Coma får ST-pokalen i år! Välförtjänt efter Stanley Cup och uttagen i världens bästa all-star team trots Tre Kronors debacle.
I och med det är Timrå IK jämna med Sundsvall Simsällskap i antal inteckningar över åren. Eje + Bert-Ola + Bulla + Håkan Pettersson + Pekka + Zäta + Coma = sju.
Annat att uppmärksamma? Simningen i Sundsvall är/har varit fantastisk. Värvningen av Lars Frölander måste ha varit den tyngsta någonsin alla kategorier. Anna-Karin Kammerling motsvarar en Zäta i klorbad.
IFK har sex inteckningar, fyra friidrottare och två fotbollsspelare.SSK har fem inteckningar men då är vi snälla och de får dela Arja Hannus med Kovland.
Kovland, den förening som de flesta associerar med toppidrott när man säger Medelpad, är landskapets femte mest framgångsrika klubb tllsammans med SAIK-brottningen. Vem blir nästa Kovlänning att ta pokalen? Vad kan komma fram från division IV-fotbollen?
Massa föreningar med två inteckningar. GIF Sundsvall är en.
Sundsvall Dragons har faktiskt ingen, det borde vara dags snart?
Än en gång grattis Fredrik! Du är en sån där storspelare som vi kommer att tjata om när det blir sämre tider igen. Ni som kan gå och kolla, gör det. Och kom ihåg vad ni ser.
DenRöda: Endera ligger arenan kvar där den är, och då får man acceptera att klubben aldrig kommer kunna växa till någon stormakt i SHL ens i teorin, eller så flyttar man den till hamnen. Allt snack om Birsta osv. är ju bara en extremt ... | Läs mer