1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 607005 inlägg · 6214 ämnen

« · 3003224 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: U20
Rip Kirby: 1-2 Därth!

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: I Mora finns hockeykultur då man kör "Princess of the dawn" med Accept i paus.

Sv: Apropå nånting...
Kulltorp: 1-1, 19.56.


Sv: Apropå nånting...
Kulltorp: 1-0 till Timrå just nu i J-20

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Vargher85: Svensson, Forsmark, Lilja, Levinsson, Pääjärvi enl mig. Forsmark känns väl osannolikt med tanke på att han har kontrakt till 28/29

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Ä Haverikommisionen tillsatt än?
Ja ha fortfarande int fatt att säsongen ä över...
Ja ladd för slutspele....
Nu ä dä bar mörker trots DALLAS tårögda avsked å vinst i skytteligan...
Boys 836 match i klubben komm i skymundan...och inge avsked..
Uppladdat:

500x0-fbimg1773584204020.jpg


Sv: U20
Match 2 i 8-delen och Timrå IK tar ledningen med 1-0 genom William Sörbrand.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Cobbel: Finns många frågor som du gärna kan ta med dej på mötet (om jag ej kan närvara själv).

1. Finns det någon femårsplan? Innehåller den några andra ambitioner än att bara hänga kvar?

2. Finns det nån som helst kravställan på spelare och ledare eller går den familjära känslan före allt sånt?

3. Har styrelsen och Nubben rätt kunskap samt ett driv att föra denna förening framåt och inte bara vara nöjda med att vara med?

4. Har föreningen gjort nån form av rannsakan om vad man gjorde rätt under 00-talet men som man inte är i närheten av att lyckas med i nutid?

5. Vad beror det på att flera tränare, klubbdirektörer, samt sportchef slutat/fått sparken senaste åren?
Är det bara en olycklig slump eller ligger det egentliga problemet till detta hos styrelsen?

6. Varför lägger man så stora pengar på värvningar av spelare för tredje/fjärdelinan istället för att värva framtidsnamn med utvecklingspotential till dessa positioner och lägga pengarna på förstabackar istället?

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Rip Kirby: En sån här chans kommer bara en gång. Jag lider med Boyce här som förtjänade något mycket bättre.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
FrOllik: Jag misstänker att Adam Sälg bara sköt från höften igår. Som alltid i Timrås ledning så reagerar man på det som har hänt istället för att agera på något innan det händer.
Jag är alldeles säker på att alla visste att det var Boyce sista match, men att man ville att det skulle vara Dahlens kväll.

Sedan blev det ett hoppsan, det där blev inte bra när man ser Boyce känslor. Sedan försöker man släta över och hitta på något. Som vanligt säger man något innan man tänkt klart.

Samma agerande som bortastå, Walligate och säkert 10 andra tillfällen.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Maktankan: Jag tänker också att främsta fokuset låg på Dahlén igår. Men det var två pauser under matchen där gott om tid hade funnits att också hylla Boyce. Otroligt klantigt skött av Timrå IK att bara sumpa en sån här once in a lifetime-hyllning.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Är det bara jag som är orolig för att det har snacket om att "bryta kontrakt" kommer sluta med en rejäl bajsmacka med extra allt? Jag ser framför mig hur Liljas kontrakt bryts och that's it. Själv skulle jag vilja se en större vårstädning, och det tror jag inte att jag är ensam om.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Jag begriper fan inte att inte alla tycker som jag: att det var självklart att ha fokus på Dahlén igår. :-

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Montén Python: Westfält var på tapeten redan hösten 2024.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Knylan: Det kan vi tacka gudarna för om man ser till Nubbens tidigare projekt, Hv71.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
The great one: Både Westfält och Lilja var ju värvningar som roddes in sent.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
The great one: Självklart, men det var fortfarande Kimmos och Ollis ”vision” man jobbade för att på något sätt förverkliga, det var Kimmo som sjösatte den. Både Kimmo och Olli sajnade tre år våren 2024, ett år senare är båda borta. Det är ju rena tillfälligheter som gjorde att Nubben vände tillbaka, sejouren i HV hade kunnat bli något helt annat. Hade då Kapanen ens vågat dra det där privata skäl-kortet om han inte haft Nubben som backup?

