1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 600090 inlägg · 6212 ämnen

das Boot


Sv: das Boot
Timrå - CRIF, det där var tider det. Folk som gnäller på dagens domare skulle vittnat Ejenberg / Ejenstam eller vafasen han hette från Östersund. Varje match med han som domare var ett övergrep på Svensk hockey.

Sv: das Boot
Dream Team:
Yes..Det var den hundrackaren..
Hörde att den hunden lämnade jordlivet inte allför länge sen..

Klart att du får till eftermiddagen på dig att förgylla vårat besök
härinne på HS ...

Det är alldeles för lite fakta som kommer fram här på
HS till våra yngre medlemmar..

Annars kan man gå in på tikare.se o läsa lite historia allafall..

Sv: das Boot
gud: Hehe.. jaså, det var Micke Nordqvists hund av alla som fortfarande står som symbol för Timrås publikt sett största bottennivå? Kul.. ;-)

Ge mig till i e.m ska du få en uppdatering med resultat och allt från CRIF-matchen....

Sv: das Boot
Jisses..
Så vackert Tycho o pettsson skaldar för oss

Allt detta mörka o djupa för mig att tänka på när jag
fick beskedet att Timrå IK o Sundsvall skulle slå ihop lagen..

Vilken jädra mardröm..

Eller när vi alla 69 personer och Micke Nordqvist familjs hund såg
Timrå spela mot Crif (tror jag det var??) Säkert nån härinne som
tom kan berätta resultatet..

Sicka tider..Lite annorlunda är det idag..

Sv: das Boot
pettsson: Visar i stället min kärlek till laget via en citering av Lisa Miskovsky:

True love was travelling on a gravel road
I followed into darkness, defied the bitter cold
As the light of my hometown faded into night
I lost all my hope then, to ever make it right…

Sv: das Boot
Tycho: Det finns även modern ångestladdad kultur. Jag citerar Weeping Willows, och mörkare än såhär finns inte:

My eyes stare into nothing
My life has turned upside down
Today I stop believing
I can't see any future
There's no light in the distance
I been living in a castle
Made of air

Thrown into nowhere
Betrayed with a kiss
I see no bright tomorrow
There's just emptiness

I stumble in the darkness
I forget to fall asleep
My whole world is burned to ashes
There's no thirst, there's no hunger
Nothing hurts, nothing touches
This time I've lost the faith in life itself

Thrown into nowhere
Betrayed with a kiss
I see no bright tomorrow
There´s just emptiness

There's just emptiness

Sv: das Boot
Tycho:
finkultur, på min ära, finkultur!

Sv: das Boot
miiike66: Den ångestladdade tråden måste fram i detta jobbiga läge.

Tar fram en känd Per Lagerkvistdikt

"Ångest, ångest är min arvedel,
min strupes sår,
mitt hjärtas skri i världen.
Nu styvnar löddrig sky
i nattens grova hand,
nu stiga skogarna
och stela höjder
så kargt mot himmelens
förkrympta valv.
Hur hårt är allt,
hur stelnat, svart och stilla!

Jag famlar kring i detta dunkla rum,
jag känner klippans vassa kant mot mina fingrar
jag river mina uppåtsträckta händer
till blods mot molnens frusna trasor.

Ack, mina naglar sliter jag från fingrarna,
mina händer river jag såriga, ömma
mot berg och mörknad skog,
mot himlens svarta järn
och mot den kalla jorden!

Ångest, ångest är min arvedel,
min strupes sår,
mitt hjärtas skri i världen."

Timrå IK är mest ångest!

Sv: das Boot
Lite språkövningar så här på nattkvisten.
God Natt !

Sv: das Boot
the beat goes on...

Sv: das Boot
miiike66: Jag kan bekräfta att du var inloggad när du skrev det där kring fyratiden i morse. Jag är ettt ögonvittne till händelsen även fast det var i skymningen, det medges.

Sv: das Boot
The Big Fetto: Satan vad full och go jag måste ha varit, om det nu verkligen var jag som skrev den där dyngan. Nog för att jag ofta bara skriver en massa dynga, men vilka gör inte det i den här gb:n? Jag minns inte ens att jag satt och lekte med tangenterna i morse? Nån måste ha tjyvloggat in för inte tänker då jag stå för nåt skit jag inte har skrivit när jag inte minns att jag skrev det. Jag är "unguilty" tills motsatsen har överbevisats med mängder av CSI-undersökningar...

