Synct: Leksands gatsten hit och dit, tänk på deras motståndare HV som är påväg upp från mörkret sedan Nubbens dagar, snart är vi där och ska klara först och främst nästa säsong och sedan ökenvandringen efter att Nubben lagt västen på hyllan, det kommer bli några år med ångest och hopp om överlevnad.
Gathlopp: Visst, det finns väl alltid en liten risk men hur många av de exempel du tänker på är svenska spelare draftade i andrarundan? Även om vi är glatt överraskade över hur snabbt han tog så stor plats här så har han ju inte direkt varvat ligan, och killen har knappt fyllt 19. Detroit vill nog gärna se hur han hanterar att inte flankeras av EP och Dalle också, Genborg kommer behöva ta ett större ansvar och det kan komma en rekyl ur det som han måste hantera.
Gathlopp: Vi sitter och droppar en massa namn och önskar men det blir nog ingen vi har spånat eller tänkt på överhuvudtaget innan det faller på plats säkert. Typ som med Gath 😉 kan bli en spännande silly trots allt om Sportrådet spelar korten rätt😄 Kom igen Z:a
Genborg har, precis som väntat gått rakt in i hjärtat på folk över pölen, bara genom att vara där. Vad som är sagt är sagt osv, men man har sett alldeles för många exempel där det tvärvänder för att det ska kännas 100% säkert. Jag blir mer orolig för varje dag.
Knylan: Frågade min nya kompis CHATGPT, Svaret är ju ganska tydligt.
"Lokal elev: kostar kommunen ~120–150k/år → ingen ny intäkt Utsocknes elev: annan kommun betalar ~120–180k/år → +120–180k in"
Gissa vilka som väljs och i förlängningen , hur svårt blir det att locka till sig hemvändare om ingen med Timrå IK som moderklubb ges en plats på det lokala hockeygymet.
Per HApps: Hemkommunen står för skolpengen i alla fall. Dessutom kan det generera mer statsbidrag eftersom befolkningen i kommunen ökar. Oklart exakt hur mycket det kan handla om.
Skolpengen lär dock inte täcka hela kostnaden för ett hockeygymnasium. Det kostar ju lite med tränare, istider, osv. Och jag tror att skolpengen är den samma oavsett inriktning på gymnasium, men är inte säker.
Vet inte om hockeyförbundet har nåt bidrag för att plocka in utifrån. Eller om det finns regler för hur många utifrån man måste ta in för att behålla NIU-statusen.
Per HApps: Det ringer någon klocka kopplat till skolpeng och något form av utbildningsbidrag eller vad det nu kallas. God affär för framför allt kommunen tror jag.
Knylan: Rätta mig om jag nu har fel. Men ger det inte mer pengar till Kommunen/TIK om hockegymgrabbarna kommer utsocknes ifrån? Därav den skrala tillströmningen av Timråpojkar.
Hockeydynamit97: Michael Lindqvist, hugger Timrå på han? Känns som en ny Wedin sett till spelade matcher. Poängen är ju bra, men antal matcher. Det hade skrämt mig.
Jadu: Sanny nyss ”den här Barkemo alltså. Är en spelare som jag är väldigt väldigt svag för. Från Skellefteås organisation och i slutspelet har han varit ett monster”
Appropå Skellefteå och talanger förresten. Kul om vi stjäl honom med ett 2-3 års kontrakt så dom inte kan ta tillbaka honom när han slår igenom på riktigt.