1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 609795 inlägg · 6214 ämnen

Apropå nånting...


Sv: Apropå nånting...
Per HApps: HV känns oerhört mycket tyngre just nu.

Sv: Apropå nånting...
JanneH: jag tror inte junisar väljer klubb efter enstaka inhopp i A-laget. Dom vill känna att resurserna finns, i J20. Uppbackning i träning/kost/vanor och bra tränare. Känna att man utvecklas och ser en röd tråd. Det ska kännas och vara professionellt även nere bland juniorerna.

Skellefteå brukar faktiskt låna in spelare från HA i 1-2 matcher flera gånger under en säsong när dom har skador. Då står inte deras juniorer och grinar eller flyr. Dom vet att när det kommer så kommer det.

Satsa gärna på juniorer men med en plan. Ska vara inför en säsong och med fast plats, som vi gjort nu. Enstaka kan få känna på det under säsong men det riktiga provet för dom blir isf säsongen efter precis som med Sörbrand nu.

Pääjärvi gick före Heikkinen. Vi har större utmaningar i A-laget än att testa en junis under en kort tid.

Sv: Apropå nånting...
Henrik_Tikare:
Gör HV 3-1 så är LIF klar för Allsvenskan

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: ja så jävla dåligt som laget spelar och ändå får ingen från J20 chansen. Klart de ruttnar ur och söker sig vidare

Sv: Apropå nånting...
Kulltorp: Manne Holmkvist är också Sundsvallskille, med Njurunda som moderklubb. Även han ska till Skellefteå.

Men men. Gör man allting 110% rätt under 15 år så är det väl sånt här man blir belönad med. Bra kvitto för Skellefteå. Sämre för oss. Dock går det inte att leda det till att vi är dåliga, för vi är mitt i uppbyggnaden av att kunna göra det bra. Det är några år tills vi vet om vi gjorde det bra eller inte.

Sv: Apropå nånting...
Gathlopp: Nä det är naturligtvis väldigt obra att vi hela tiden tappar våra bästa juniorer.
Annerstedt är ju ändå en sundsvallskille så vi borde ju ha bra möjligheter på han. Men icke!

Nä, irriterande de lux!!

Sv: Apropå nånting...
Kulltorp: Nu får vi hoppas att Mordor förlorar o skyller på zebran som vanligt men de e ju sen gammalt de att zebrorna gör fel i deras matcher elr hur alla trevliga Timråiter!!!!🤣🤣🇱🇸🇱🇸🇱🇸

Sv: Apropå nånting...
Gathlopp: Leksand öppnar bra och har 0-1

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: ja vi tappar ju TV-puck målisen också. Den jag tycker sett mest lovande ut här sen Sundsvall brann typ. Känns obra.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Men kan väl i alla fall konstatera att vi inte är en IPhone för våra mest lovande juniorer än.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Tränat har de väl ändå fått göra? Det är i alla fall bilden jag fått. Sen var vi väldigt förskonade från skador långt in på säsongen vilket gjorde sitt, Boyan satt ju på läktaren av en anledning. Annerstedt var väl annars den som fick vara med mest där ett tag. Lite för offensivt inriktad för att man skulle slänga in honom i en fjärdelina hur som helst dock, men han fick testa lite högre upp.

Trist! Sen är det väl som alltid när det gäller sånt här att det ofta finns flera orsaker, allt handlar inte alltid om att klubben är i fritt fall. Det är agenter, föräldrar, smicker, vilja att flytta hemifrån osv osv. Som sistaårs-junior är det inte helt ovanligt att vilja testa något annat innan det är dags för seniorhockey. SAIK slutade dessutom näst sist i norrserien så man kan väl förstå om de vill förstärka.

Sv: Apropå nånting...
ante08: RYGG HANS Anhöriga.

Sv: Apropå nånting...
Kulltorp: Jamen det är väl ändå på sin plats med en källa?

Sv: Apropå nånting...
ante08: Den användaren kan du lita på.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Källa på den uppgiften?

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Källa?

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: MEN!!!
Nu får det sluta.

Sv: Apropå nånting...
Cobbel: Suck.. Men det har väl inte underlättat när TS inte varit jättefrikostig med att ta med juniorer på träningar och sådär.

Skellefteå ligger ju en bra bit före i att våga ge juniorer chansen.

Var väl inte så här man tänkte att vi skulle vara en plantskola, för de andra SHL-lagen...

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Kan ju hoppas att den utökade staben kring juniorhockeyn ger avkastning på sikt.

Men det gäller ju att man vågar gå för det och rita upp en tydlig riktning från skridskoskolan till a-laget. Och sedan hålla i, hålla i och hålla i.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Att Timrå IK fortsätter misslyckas med sina juniorer är inget att hymla om. En rakt av tragisk utveckling som klubben verkligen behöver hitta en väg att få stopp på.

Sv: Apropå nånting...
The great one: Ja man kan fundera på dom bitarna.

Sv: Apropå nånting...
The great one: Fan vad tråkigt att höra. Men tydligen har många lag varit på Timrås U20-lag nu och legat på rätt duktigt rätt länge.
Några har väl till och med gått förbi den här regeln om att man inte får kontakta för unga spelare.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Hur jobbar vi med talangerna egentligen och hela den biten…

Sv: Apropå nånting...
Edwin Annerstedt förlorad från Timrå, Skellefteå nästa.

Sv: Apropå nånting...
RYGG HANS: tänk dom här 3 ihop
Uppladdat:

500x0-file00000000a8b8720a8aeb13747ad8e87a.png


Sv: Apropå nånting...
Söderöver: Madsen och Marklund ut ja. Men det är bara en lön vi kan tillgodoräkna oss. Uppskattningsvis 40-50k/mån.