Sv: das Boot
miiike66:


OTROLIGT !!!!!



Det är makalöst vad fantasi och klurigheter kommer upp till ytan efter en festkväll, jag är imponerad.

Det är dax att lägga lastbilen åt sidan och skriva sagoböcker i stället ser jag.

Timrå IK är dom bästa.

Sv: das Boot
De har fört oss bakom ljuset!

Medierna ljuger, politikerna ljuger, t o m barnens skolböcker far med osanning. Etablissemanget vill nämligen inte att vi ska få veta, för de är beroende av vår välvilja och därför är de rädda. Detta är berättelsen om hur en hel håkkynation fördes bakom ljuset som en del i socialdemokraternas ideologiska fulrävhåkkyspel.

I min son Emils historiebok kan jag läsa att neandertalarna dog ut för ca:30.000 år sedan. Samma skitskolbok hävdar likaledes att homo habellis hade varit utdöd i hundratusentals år dess för innan. Jag ringer till professor Kristoffer Lemke vid historiska institutionen vid Göteborgs universitet (jävla Frölundait). Även han hävdar att alla tidigare primater varit utdöda i minst 30.000 år, men när jag uppmanar honom att tala sanning blir rösten osäker.
- Det är jättesant, stammar han och slänger på luren mitt i örat.
Även Lemkes kollegor gav lika hårdnackat motstånd. Ingen verkar våga berätta för oss hur det egentligen ligger till.

På en hamnkrog i en finländsk fiskeby träffar vi Lars-Kenneth Olsson, tidigare chefsideolog och säkerhetsansvarig vid det socialdemokratiska partikansliet. Lars-Kenneth har inte bott i Sverige på 8 år. Som avhoppad från den yppersta partitoppen vågar han helt enkelt inte. Det finns allt för många som skulle vilja tysta honom för gott. Men Lars-Kenneth vill gärna berätta.

- Det är håkkymänniskornas skattepengar som bekostar det här vansinnet. Folk har rätt att veta.
Lars-Kenneth sträckar sig efter askkoppen och tar ett kraftigt bloss på cigaretten. Han får något drömskt över blicken, innan han börjar sin makabra historia.

- Det finns ett hus på Nygatan 1 i Örnsköldsvik. Huset har inga fönster mot gatan och den officiella förklaringen är att det skulle vara magasin innanför. Detta är en fullständig lögn. Som säkerhetsansvarig hörde jag till de människor som fick gå in och titta. Där förvaras ingen säd. Där håller man anstalt för neandertalare, hela huset är fullt med krumbenta lågpannade sossetyper.

Lars-Kenneth fuktar sin läppar med den stora spritflaskan. Han får ett beslutsamt uttryck över örnäckelblicken. Man märker att han vet vad han pratar om. Och nu ska han uppdaga hela sanningen.

- Men anstalten för neandertalare i Ö-vik är bara toppen på håkkyisberget. Vid mitt stadsbesök i Sundsvall senare sammma år blev jag visad en anstalt som visade sig innehålla inte mindre än 16 homo habelis-familjer och sakta blev mönstret tydligt. Alla orter i Sverige med mer än 15.000 invånare har en primatanstalt. Ju nordligare desto äldre primater bor det på primatanstalter.

Det har lagt sig en tung stämning över den lilla krogen. Jag känner hur ett kallt svettlager har växt fram i pannan. Praktikanten snyftar lågt bakom mig och sakta inser vi att håkkyvärlden aldrig kommer bli vad den varit tidigare. Och nu återstår bara en fråga: "Varför Lars-Kenneth, varför?"

- Det hela är egentligen väldigt enkelt. Primaterna hotar det socialdemokratiska solidaritetsbegreppet. Plötsligt har vi en ny sorts håkkyvarelse, där vi inte vet om de är bröder eller djur. De skulle helt enkelt kunna göra varje sann socialdemokrat till en apartheid-förespråkare och då skulle folkpartiet ta över direkt.

Vi bryter upp från den lilla hamnkrogen i finland och Lars-Kenneth Olsson. Stämningen är tryckt och vi börjar ana vidden av det vi hört. Samtigt inser vi att sanningen alltid måsta ha sitt pris..........

Sv: das Boot
orion: - Men anstaltenen för neandertalare i Borås är bara toppen på isberget. Vid mitt stadsbesök i Mariefred senare sammma år blev jag visad en anstalt som visade sig innehålla inte mindre än 16 homo habelis-familjer och sakta blev mönstret tydligt. Alla orter i Sverige med mer än 15.000 invånare har en primatanstalt. Ju nordligare desto äldre primater bor det på primatanstalter.

