Apropå Annika dårå. Själv så skulle jag vilja se Annika ladda iväg ett slagskott från blå med sin driver. Tror säkert att hon skjuter lika hårt som mig, även fast jag är en levande "legend" i supplaget...
matsby: Enormt roligt att se Annika hänga med de stora pojkarna så bra som hon gör. Hon spelar kanonbra och detta är stort för golfsporten i vårt land.
Tror nog att TIK-supporterprylarna går åt som smör i solsken efter det häringa...in och handla prylar alla TIK-fans och börja att spela golf.
Portello: Fullt godkänd insats med tanke på all uppståndelse och press. Hon spelade nästan prickfritt från tee till green, med ett par "lucky breaks" vid några tillfällen. Tyvärr puttade hon rent ut sagt illa idag, borde ha hängt åtminstone 3 st inom 3 meter, som hon missade. Det vet hon nog om själv också, men totalt sett är hon nog nöjd trots allt. Med normal puttning hade hon varit 2 under par idag. Puttningen är sas ett eget spel inom spelet. Drar man i ett par stycken i början brukar det lossna, sedan verkar hålet nästan se ut som en trekammarbrunn resten av rundan. Nu var det i det närmaste perfekta förhållanden idag, blir intressant att se hur hon tacklar blåst och lite hårdare greener.
mike66: Även om det inte ser så där lovande ut för Annika, tvekar jag dock att sätta emot. Hennes räddning kan vara att inte så många skall bort efter morgondagens spel. Är väl ca 40st som försvinner av 120, eller nåt sånt. Jag kan väl ändå satsa min gamla spoon som jag häromdan i vredesmod bröt av när datorn hängde upp sig. Iofs ett gammalt skrälle till byggsats från Golfsmith, som jag handlade billigt för ett par år sedan av en kompis. Synd på skaftet dock, ett Swix grafitskaft... :-)
Huge: Prexis, bland de 70 tror jag tvärbergsäkert att hon reder ut nu när hon har spelat in sig på de lättrullade greenerna, för det var ju där som det gick lite knaggligt idag. Calle Pettersson hade juh stora bekymmer juh att hänga med Annika juh dårå. Apropå avbrutna skaft så ska man väl bryta av ett och annat skaft innan man kan kalla sig för en riktig golfare, likadant i hockey dårå. Sedan om det sker framför datorn eller ute på banan är väl av mindre betydelse - huvudsaken att man bryter av dom så att man kan köpa nya sedan ;)
När det gäller Westfält så måste jag säga att jag känner mig oerhört trygg när han är på isen. Han kommer nog aldrig bli någon poängmaskin, men han gör inga misstag heller! Vinner puckar,tar bort spelare och bäddar för lagkompisar!
Nu: Bank of America Colonial - forrrrsa Annika...