Elliot12: Jo jag skulle väl tippa på att ni kommer vara där och slåss med oss! Sen brukar Bulan kunna kräma ur lite extra när det blir slutspel! Men det är då det!
Dubbeld: Går säkert sjukdom i laget då. Härjar ju en del förkylningar etc nu, plus nån enveten variant av Covid som skall vara rätt smittsam, om än inget farligt.
{9908}: Adam brukar ha koll! Har för mig han var en av få som hade oss lite högre upp i tabellen förra säsongen! Han får gärna ha rätt även denna gång. 😁
SPOODI: Ja, sen skall man också vara lite försiktig med att dra för stora växlar av hur en spelare ser ut på försäsong med egentligen. Rutinerade spelare går ju typ aldrig in för det till 100 procent, men juniorer kan se hur lovande ut som helst. För att sen försvinna när det väl brinner i seriespel och alla steppar upp och fysiken ökar etc.
Vet inte hur många ggr Emil Berglund såg ut som en sniper på försäsong hos oss. För att sedan återgå till att skjuta magplatta när serien väl drog igång. 😅
Tom Topp: Luleås lag är ju riktigt starkt om nu inte skador hade funnits (Kempe som inte spelar på två år, Tyrväinen som haft problem med skador under förra säsongen och skadad just nu, Allard som är skadad och borta 6 (?) veckor till.
Med fulltrupp om man utgår från laguppställningens under träningsmatcherna så är det ju ganska starkt:
{9908}: Hade också Örebro i tankarna, med samma tvivel som dig. Är ju inte helt 100 att Leo Carlsson stannar i Anaheim. Men alla gånger blir han kvar på tryout hela hösten. Det är ju ett på riktigt blytungt tapp. Det kommer nog krävas ett smärre mirakel för Örebro att göra om eller förbättra fjolårssäsongen.
Rip Kirby: Nej känner också att de kan vara lite överskattade. Att man typ ska tippa dem högt, precis som det tar emot för vissa att tippa Timrå högre än 7a. Det är mot naturen på något sätt.
Förstår inte heller varför Örebro är så högt tippade? Tycker inte alls deras nyförvärv matchar allt de tappat. De slog med nöd och näppe ut oss förra året, menar expertis att de skulle ha bättre lag i år?
Sputnik: Jo i början av förr säsongen var vi rätt illa ut spelmässigt, men vi lyckades få med oss poängen. Ofta var vi utspelade i skottstatistiken och hade svårt att vara spelförande, men det tog sig över tid och efter typ 10 matcher var det väl uppstyrt.
{9908}: Jag undrar ändå.. Skellefteå AIK - utan Oscar Möller, på obestämd tid också. Visst, kommer han tillbaka kan det såklart bli en boost.
Ja, jag vet, försäsong ÄR försäsong och man ska inte dra så stora växlar av det, men spelet mot de båda hockeyallsvenska lagen Modo och Björklöven lämnade väldigt mycket mer att önska tycker jag.
Att tippa dom som tvåa? Jag vet inte. Det känns väl lite svajigt kan jag tycka. Men vi får väl spela om det först. Vi säger kanske så istället.
{9908}: Låter logiskt. Vi kommer att hamna på platserna 6-8. Jag hoppas naturligtvis på en lidnersk knäpp så att vi hamnar högre men det känns avlägset så här på förhand.
Expressens getingfördelning på alla lagdelar ser ut som följande: 20st - Färjestad, Skellefteå 19st - Växjö, Luleå 18st - Timrå, Frölunda, Örebro, Rögle 17st - Oskarshamn 15st - Linköping 14st - Leksand, Malmö, HV 11st - Modo
I experternas sammanlagda tabellen hamnar vi på tippad plats 8. Högst tippar Adam Johansson oss, på en 5e plats. Lägst tippas vi 10a. Signerat supertipparen från förra året Jonas Lindbäck, då han hade hela 5 rätt.
Sputnik: Går väl att likna vid ett sökande eller ett trevande efter ett spel som verkligen lät vänta på sig. Vi var väl som bäst när vi skulle vara bäst, d.v.s i slutspelet. Skador på vissa spelare försvagade oss, men vi kunde trots detta visa att Timrå IK är tillbaka som en utmanare i rätt ände av tabellen.
Spetsen vi har i laget nu kittlar oerhört mycket. Den kan räcka riktigt långt. Kan vi bara hålla fast vid det grymma lag- och försvarsspel som vi visade prov på under förra säsongen så tror jag det kan räcka riktigt långt.
Greven: Förra säsongen tog vi en del poäng i starten. Vi vann 11 av 17 matcher i starten förra säsongen nu när jag kollade upp. Vi vann också 3 av de 4 första matcherna.
BlackBay: Vi tog poäng, men spelet klickade inte som sagt. Fast det tog ett bra tag mer än omgång 4 innan vi hittade vår identitet vill jag också minnas, även om poängen trillade in i början. Dom där förlustraderna kan vi onte skylla på försäsongen i allafall.
Vill minnas att Skellfteå torskade rätt många matcher i början men tuggade på och blev en maskin sen till exempel.