Och Stockholmarna gör hockey spelare av dom med Wikegård som Föreståndare

Nu funderar ni säkert - Vad har det med hockey att göra ?
Jo, vi skall ju möta ett lag bestående av ett flertal "Köttväggar"

Speciellt nu när det är slutspelskägg som gäller kan man med blotta ögat urskilja dom.

Sv: das Boot
orion: Talare och talare ? Dom grymtade väll fram nått och fick dom inte som dom ville tog dom till händerna och greppade för att få bort saker och ting.
Tex. Ett ögonhåla eller vad dom nu fick tag på.
Du vet dom var ju inte så intlegenta så dom förstod bättre.
Måste vara på från den tiden klychan myntades .
- När hjärnan inte räcker till tar nävarna vid.
Eftersom större delen av dom dog ut och utrotades av Kronmanjong mäniskan. ( Våra ättlingar) Så om man bara tar utseende mässigt och beteende mässigt måste det finnas kvar gener från Meandertalarna i
vissa spelare i DIF .
Eftersom Sverige befolkades från Norge eftersom Inlandsisen smälte bort.
Det smälte från Norskakusten pga Golf strömen så invaderade vi Sverige ungefär från Jämtland/Härjedalen och sökte oss söderut.
Risken är väll då att det drevs några Neandertalare norrut från Frankrike/Belgien som kan ha passerat över efter islossningen och blivet kvar.

Sv: das Boot
Helg Ernest: Jag tycker att du är onödigt taskig med Neandertalarna, dom första talarna, bye the way...

Sv: das Boot
Nu skall vi Hacka, Mala och raser den köttmur av "Fjollträskare" + lite till.
Vi skall köra dom tillbaks till stenåldern där dom hör hemma.
Dom har konstaterat att den mänskliga rasen härstammar inte från neandertalarna, men jag vidhåller att vissa i Djyrgården gör det.
See for your self !

Sv: das Boot
Helg Ernest: Inte idag...
Dumma ST har tippat Timråvinst igen, jag försökte nå Engström hela dan igår för att säga åt honom att sluta med dumheterna, men han svarade inte. Timrå behöver neggas! Jag ställer upp matchpucken och tippar djyrtjyrkoseger med 6-1!

Sv: das Boot
För h..e ! Vi missa denna tråd förra matchen, vi vet ju hur det gick då ?

Därför tror jag på seger ikväll 2 - 4 .

Orion du kan väll förgylla med en snutt musik ? som sig bör .

Sv: das Boot
Senaste nytt !
Röda Armén är på en offenciv frammarch.
Den har redan nu ryckt in och intagit den Kungliga Huvudstaden.
Skall nått kunna få dom på retrett ? Nej, då motståndarkombatanterna är för klent byggda och ej har huvud för att ta sig ann denna övermektiga uppgift.
Röda Arméns Gossar kommer att kämpar tappert med siktet inställt på en sak.
Att i slut ändan föra den ståtliga SM-Bucklan hem till dom vackra kustlandet med dom höga bergen och djupa dalarna.

Må dessa spännstiga pojkar kämpa ned lede fi och lyckas med sina uppgift till fullo.

Sven Jerring

Sv: das Boot
orion: ...som bara båtar kan... pararampampampam

Sv: das Boot
Helg Ernest: Kan bli båtlåtar igen, om spelet inspirerar...

Sv: das Boot
orion: Din start av denna tråd för 2 år sedan är faan imig lika aktuell fortfarande.

Tack Leif Boork

Sv: das Boot
orion: Det blir det ! Lovar !
Men nu måste jag inta horizontalläge.
Natti natti

Sv: das Boot
Helg Ernest:
Städade datorer ikväll och hitade en gammal anti-Frölunda das Boot-låt! Funderade om det blir läge för nåt sånt i år...

Sv: das Boot
Orion: Inget slutspel utan denna tråd !
Musik skall det va också !
Nu skall vi visa vart Hockeyns Huvudstad ligger .

Har ni hört nått så löjligt ? Mesta mästarna.
Snacka om att leva på gammla lagrar .

Sv: das Boot
Ni har väl inte missat Tv3 ikväll kl 22:45

Sv: das Boot
Helg Ernest: Fast än så länge lever ju hoppet om att de skall bli obotligt skadade innan dess.

