Farbror Hasse: Precis - huvudtanken är inte att spela 0-0 utan att åka sönder, störa, tackla och demoralisera motståndarnas första line. En checkingline ska checka högt och bryta intentioner och linjer i motståndarnas spel. När väl motståndet är nedbrutet kan mål göras. Dessutom brukar hög och intensiv forechecking leda till att målchanser skapas. Jag kommer aldrig att glömma Robban och Sjöberg när de checkade fast VF i zon och fick till avblåsning för passivitet...
El Maco: En checkingline behöver defenitivt inte vara en slå icing-kedja. Det är att förstöra talanger som Hallin-Hagos-Sjögren. Den ska i mitt sätt att se det checka högt upp i banan och på så sätt störa motståndarnas uppspel som också kommer tillföra i målchanser om det sker på ett lyckat sätt. Den ska i första hand vara bygd på hög fart och hård forechecking. Det får gärna ske på ett lite grisigt sätt men det ska ligga på rätt sida gränsen. Detta är väl något som kanske mest utpräglat används under ett eventuellt slutspel.
El Maco: Detroits "Grind Line" som är en checkingline är kanske den mest kända under de senaste åren. Den har bestått av lite olika folk, men den mest framgångsrika var nog Maltby, Draper och MacCarthy ( alternativt Kocur eller Holmström). Huvudsyftet med den var visserligen att ta ut motståndarlagets bästa formation , men metoden var sannerligen inte defensiv. De checkade högt upp i banan och skapade således en hel del målchanser när de stal pucken och ett Stanley cup år på 90-talet så tror jag de gjorde flest mål av alla formationerna. Den typen av checkingline tilltalar mig.
Octagon: Ja spelare som Fedorov, Shanahan och Lidström visar alldeles för lite i Detriot. Kedjan med Datsyuk-Zetterberg-Hull får mycket speltid och skapar mycket men har märkligt svårt att göra mål. I slutet av grundserien så trillade puckarna ständigt in. Men är det något lag som ska vända 0-3 till 4-3 i matcher så är det Detriot. Men jag skulle inte ha emot att se Zäta i VM. Intressant att se hur han utvecklats under det gågna året. Jag har en känsla av att det är ganska mycket. Skulle vara en jätteförstärkning för Tre Kronor.
Jimmy: Alltså, vad är en checkingline och hur använder man det? Antingen används begreppet på en utfyllnadsfemma som ska hålla noll-noll mot motståndarnas tredje-fjärdefemma. Eller så är det en "specialenhet" som ska vara inne och ta ner motståndarnas stjärnspäckade förstafemma och slå icing.
I min värld ska vi ha fyra femmor som strävar efter att göra mål även om en eller två är bättre på det och därför får mer speltid. Det är få lag i serien där jag ser att vi måste sätta ihop en destruktiv enhet. Sedan är det en annan sak att våra "stjärnor" måste hänga med motståndarnas hemåt när förstfemmorna ställs mot varandra.
Farbror Hasse: Då har vi sett olika. De gånger jag sett Hagos så har han agerat som en 2-vägs center som dessutom spelar ganska grisigt med klubban likt Sjögren.
Jimmy: Rätt så. Men din line borde kunna få de flesta på fall. Matcha checkinglinen varannat byte mot deras poängformation - låta Pelle och Sjögren hetsa varandra till underverk.
Vad sägs om Detroit? J-vla katastrof. Giguere har varit enorm efter vad som stått att läsa. Märkligt eftersom jag såg honom några omgångar innan slutspelet och tänkte att Anaheim är körda i första rundan pga honom.
Nja Robert Carlsson ser jag gärna att han är kvar där han är. Men Hallin-Hagos-Sjögren borde kanske testas ihop i en checkingline. Annars så fungerade Hallin bra ihop även med lirarna Crippe och Koivunen i slutet på denna säsong så vad vet man. Men en checkingline borde kanske testas. Vi får se vad vi värvar nu också först innan man sätter ihop kedjorna.
M - Jag vidhåller min åsikt om Fagerström. Jag höll på att få hjärtinfarkt under matchen mot LHC. Han har inte kapacitet för eliten. Han kommer dock bli andre som det verkar.
C - När det gäller Jinman skrev jag bara "ingen aning" och det just eftersom jag inte har ngn aning. Jag hoppas och tror.
Vad tycker du att Hallin bäst används till? Borde man kanske tillskapa en checkingline. Robban kanske ska ingå i denna även om han har stora kvaliteer som passningsläggare.
MV: Håller Kimmo den nivån han höll denna säsong så är det nog ingen fara på denna punkten. Sedan så håller jag inte med om det du säger om Fagerström. Han har visat att han kan stå även på denna nivå och är på de 3 A-lagsmatcher han gjort obesegrad. Sedan så kommer han kunna varva med spel i juniorlaget eftersom han fortfarande är junior så det blir inte bara till att öpppna båsdörren för honom. Och om vi inte tar upp honom vem ska vi då värva? Har svårt att se någon utifrån som vill stå och öppna båsdörren en hel säsong.