Sputnik: Nja det gjorde vi väl inte. Du tänker nog på ännu förra uppflyttningen. Vi hade väl matchen hemma mot Luleå i 3-4 omgången som vi vände i sista perioden men sedan var det mörker ett längre tag.
OlliJanne: Vi startade ju dock serien rätt bra? Det var väl en bit in i serien då vi började torska 6 raka och sådär. Har svårt att tro att det hade med just försäsongen att göra.
Sputnik: ja vi blev 5 till slut men med en bättre start hade vi kanske inte behövt snubbla in på top 6 i sista omgången. Top 4 och du får en extra hemmamatch i kvarten. Kan ha varit avgörande till Örebros fördel att de fick just den där 7e på hemmaplan.
{7043}: träningsmatcher ska man inte lägga så stor vikt vid egentligen. Matchen mot oss i Härnösand blir ju ”genrepet” då får ju spelet gärna så bra ut men resten är lite skitsamma
Olli Hahl: kanske nån som redan postat länken men Lersunds tackling på Lodin, blev en rejäl ”näsbränna” för Lodin det. Gäller att inte ha huvudet nere i det ”vita” så man har koll på vad som händer runtomkring en. Är det en annan typ av stjärnsmäll än…äh. Det blev långsökt det här.
Fan vad jag tjatar om den familjära delen i TIK, nu en intervju med Lander som även han tar upp det. Älskar det.
"Vi gör mycket tillsammans, alla åker till samma ställe, vi äter lunch, vi spelar golf. I en större stad åker alla åt fem olika håll. Det är gemenskapen att vi gör saker utanför arenan som bygger lagandan. Det är en av nycklarna till att många trivs så bra i Timrå", säger Anton Lander.
{297}: Mer SHL motstånd är ju att föredra kommande år. Nu var väl det samma upplägg ifjol och då slutade vi 5a så spelar väl inte så stor roll i slutändan, men vill ändå tro att förutsättningarna blir bättre att få en bättre start på säsongen. Efter 9 matcher ifjol tror jag vi låg på plats 12-13
Gorkyman: Vore kul om vi hinner matcha någorlunda fullt lag i nån av träningsmatcherna som är kvar. Wedin kan vi räkna bort iaf, men Strömberg? Vad är status där? Hinner han lira innan seriestart? Eronen och Lander borta senast, tillbaka idag? Är bara 3 matcher kvar kvar att börja sätta backpar och kedjor nu. Ante har väl redan koll på hur han vill formera laget såklart men har ännu inte fått se det på isen, iaf inte backparen där Edfeldt, Melander och Forsmark har varit ordinarie varje match.
Kedjorna känns väl mer satta iaf. 1a kedjan är väl given, 2a med EP - Hanzl - Pääjärvi känns rätt klar va? Så länge Wedin är borta iaf. Duon Lundin - Hartmann fortsätter man nog spela ihop, 3e länken blir väl OJ och 4 blir väl en kamp mellan EA, Meiho, Värmhed och Boyce.
Dom två sista matcherna vill man gärna se så fullt lag som möjligt.
{297}: Känns som vi hade samma diskution även förra säsongen? Att vi var rädd att vi mött för lite SHL motstånd. Det gick ju rätt hyffsat ändå till slut.
Summa summarum, skall man dra några växlar av en försäsong så är det just det att i slutändan betyder inte vinsterna någonting. Leksand och HV är levande exempel på det då det gått rent på försäsong och sedan åkt raka vägen ner till HA.
Skulle tippa på att de 1-2 första omgångarna i SHL kan vara påverkade av om man haft rätt förberedelser eller inte. Sen brukar det visa med tiden om trupperna är tillräckligt bra, eller om tränarna lyckats nå ut led en tydlig spelmodell och struktur.
Rip Kirby: LHC har väl å andra sidan sett ovanligt pigga ut på försäsongen? Dom vann ju mot Växjö tex. Även Oskarshamn har spelat bra och gemensamt för dom båda lagen är ju att dom har mött nästan uteslutande SHL-motstånd, dom har kommit upp i tempo snabbt. Leksand, Timrå och Modo är ju exempel på lag som inte möter så mycket SHL-motstånd och visst har det varit såsigt spel och dålig skärpa. Sen är vår grundkapacitet bättre än tex. LHC men det går ju att diskutera om förberedelserna har varit optimala och/eller om det ens hade gått att lösa på annat sätt. Nu möter vi ju två bra allsvenska lag i Modo och Björklöven så det kan kanske bli ok tempo i dom matcherna ändå.
Eller fel av mig, leksand har visst mött en hel del SHL-motstånd men inte vi och Modo.
Nisse på Mon or: Det stämmer bra. Jag hade missat det. Men detta gör väl att oron för vilken nivå laget håller borde öka ytterligare. Försäsong är försäsong. Men är man utspelade mot LHC så har man väldigt mycket att jobba med.
Tom Topp: Hittade lite intressanta stats angående Ludvig Levinsson.
”Ludvig Levinsson som var under 45% i Hockeyallsvenskan ifjol leder överraskande interna tekningsligan i stor stil – han är 4:e bäst i SHL (spelare med minst 50 ... | Läs mer
EP - Hanzl - Pääjärvi
Hållander - Lundin - Hartmann
Sjöholm - Värmhed - Johansson
Meiho - Andersson - Boyce