1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 596945 inlägg · 6213 ämnen

Apropå nånting...


Sv: Apropå nånting...
Henrik Larsson, back i BIK. Varför inte göra en Per Svensson med han?

Sv: Apropå nånting...
Vargher85: Men tänk om Timrå plockat in Weigel :o då hade jag tappat det helt så Westfält känns bättre när man ser alla spelare i djurgården :p

Sv: Apropå nånting...
söder över: Vår vakt "Wursten" var Juel-bra i gnagarkassen men Bofors för gärna trötta ut AIK inför finalen om det är mot Tälje.
Heja sportklubben, så ses vi i Scaniarinken till hösten.
Av de 4 lag som är kvar vill jag ha upp de i följande ordning:
1 SSK
2 SSK
3 SSK
4 Delat på Bofors o AIK.

Sv: Apropå nånting...
söder över: Hoppas för allt i världen att SSK håller ihop nerverna imorrn då

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: mmm Olsén var nonchalant…

Men… period 5 var BIK’s men ingen jävla talang alls i avgörande lägen.

Fri mitt i slottet bomba slagga med stängda ögon.

Vägra lägga avslut i PP utan bara spela runt…

Synd…

Vill inte se några framgångar för stockholmslagen…

Kommer dom upp så börjar kommentatorer och domare gulla och mitt blodtryck hamnar uppe i omloppsbana kring jorden…

Sv: Apropå nånting...
Herminator: Råttorna vinner i period 6.


Sv: Apropå nånting...
EArk: Då tar vi honom nästa år, när Clöbben har åkt ut.

Sv: Apropå nånting...
söder över: Om man inte kan lura FBK på Jansson så säger jag Plato. Han är riktigt bra.

Sv: Apropå nånting...
Vargher85: jag erkänner mig skyldig till noll koll.

Men jag vet att jag vill ha några stora starka irriterande killar som älskar att tacklas och vara jobbiga!

Sv: Apropå nånting...
Vargher85: Proos är bra, men klar för LHC

Sv: Apropå nånting...
Inga mål i period 5 heller . Mest BIK och en hel del Brattström i femte

Sv: Apropå nånting...
söder över: Apropå fysik droppar jag två namn från Almtuna: William Proos och Jacob Grönhagen, LW respektive C. När jag såg Almtuna live i vintras stack båda ut, och det rör sig om stora och unga spelare.

Sv: Apropå nånting...
Får se om Lander kan födas på nytt och lyckas ta en mer aktiv roll i anfallsspelet…

Westfält.

Nja. Bra ålder men jag vettifan…
Kanske! Hoppas!!

Ska bli spännande att följa denna silly..

Vad kan vi hitta för farlig offensiv pärla att krydda laget med i år?

Och vart ska vi hitta fysiken till nästa år?
Pääjärvi blir väl bara mjukare och Walli blir ensam.
Boyce är ibland.

Men men.. den som lever får se…

Känns som att vi blir svaga nästa sässe.

Men bährnard till clubben…

Ja men det är väl verkligen rätt ställe för honom?

Sv: Apropå nånting...
Angående Westfält-ryktet så känner jag mig negativ i det fallet. Det känns som Erik Andersson 2.0. Krävs rejäla kliv av Eriksson i sommar och att Lander kommer tillbaka till gammalt gott slag för att jag ska känna mig nöjd med den centersidan.

Sv: Apropå nånting...
Saltmasen: Han uppges vara klar för Färjestad.

Sv: Apropå nånting...
Saltmasen: Tyvärr till Färjestad har jag för mig.

Sv: Apropå nånting...
Är Christoffer Jansson klar för nån SHL-klubb än? Plockar ni honom?

Sv: Apropå nånting...
Lulessss: Sedär, jag fick visst in en träff 😂

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Nja Brome är väll lite bättre än Div 1 men inte mycket just nu.

Och ha så kul i botten av SHL, med Nubben och utan gullekontrakt med Kapanen blir det jobbigt. Blir en Linköping säsong för er tyvärr nästa säsong.

Sv: Apropå nånting...
Barklund får massor med tid på sig och avfyrar en patenterad Emil Berglundare :)

Sv: Apropå nånting...
Lulessss: Såja. Gulligt av dig att oroa dig för oss men det blir nog bra ska du se. Div 1-nivå? Den nivån Bromé håller mestadels förutom när det kommer till skådespelarinsatser menar du?

Sv: Apropå nånting...
Undrar hur Timrå IK's mål för säsongen 25/26 kommer att se ut? Med ett sämre lag på papperet för samma budget.

Sv: Apropå nånting...
Lulessss: Jag gillar ändå vad jag ser i Hardegård. Han blir ett bra tillskott i Timrås backlinje nästa säsong!

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Spelar ju på nytt nu..

Sv: Apropå nånting...
Det drar ihop sig till förlängning BIK-AIK, sen kvittering Karlskoga.

Sv: Apropå nånting...
sargad: Klart man vill ha guldet till Frölunda, perfekt ”story” för Rönnbergs sista år.

Sv: Apropå nånting...
Andersson: skadad?