Sv: das Boot
Lulekickan: MoDo får du nog inte se åka ur de närmsta 5-10 åren.
"Gubbarna" kommer ju hemdroppande på löpande band snart !
Natti

Sv: das Boot
Helg Ernest: Jag har funderat på hur man skall få fler tillfällen att njuta av den. Så fort saker och ting känns hopplösa ska man tänka på hur det känns att verkligen vinna över Warulfven och spela Var e vargen. Det finns inget som kan göra en på bättre humör, undantaget möjligen om MooDoo åkte ur ES.

Sv: das Boot
Lulekickan:

Ne, det är väl sant. Inget musikaliskt mästerverk, direkt...

Sv: das Boot
Dysso: Haha, den där var fan bra, fast inte så bra som Var e vargen.

Sv: das Boot
Lulekickan: Ja, den är bra ! Synd bara att det finns så få tillfällen att njuta av den i hallen ) c :

Sv: das Boot
Lulekickan:

Personligen brukar jag ladda med den här istället. :P

Sv: das Boot
Helg Ernest: Det finns något bättre. Något jag alltid laddar med innan en match mot Warulfven.

Sv: das Boot
Tja ! Det skulle väll ha suttit fint med en Eddy här, men !
John Fogerty är inte heller helt fel, eller hur ?
Titeln stämmer ju som vanligt ( c :

Sv: das Boot
Detta skulle nästan ha plattsat och jag kör den för att ni "ungdommar" skall veta vem det är jag tjatar om var natt ( c :

Sv: das Boot
Vi smyger väll in en avslutnande Creedence låt da.
Den överstämmer nog med alla som är här ?
Så lyssna på texten.

Sv: das Boot
Vi kör väll en "Ny" passande Eddy då !
Njut gott folk

Sv: das Boot
Förra sässongen var TIK u-båten som dök upp från ingenstans.
Blir TIK grodan som överaskar alla amatördykare i år?

Sv: das Boot
We all are living in a........

Sv: das Boot
DJ Hemp: Vi skall åka utomlands då, så när vi kommer hem skall den bara ligga och vänta påatt vi skall ut och åka. ( c :

Sv: das Boot
Helg Ernest:

Varför just till sista maj...?

Sv: das Boot
DJ Hemp: Regeringen har bestämmt att den skall i sjön och vara flytande till sista Maj, då är det bara att lyda. ( c :

Sv: das Boot
Helg Ernest:

Jag levde 1974. Så jag vet. Men problemet är snarare att Du inte letar efter den musik som är "grejen" 2003, utan ägnar alldeles för mycket tid åt båten...

Sv: das Boot
DJ Hemp: 1974 var ett bra år, både musikaliskt och i övrigt.
Jag fyllde 15 år , Abba vann schlagerfestivalen med Waterlo.
Slade erövrade världen . Status Quo ger ut sin 4e officiella skiva.
Du missade nått att inte höra på det. Historian kan man inte ändra på och när man hör musiken från då, kontra det som görs idag. Är det en jävla skillnad ( Inkl. Minnen ( c : )

Sv: das Boot
Helg Ernest:

1974 var knappast ett höjdarår. Särskilt inte musikaliskt, där det inte har den ringaste chans mot 2003... Lev i nuet, för fan!

Detta var dessutom det år man inledde sin skolgång, vilken ca 20 år senare skulle leda fram till en hög akademisk examen... Helt bortkastat!

1974... Varken discon eller punken hade ju blommat ut riktigt, kom igen! Status Quo, Bryan Adams... Vad är detta, en jävla site för pensionärer!?!

Ett ganska trist fotbolls-VM 1974 likaledes, vi blev ju bara femma...

Sv: das Boot
Nä, nu sk..er jag i er och spelar Medal of Honor ! ( c :

Sv: das Boot
Lyssnade på radio Guld när jag var nere och jobbade med båten.
Dom körde en timmslång sändning om 1974, alla hitts och allt som hände det året berättade de om. Snacka om nostalgi kick.
Bara att inse , - Musiken var bättre då!!!!!!!
Hörde ni från sändningarna från Finalen i Finland ?
De hade tydligen fått tag på Status Quos nyaste , Heavy Trafic.
Dom spelade den konstant, med nått inslag av Bryan Adams .

Dom körde bla. titelspåret som låter så här !
Slit med hällsan !

« · 587699 · »