Hur man än vrider på det och vilket ingångsvärde man än har så är det Kimmo som är ytterst ansvarig för årets trupp. Byggt för att passa en tränare som sticker redan efter ett år.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Knylan: Nubben hade sin tid för 20 år sedan obegripligt att han inte fatta att han inte hänger med längre. Klart som fan Jokinen Kapanen drog när han börja lägga sig i mer o mer bara svammel inavel tänk skylla på de är ansvarig inte fan har Kapanen suttit och rulla tummarna han agerade med spelare men kompisar går före sponsorer supportrar blir ett jäkla tapp där bara en liten kompis klubb som låter skiten rulla på Backlund Nubben Emil Berglund Nordgren mm kompisar och hitta på jobb och kasta bort pengar på. MEN FRÖLUNDA HV AGERA OCH INSÅG SKRÄPET

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Knylan: nu var ju iof nubben assisterande till Kimmo 24/25! och hade garanterat mer än ett finger med i årets lagbygge..
Nu gissar jag bara ..men då Kimmo känt att han skulle lämna..säkert långt tidigare än beslutet basunerats ut ..så var det snarare nubben ämnen avgående Kimmo som fått styra vad gäller värvningarna..

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Knylan: Nubben var ju med tidigt i processen med Kapanen. Självklart var nubben med och satte årets lag. Nubben låg ju bakom exempelvis Lilja.
Tror man något annat är man fullständigt naiv.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Cobbel: Man skulle bra gärna vilja veta hur den interna synen är på det där fullständiga haveriet som Jokinen blev. Vilket jävla luftslott, och sen var Kimmo smart nog att själv sticka innan fasaden med stor sannolikhet fullständigt rasat samman under den här säsongen. Och ändå är det Nubben som får all kritik nu, som fick det här fantastiska lagbygget rakt i knät av Kimmo.

Otroligt ändå.

Sv: Silly Season 2026-27
Någon som har bilder på följande länk? Roligt att se vad aftonblaskan rullar ihop.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Karlsson74: Som jag förstod det så var det första säsongen som man inte hann lösa skola åt dottern. Men det var löst och klart till denna säsong, vilket jag har för mig att Nubben eller nån annan har uttalat sig om. Men att Jokinen valde att lämna ändå, då frugan verkade ångrat sig och inte ville flytta hit.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
cloon: vad var källan enligt ST? Olli eller nubben?
Oavsett vad som är sant eller inte så är det uruselt skött att inte sånt här var löst innan han skrev på... Det är ju inte direkt nånting som stått utom ens kontroll och som man inte borde ha kunnat ta reda på. Allt verkar ha skett lite på chans när det gäller finnen och Timrå ik..

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Jadu: Vet inte hur man skall tolka det när Boyce säger att det var sista matchen med Timrå?

Adam Sälg hintade ju om att det "pågår förhandlingar".
Kan det vara så att Boyce lägger skridskorna på hyllan och erbjuds en roll i föreningen?

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Jadu: Jag hoppas det kommer en vettig förklaring. För det är ju trots allt våran meste spelare nånsin.

Men kommunikationen utåt från Timrå har verkligen sina brister. Det är många som reagerat på faktum att ingen avtackning av Boyce skedde och undrar varför.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
0tto: Tror inte han kan bestämma ett skit i hur Pittsburgh vill ha det. Bestämmer dom sig för att göra av sig honom, så gör dom det. Business. Hans Buyout ligger väl på 129k i sommar?

Antingen ser dom en framtid med honom i laget, eller så viftar dom med honom på waivers så ett annat lag kan köpa hans rättigheter, eller så köper dom ut honom själv.
NHL är en hemsk bransch om man tänker efter och ser helheten.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
FrOllik: Kan det vara så att man inte kommit överens om något vilket gör att det tekniskt sett fortfarande är förhandlingar men Boyce själv vet vad som kommer ske och därav intervjun igår?

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Per HApps: Så jävla uselt så det är obegripligt. Som redan nån varit inne på, det är fan tjänstefel och den ansvarige för detta borde bli sparkad från föreningen, i går.

Jag vill ha en förklaring av föreningen varför ingen avtackning av Boyce var planerad, när man visste att han skulle lämna. Adam sälg skrev igår att det var pga att man låg i förhandlingar!?

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Cobbel: ”När Olli Jokinen bestämde sig för flytten till Timrå var tanken att hustrun och den yngsta dottern skulle följa med.
Så blev det inte eftersom dottern inte fick plats i någon engelskspråkig skola.” citat st

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Cobbel: Det är väl annars sånt man bara säger när man inte vill säga vad man tjänar? Han tjänade tydligen tillräckligt bra för att tacka ja från början iaf. Och han och frun måste ha vetat förutsättningarna och möjligen besökt Sundsvall innan han tackat ja ? Eller tar han alltid jobb på chans uppstuds och känsla utan att diskutera med familj först?.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
sargad: Så tragiskt bara. Jag lovar att tifogruppen gjort ett tifo som innehållit både Jonte och Boyce igår. Om vi bara visste. Jonte är Jonte. Men Boyce har varit så viktigt genom åren, att få spelare som Jonte att komma in och känna sig hemma. Jag vågar lova att han absolut hade velat haft med Boyce på ett hörn.

