Laget för kvällen är klart och Jacke fortsätter i buren. Intressant med Anton Wedin tillsammans med EP och Dahlén i första kedjan. Korrigerat: andrakedjan.
Goalies 30. Johansson, Jacob 31. Juel, Tim 1. Westling, Simon
1st Line 34. Freij, Alfons 25. Nässén, Linus
57. Wedin, Anton 14. Pettersson, Emil 54. Dahlén, Jonathan
2nd Line 38. Sundin, Albin 2. Svensson, Per
26. Heikkinen, Anton 51. Lander, Anton 18. Genborg, Eddie
3rd Line 28. Forsmark, Simon 9. Strömberg, Didrik
94. Hartmann, Sebastian 19. Westfält, Marcus 10. Lilja, David
4th Line 16. Pilö, Lukas
72. Walli Walterholm, Erik 12. Eriksson, Linus 91. Pääjärvi, Magnus
Villervalla: Nu ska jag utbrista i ÄNTLIGEN som Fylking!!!! ( Nu e ju jag ingen fjollbollsälskare) Men jag hoppas verkligen att Potter blir tränare för landslaget!!! För han kan fotboll se va han lyckades med ÖFK innan Kindberg förstörde hela klubben!!!🤣🤣🇱🇸🇱🇸
JonteD: Kindberg var ju som filmen Nionde kompaniet hela han. Måste ha haft en väldig tumme med revisorerna... ÖFK-ekonomin lider väl fortfarande av detta.
Herminator: Yeeeeezzzzz men nu e rättegången klar o får hoppas att han får skaka galler ordentligt o ja dom lider hårt av hans jävla skurktag!!!! För Potter lyckades ju in i helvete bra när dom vann borta mot Arsenal!!🇱🇸😎
JonteD: Vill också se Potter som förbundskapten. Älskade honom i Östersund när de gick ut i Europa och slog storlag som Arsenal borta (Sema gjorde mål bla). Synd att Öfk har förfallit, de hade ett riktigt bra lag tidigare
Parkeringen 🅿️ på hemmamatcherna. Betalningen måste ju gått ned kraftigt sedan började med ”frivillig” betalning med Swish. Är ju en tappad intäktskälla.
Står två stycken och ska ta betalt med swishbricka. 98% går ju förbi bara.
The great one: Swishbricka, vore det inte smartare att sätta en skylt med swishuppgifter vid infarten så allt är klart när man kommer fram till p-ansvarige?
Är det så? Måste vara dålig exponering för företaget då att punga ut med 800-900 k och ingen vet vilka som sponsrar det hela. Borde jus tå att det är frivilligt då.
Rip Kirby: Nu förstår jag ingenting, jag syftar på en STOR och tydlig skylt "Parkering Swish nr ********** 20 kr" vid infarten till stora parkeringen, när man väl är framme vid kontrollanten kan man bara visa sin gröna swishbild och parkera. Det är ohållbart att varenda bil ska stanna, scanna, buffra och visa sin betalning.
Rallarn: varför inte ta det ett steg längre? 100 000 drönare i himlen i QR-formation? Jag dummar mig men varenda liten grej för att underlätta parkeringen är nödvändig och om då en stor skylt med swish-QR hade underlättat är det värt den engångskostnaden.
Rallarn: Jag förstår det. Men vad jag ville belysa med mitt bildbidrag är att huvudfokus hos vår kära klubb kanske inte är i att uppdatera de skyltar man satt upp för att förtydliga för oss supportrar.
Öndulat: Kan nog underlätta en hel del, tänk en förare ska stanna och ta fram sin swish istället för att någon annan i bilen kunde gjort klart betalningen innan, eller om föraren inte har swish och det ska skickas fram en annan telefon.. ja du förstår. Det är ju så enkelt ordnat och det är ju bara för att göra det smidigare och enklare för konsumenterna.
Rallarn: Så länge de inte gör som i Gävle, har app/SMS-betalning. När vi mötte Brynäs senast hade vi bilen med oss och p-avgiften hamnade på 70 kr exkl avgifter. Då blir det dyrt att gå på hockey, tur man inte åker till Gävle så ofta ;)
Rallarn: absolut, åker förbi ett gäng gröna skärmar vid vakten bara. Då känns det säkert inte lika jobbigt då någon äldre herre utan swish får stanna till för att betala på gamla hederliga sättet. Skulle oavsett få parkeringsituationen att flyta på oändligt mycket bättre än idag.
cloon: Det man huvudsakligen vet är att modo inte kommer att se SHL på några år, dom sprattlar till i toppen detta året för att sedan sjunka i avgrunden som sig bör.
Har lite svårt att förstå artikeln i ST om Boyce frånvaro i spelande trupp. Vem eller vilka ska han ta platsen av när alla är friska ? Samma gäller Levinsson. TS säger det de flesta förstår. Andra går före. Denna säsong torde vara den sista som spelare för den gode Boyce. ingen fler förlängning tack.