B Vi har nu 4 st bra kontrakterade backar. Mats Hansson blir nog den 5:e sedan behöver vi 3st till för jag tror inte David Halvardsson blir kvar. Det vi främst ska leta efter är som du säger rutinerade spelande backar. Fredrik Svensson och Pasi Petriläinen är 2 drömnamn. Får vi dem så fattas en och då kan vi nog ha råd att våga ta oss lyxen att värva en ung kille.
C Jag tror mer på Jinman än du tycks göra samtidgt som jag tror mindre på Hagos än vad du gör, åtminstone under första säsongen. Koivunen håller jag med om dina åsikter, han har mycket i sig men har varit tämligen ojämn. Krykov är det bara att hoppas att han kan hålla samma nivå ett år tilll trots att han börjar komma upp i hög ålder. Han gjorde enligt han själv en av sina bästa säsonger någonsin förra säsongen och det är bara att hoppas att han inte är sämre nästa säsong.
F Här ser det bar ut tycker jag. Att Wallenberg inte blev kvar kan ju te sig en aning konstigt, undrar vad de hade för förhoppningar på honom då han värvades, han infriade åtminstone mina. Crippe är väl klar som jag förstår det och sedan så fattas det då 2 st spelare till. Där bör en av dem vara en etablerad spelare. Gärna en som vet vart målet sitter. Gillar den jämnförelse med Per Hallin och Darcy Tucker.
T Kenta Johansson är Sveriges bästa tränare tycker jag. Den assisterande rollen kan jag ibland tyckas vara överskattad men nog gjorde Eldebrink stor nytta med sitt lugn. Challe Berglund står jag skeptisk till.
MV Kimmo Kapanen 3 år - skönt att ha honom som sista utpost. Har nog i o f s nått sin absoluta maxnivå. Blir nog knappast bättre den här säsongen.
MV Det är beklagligt för alla parter om TIK plockar upp Fagerström. Han är inte mogen för A-lagsspel och om Kimmo går sönder blir det kris. Dessutom är det inte rätt mot Fagerström som för att kunna bli ngt i framtiden måste spela.
B Sanny Lindström 1 år - kan nog mer än vad han visade förra säsongen. Lite skadeproblem gjorde att han kom i ofas och hamnade i fjärde linen.
B Kalle Koskinen 2 år - Stor stark, bra räckvidd men ibland lite nonchalant. Håller inte med om att han varit säsongens bästa back i TIK. I slutspelet tyckte jag att han vissa matcher tappade position helt.
B Tommi Rajamäki 2 år - Bästa backen i grundserie och slutspel. Nog sagt.
B Pär Styf 3 år - fortsätter att utvecklas. Stabil elitserieback som den här säsongen visat att han kan koncentrera sig på spelet.
B Här vill vi se ett par rutinerade spelande backar. Förlusten av Jindrich är svår. Oduya är väl körd men hade varit en grym värvning. Fredrisk Svensson är en mycket bra värvning som jag tror TIK kommer att få klart med. Svensson spelar avvägt och har bra offensiva intentioner.
F Markus Matthiasson 2 år - Mackan gjorde sitt jobb förra säsongen men behöver ta fram lite mer glädje på isen. Ser lite seg och less ut ibland. Bara jobba på.
F Robert Carlsson 2 år - Vad ska man säga... Bästa säsongen hittills. Landslagsman om än i låtstasmatcher men det är stort. Duracellkanin.
F Niklas Nordgren 2 år - måste komma in ännu mer på mål och kanske kunna släppa puck lite snabbare. Kommer att fortsätta utvecklas. Går till NHL efter nästa säsong.
F Valeri Krykov 1 år - Underbar spelare som smyger med i poängtoppen. Har en enorm blick för spelet och kan avsluta. Mycket viktig center.
F Christian Sjögren 1 år - Manar på klacken och halshugger med klubban. Spelar ovårdat och inte bara småfult. Måste koncentrera sig på spelet lite mer - då kommer poängen. Framförallt en hockeyarbetare nu.
F Toni Koivunen 1 år - lite besviken är jag. Borde kunna bättre, vilket han visade i slutet av förra säsongen.
F Per Hallin 1 år - Sveriges svar på Darcy Tucker borde få chansen i en ren checkingline. Oerhörd arbetskapacitet och mycket bra skridskoåkning. Upp med huvet Pelle.
F Yared Hagos 2 år (ny från AIK) - Tror jag grymt mycket på. Ser jag som en av de mest lovande spelarna i Sverige.
F Lee Jinman 1 år (ny från Nottingham) - ingen aning
F - På centersidan ser det bra ut. Micke Lind är en gudabenådad spelare men är väl skadebenägen och hans karriär kan mkt väl ha peakat denna säsong. Dålig tajming av BIF att värva nu. Wallenberg saknar jag redan. I en checkingline tillsammans med Hallin och ngn till terrier typ Sjögren hade han kunnat göra underverk. Han gjorde ju faktiskt 11 mål... Det krävs mer på forwardssidan. Förlusten av Åkerblom är också mkt tung.
T Kent Johansson 2 år - Bragdmannen ingen kommentar.
T - Förlusten av Eldebrink är jobbig. Vem ska ta backansvaret nu. Har Anders lärt ut allt redan? Tror att klubben satsar på Challe Berglund istället. Har hört att man tagit kontakt med honom.