropp, vi behöver någon som förstärker. En forward som går direkt in på två kedjor, en forward som kan göra skillnad. Vet att det är att gapa efter mycket men med ett brett kontaktnät kan man hitta rätt till rimlig peng. Ett alternativ som bör vara aktuellt är att undersöka lån/hyra av spelare och då är det till att rota i Liiga.
jk: koppling finns ju till Brynäs, Örebro, Skellefteå och oss. Så huvudtränare hos oss/Örebro (om de sparkar innan året är över och bara tar in nån temp som håller de kvar) eller assisterande i Brynäs
DenRöda: spekulerades ju hejvilt om att Nubbens förstaval var Östman, men kanske det skulle kunna vara Klockare? Han är ju tydlig med att han gärna skulle ta ett jobb som huvudtränare i Expressens artikel och låter ju på Alcén (i samma artikel) som man snackat en del under året med honom, då kan väl Nubben gjort likaså.
Maktankan: Om det nu slutar med att även Pettersson försvinner till nästa säsong så har jag svårt att se att man kan fortsätta på den helsvenska linjen. Då ska alltså Nubben söka två svenska spelare av mycket hög SHL-klass, som inte har kontrakt över nästa säsong och som är intresserade av att spela i Timrå. Måste vara en barnlek att hitta spelare med den profilen, om ni ursäktar ironin.