Men nånstans hade jag det på känn. Redan När TS slängde in Boyce i första bytet med Dahlén och EP, istället för Genborg.

Som en gåva, för sista "natten med gänget".

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
cloon: Fast Nubben gick ju ut och dementerade det? De hade ju löst det med plats i skolan & allt för hans kiddo? Eller menar du att Nubben ljuger om det i tidningen? 😅

Nä, Ollonet ville hem till Finland för frugan trivdes inte här. Och då köpte han ut sig själv från kontraktet och drog. Han som bara arbetade med hockey nu för att han älskade hockey och inte behövde pengar…. Fast när han satt i intervju med Henrik Sjöberg från hockeynews så svarade han såhär på frågan om vad han tjänade i Timrå ”not enough”..

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Rip Kirby: så länge jag har varit med så har Timrå alltid legat där i botten.. vi bör iaf i ett första stapplande steg kunna kliva om lag som örebro och malmöe kan man tycka.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Bobby Hahl: men visst har du tuggat dig igenom några olika profiler här i sanningstemplet Timrå IKsidan på HS?

Logga gärna in och krydda med silly tankarna under våren!

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Nästa säsongs hemmapremiär ska de va avtackning / tifo till Boyce på bästa Sture-manèr
PUNKT SLUT ORDNA

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Gooode: Samma här...Klagar och gnäller gör jag, men mina 2-säsongskort får hänga med även nästa säsong. Hoppet om en ljusare framtid lever kvar.
KÄMPA SPORTRÅDET!

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Marodören: Timrå lyckades inte lösa skola åt hans 13 åriga dotter med engelska som undervisningsspråk. Därav kunde han inte som förväntan ta med familjen till Sverige vilket inte blev en hållbar situation. Det påverkade säkert deras äktenskap med men de är fortsatt gifta. Så han var ev tvungen att flytta hem för att rädda relationen.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Vad gäller ekonomi kan man väl lugnt säga att vi ligger, ja, en bra bit efter...
Uppladdat:

500x0-timra-ik-eget-kapital.jpg


Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Sakic: Han har väl inte TIK som moderklubb?

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Per HApps: Är absolut villig att swisha om någon/några tar tag i att tacka av Bojan i nån av nästa säsongs första hemmamatcher med Tifo/blommor mm.ä och det tror jag även en stor majoritet här är positivt inställda till.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
SKRIDSKOSKENAN: Jag hörde på byn att det blev skilsmässa för Jokinen och därav han bröt kontraktet och flyttade hem. Sant eller inte vet jag inte?

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
sista retro typ colorado,skrota den
denna skulle bli en stor säljare
Uppladdat:

500x0-214_job95EY36hhEMCY.jpg


Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Per HApps: det kommer, tröjan ska lätt hissas

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Söderöver: Nej. Syftade på att det räcker för mig att skriva: döless.nu för att sammanfatta Timrå IK.

Bye bye for now. Over and out.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
DenRöda: ”Sedan dess har han väl varit en "healthy-scratch" och utanför laget.”

Nej, han har inte varit en ”healthy scratch”! Han utvärderas fortfarande, det gick Pittsburgh ut med när dom kallade tillbaka honom. Sen är det ju roligt att du tror att han ska vaska 800k dollar för en lön i SHL med skyhög skatt.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Karlsson74: Det är ju marknaden som sätter löner men rent sportsligt är ju kraven att man skall göra sitt bästa. Att alla loggar in på spelidé och målsättning är det viktiga vilket jag tror de gjort. Några få kanske inte gör det men då är Timrås problem att vi alltid har en trupp som har maxat vår budget. Vi behöver växa som hela bygdens lag dvs folk skall hänga röda halsdukar på sina jobb runt hela Medelpad när det är match och prata Timrå i fikarum och i skolor. Då är det alltid fullsatt och företag slutet upp. Så ser det ut i de städer som lyckas långsiktigt. Jag tror vi kan nå dit om vi börjar!

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Tänkte på en sak nu på morgonen.

Hur dåligt är det inte att ge Boyce en värdig avtackning efter alla lojala år i Timråtröjan?

Dahlen, ok men va fan Boyce är ju en klubbikon

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
SKRIDSKOSKENAN: Har faktiskt något lägre krav på en som tjänar 80 kr timmen och kan sparkas omg. . än på nån som har en månadslön på 100000.månaden och måste köpas ut från något treårsavtal.. även om jag skulle ha krav på att bägge utför det jobb de har betalt för.
Fast du kanske menar att kravställan och är helt oberoende på nivå på lön och avtal..skulle hävda att hockeyspelare är priviligierade på många sätt och vis om man ser på andra delar av samhällets..och även om man tittar till andra idrotter.
Sen beror psykisk ohälsa på många andra saker än vad man tjänar naturligtvis ..

« · 3003224 · »