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Tycker Joel Kundqvist är mindre objektiv än vad jag upplevde mot oss. Nu låter han bitvis som ett fan av ena laget som anstränger sig för att vara neutral.
Lite dåligt av 4an. Känns som upplägget är att man vill ha VF som mästare i år.
Sedan är VF duktiga på att screena spelare utan puck utan att bli utvisade. Syns att dom verkligen tränat på det. Ett väldigt effektivt och syniskt lag.
Timrå i jämförelse är lite "glada amatörer" vad det gäller spelsabotage... och hela den biten.

VF och Skelet är de skickligaste lagen vad gäller att spela på gränsen. Kan bära till final.

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: För att vi har brist på bra backar och backar generellt.

Sv: Apropå nånting...
Lulessss: Varför ges han mycke istid om han är så dålig?

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Samtidigt bitvis varit nere på DIV 1 nivå.

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Mest istid i Luleå för Harde som man väl får "skoja till det lite" visar pannben ikväll.

Sv: Apropå nånting...
Harde utgår

Sv: Apropå nånting...
Lulessss: Ja? På vilket vis är det märkligt för en spelare Luleå gärna behållit och som iaf bitvis rört sig uppe på landslagsnivå?

Sv: Apropå nånting...
Sanyet: Är nog Modano som värvat 1,99 och 101 kg

Sv: Apropå nånting...
Jag hörde ett rätt märkligt rykte idag men det var allvar i tonen. Anders Lindbäck blir övikarnas förstemålis kommande säsong.

Sv: Apropå nånting...
Förövrigt, ska Hardegård allvarligt ta en topproll hos er? Oj.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Tror han blir huvudtränare för Luleå nästa säsong.

Sv: Apropå nånting...
AIK 0-1

Sv: Apropå nånting...
AIK får 5 minuter powerplay efter en huvudtackling

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby:

Tycker absolut han spelat till sig en chans.

Sedan beror det ju på hur många av NHL svenskarna som tackar ja

Finns ju många som kommer få samtala av Hallam nu när lagen missat slutspel.

Drömmen hade varit Rakell Dahlin och Raymond

Sv: Apropå nånting...
Intressant artikel i Jönköpingsposten med Viggo G. Tydligen inte bestämt än vart han hamnar trots kontrakt med HV.

Sv: Apropå nånting...
T T: Kan Filip Hållander bli aktuell för VM-truppen vad det lider?

Sv: Apropå nånting...
Antagna till hockey gymnasiet verkar på papperet vara bra hockeyspelare. Helt plötsligt ser framtiden ljus ut. Två är från Modo men de kan nog lära sig ett och annat.

Sv: Apropå nånting...
Tre TIK-debutanter i Tre Kronor

Sv: Apropå nånting...
Någon fler än jag som tycker att Henrik Stridh i rollen som andretränare ger ett förbaskat bra intryck i de intervjuer han ger? Även om hans lag förlorat är det aldrig tal om bortförklaringar eller sånt ofog! Tvärtom kan han ge klara analyser på vad motståndaren istället gjort bättre och lyfta detta som en förbättringspunkt för sitt eget lag till nästa match. Sånt gillar jag skarpt! Henrik är som jag vill se det ett klart "framtidsnamn" i samma roll i Timrå IK. Är man härifrån ska man väl för faen finnas i moderklubben och jobba mot framgångar. Därför - Luleå kan vinna den här säsongen så har du "gjort ditt" däruppe - deal?! ;)

Sv: Apropå nånting...
Vargher85:
Varför det är svårt att lyckas i VF och HV beror väl på att där är det andra som styr, och sportchefen får inte samma utrymme som i Timrå.

Sv: Apropå nånting...
Med lite distans till beskedet från Kimmo så tänker jag såhär:

Först och främst är det en lättnad att det finns en erfaren sportchef som redan är insatt i truppbygget som kan kliva in och ta över. Att behöva panikleta en ny sportchef är inte önskvärt. Sedan är det få rekryteringar som gör mig så nervös som just den av en sportchef. Ett misslyckande där kan få enorma konsekvenser.

Sedan hade jag, liksom många andra, känslan av att Timrå var på väg mot någonting nytt med Kapanen vid rodret. Att Nubben än en gång återvänder till posten känns som en återgång till det gamla - eller ett steg bakåt i utvecklingen om man vill vara sådan.

Samtidigt har Nubben å ena sidan aldrig lyckats i en annan klubb en Timrå, å andra sidan aldrig misslyckats i Timrå. I HA lyckades han gång på gång bygga ett slagkraftigt lag efter vi gått igenom det ekonomiska stålbadet. I SHL har resultaten varit blandade.

Säsongen 18/19 lyckades han inte ställa ett slagkraftigt lag på isen. Samtidigt bör man minnas att avancemanget kom oväntat, att halva laget hade skrivit på för andra klubbar under säsongen och att Nubben fick göra det bästa han kunde på kort tid med en tunn plånbok. Säsongen 21/22 var laget bättre och att det ändå slutade med kvalspel skyller jag främst på tränaren. Året därpå försvann Nubben som bekant till HV, men innan dess hade han lyckats signa upp flera hemvändare på långa kontrakt. Resultatet blev en kvartsfinalplats och Timrås bästa säsong sedan återkomsten.

Visst, att Kimmo lämnade var både förvånande och en besvikelse. Men som några brukar skriva: IN NUBBEN WE TRUST!

För övrigt anser jag att västen ska upp i taket.

Sv: Apropå nånting...
Kattgubben: SSK - BIK , Jag vill ha

« · 2863104 · »