Sv: Apropå nånting...
Gathlopp: Ja alltså är det bara så att man granskar sitt eget lag med överdrivet kritiska ögon eller varför känns det som att alla andra lag lyckas spela sig ur press i egen zon, 10 ggr lättare än oss?

Sv: Apropå nånting...
X-Län: Det fanns definitivt stunder där det kändes som att vi brast i orken, inte minst när vi så ofta blev helt nedtryckta i egen zon i andraperioder. Men annars är det nog extremt komplext om man ska försöka gradera nivån på fysträning, det finns så många olika parametrar som spelar in.

Hade vi haft ett väldigt ungt lag så hade man fått mycket gratis av den anledningen och väldigt bra värden, men har man inte skillsen i laget blir man lätt nedtryckt ändå. Oliver Johansson hade bäst värden år efter år men där brast det i andra bitar. Det hade annars varit en kul tanke om samtliga lag möttes på neutral mark i augusti varje år och utförde generaliserade tester för att mäta vilket lag som är fysiskt starkast. Sen kan man ställa de testerna mot hur tabellen slutar.

Sv: Apropå nånting...
Rico01: samtidig så har det varit så vi har spelat t ex under lill-kenta så det är väl en bra målsättning att vi kommer inte bli utkonkurrerade i skridskoåkningen.

Sv: Apropå nånting...
Rico01: Ja förhoppningsvis så är det mer av en klyscha som sagt. Man har ju ändå fått ganska bra vibbar av honom innan, som en skarp och rätt klok tränare.

Det är nog inte mer än att han vet att det inte är så enkelt att man jobbar hårdast av alla lag. Däremot så är det nog nåt han trycker väldigt hårt på hos sina spelare. Att det kommer att krävas hårt jobb för att få spela. Att alltid stämpla in och så vidare.

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: och Marklund med va? Han slutade också efter denna säsong väl?

Sv: Apropå nånting...
X-Län: Efter alla intervjuer med Gath så ser jag fram emot både stora känslor på isen och i båset nästa år.

300k per månad för Dahlen, 300k för Emil. 600k bör vi få 2 riktigt bra forwards för. Blir otroligt spännande att se vilka kvalitetsspelare för 300k vi kommer att ta in de kommande veckorna. Sedan har vi pengar från Nässen, Pilö och Boyce samt en ledare som försvinner (Madsen) som vi har pengar att värva en riktigt bra back för.

Silly är roligt i år!

Sv: Apropå nånting...
X-Län: Jag får tyvärr Jokinen-vibbar av ett sånt uttalande, men tar det som en form av klyscha han måste säga.

Sv: Apropå nånting...
steveroper: när man lyssnar på Gath när han säger att de ska vara svårt att jobba hårdare än oss. Då kommer frågan upp, vem ska ta över fysträningen?
Det finns fog att ifrågasätta vart i ligan vi ligger fysiskt. Är det någon som tror vi är topp sex när de kommer fysträning?

Sv: Apropå nånting...
Maktankan: Sannolikheten är på minussidan

Sv: Apropå nånting...
RYGG HANS: Är sannolikheten ens så stor efter hans spel i JVM? :-)

Sv: Apropå nånting...
RYGG HANS: E han draftad? Vart spelar han? E han intresserad av Sverige? Men faan va bra han va i JVM de är ju som att se Jonte i högform=2.0som han rör sig!! Honom tycker jag att dom borde värva!!🤣🤣🇱🇸

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Han var sjukt bra under JVM.

Sv: Apropå nånting...
Andersson och DenRöda: Tunn, visst, men alla som följde JVM såg väl ändå honom och vad han kan?

Sannolikheten att han skulle hamna här är 0,00%.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: För tunn?

Sv: Apropå nånting...
Gathlopp: Japp. Hoppas Nubben kollar...

Sv: Apropå nånting...
Har lekt lite hobbyscout på min lediga dag från jobbet och snubblade in på en jävligt intressant spelare som jag tror skulle kunna färga i SHL och som jag tror kan ha jäkligt kul tillsammans med Sundin i ett andra backpar nästa säsong.

Problemet. Kontrakt 2 säsonger till.. Men det kanske är vanligt med SHL-out i Tjeckien? Har inte en blekaste aning där.

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: haha dom behärskade fan inte ens konceptet icing i slutdelen. Herregud vad blöt den här säsongen var nu när man landat lite och börjat se på andra lag.

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: Men .... vi hade ju kunnat vara öjebjo....

Sv: Apropå nånting...
Gathlopp: Vi hade verkligen inget att hämta i det här slutspelet, våra backar hade kanske kunnat slå något icing-rekord.

Sv: Apropå nånting...
Sättet Malmö tar sig ur egen zon för det mesta. Det är som ett parallellt universum efter att ha följt Timrå denna säsong. Jag är avundsjuk.

Sv: Apropå nånting...
Kvällens domare lär inte vara så glad i Christoffer Holm just nu. Eller snarare situationsrummet. :-)

Sv: Apropå nånting...
mattias - 74: Gillar junisarna men inte dyrgården som klubb dom e faan bra altså!!🤣🇱🇸

Sv: Apropå nånting...
cloon: Jag håller på DIF och Luleå

Unnar DIF:s unga spelare lite framgång innan de drar över, man måste vara imponerad över att man har fått fram 3 sådana bra juniorer som dessutom dominerar i de flesta matcher, dessutom är inte Björck draftad än

Som hockeyälskare älskar man när lilla landet Sverige får fram sådana här spelare

Frondell, Eklund och Björck är en fröjd att skåda så passa på att njut

Jag tror de avgör idag

Björck är helt sjukt bra på denna nivån, killen är född 2008

Sv: Apropå nånting...
Andersson: japp helt klart håller jag på Malmö och Lule

« · 3006197 · »