Rip Kirby: Det spelar roll eftersom man vill sända det på TV4 och inte Play kanalerna I guess. Nyheterna och Robinson prioriteras högre så då får hockeyn snällt lägga sig vid 20
Gorkyman: Satsa budgeten på massa breddspelare som skall blomma ut till en spetsspelare de aldrig kommer bli. Eller satsa hela spelarbudgeten på Eurojackpot?
Måste vara större chans att vi vinner jackpotten va? 🤷
Andersson: En sketen vanlig jävla torsdagkväll där absolut inget annat konkurrerar om tittarnas tid. Som om en timme hit eller dit spelar nån som helst jävla roll?
Smörgåsen : Fan där sa du nåt. Vi köper eurojackpotlotter för Dahlen och EP:s löner ist för att värva spets, detta kan vara lösningen! 600 000 i månaden på lotter måste väl ge vinst till slut?!?
Smörgåsen : Jo, jag har också den känslan. Och kommer i så fall inte klandra Modano när han kliver in i gästboken med caps lock och "går full Modano". Det är på gränsen till sinnessjukt när man tänker att vi för bara ett år sedan hade en förstakedja bestående av Hållander, Kapanen och Dahlén, och dessutom hade Pettersson och Wedin i truppen.
En fundering kring det här "träningsprojektet". Varför måste vi uppfinna hjulet? Kan vi inte bara köra upplägg som andra lag som uppenbart är fruktsamma. För det finns ju ingenting som talar för att vi var så bra tränade med tanke på avslutningen förra säsongen?..
"Vi lärde oss väldigt mycket från förra året när allt var ett blankt papper. Vi kommer in i den här säsongen med mer information om varje spelare. Det är i mångt och mycket samma lag, så vi kommer att kunna ta mer informativa beslut kring hur deras försäsong bör se ut på ett individuellt plan, säger Bergman."
jk: Jag vet inte om ni kommer ihåg det, men när vi gick upp i Elitserien på Peo Larssons tid så presenterades fem nyförvärv i ett svep. I en bild i ST satt Larsson på kontoret och höll upp en post it-lapp mot kameran. Där stor Källarsson, Peltomaa, Fagemo, Salmi och någon till.
Jag drömmer om en liknande bild i ÖA 2026. Hinken på kontoret. Post it-lappen ersatt med en ruta toalettpapper och där står Lilja, Westfält, Pääjärvi.
Vargher85: Jag landar ofta i något snarlikt, även om jag tror Otto går in i första (hade dock gärna velat se honom med Heikki). Det är ju onekligen problematiskt att ha 1.5 fjärdekedjor på läktaren. Danielsson kan vi nog stryka med Forsell på ingång, han var ju dessutom bara något det fanns intresse kring men inget som var klart öht.
Knylan är väl inne på något om att man kanske kan skicka 2-3 breddspelare till Björklöven som inte är nöjda med den rollen de blivit i Timrå, men svårt att göra klart sådant innan slutspelet är finito.
Det finns två möjliga, stora vinnare: Antingen ett antal stolsdynor i hallen, som kommer värmas upp av arslen och diskreta fisar, alternativt Hudiksvall om de går upp i HA.
Cobbel: Som Maple Leafssupporter följer jag förstås Hildebys väl och ve och man kan väl konstatera att han inte suttit i ett idealläge för att ges chansen på allvar i Toronto. Upplockad blott ett fåtal matcher då både Woll och Stolarz naturligtvis gått före.
Men nu inatt såg Stolarz oturligt nog att ha kunnat åka på en jobbig skada, vilket kan öppna möjligheter till spel gör Hildeby. Nu missar Toronto slutspelet då man bara har NY Rangers efter sig i tabellen på sin sida och blott fyra matcher återstår, så chansen till spel borde absolut finnas.
Inte för att förminska frågetecknen på junissidan, men kan man påstå att något verkligt stort löfte missats ur 2000-kullarna? Jag ser bara statistik, inte så imponerande, om Alexander Zetterberg, han är väl det mest uppmärksammade "tappet", eller glömmer jag någon?
Oliver J räknar jag inte dit. Definitivt inte spelarna som var i ÖIK gångna säsongen. Det återstår att se om Edwin Annerstedt (eller Manne Holmqvist) är förluster vi kommer att djupt sörja om några säsonger.
Knylan: Hur man än vrider och vänder på truppen så saknar vi ledargestalter, och framförallt på backsidan. Vi har Lander idag men det räcker inte.
Jag tänker på karaktärer som Koskinen, Styf och Sanny. När vi gick upp i SHL sist värvade vi in 3 lagkaptener. Det tror jag inte var en slump och ett väldigt bra drag. Vi saknar det idag.
JanneH: Det underlättar helt klart, sen hade vi ett annat intag under de där åren också och SHL upplevdes avlägset. En sån som t.ex Borgman hamnade här för att vi hade ett väldigt gott rykte i Huddinge, det var helt enkelt till Timrå man stack när det var dags för gymnasiet. Det är väl en sådan typ av direktförbindelse vi skulle behöva hitta igen antar jag för att skärpa konkurrensen. På den tiden handlade gnället mer om att det inte fanns plats för lokala killar, Didde kom ju inte ens in på Timrås hockeygym utan körde i Sundsvall exempelvis.
jk: Det är så jag resonerar också. Sen blir det ju förvirrande att det snackas om att det tar tid att landa spets och att vi samtidigt fyller upp de få platser vi har med helt andra typer av spelare. För att få det att gå ihop så måste det finnas en tanke att röra om bland befintliga kontrakt.
En räddningsplanka där skulle kunna vara det lag som avancerar från HA. Nubben har god relation med både Hinken och Kenttä och skulle det visa sig att BIK går upp så är nog problemet Lilja löst väldigt snabbt. Om Lilja vill, risken är överhängande att han står kontraktslös redan nästa vår i så fall. Alternativt att vi lånar ut honom. Hur som helst så är det en jätteutmaning för den klubb som går upp att fylla upp truppen, och man behöver samtidigt fylla upp med den typ av breddspelare vi har ett överflöd av.
Knylan: Ja det är väl måhända lite enklare att slussa in egna junisar om man spelar i HA. Vi hade ju ett gäng grymma kullar där med först EP14 och Wedda och sedan EP40 och Dahlén
Gathlopp: Slumpen finns där, men den är sällsynt och väldigt beroende av sammanhanget. Vi lyckades fostra väldigt många blivande SHL/HA-spelare ur kullarna 1993-1995 men det kostade samtidigt några riktigt skrala år i HA innan de började lyfta. Jag menar mest att det är sällsynt att unga spelare klarar av seniorhockey redan i sena tonåren om de kommer från ingenstans och inte har tilldragit sig omfattande intresse från juniorlandslag/scouter sedan tidigare. Och såna dräller det inte direkt av i våra led, men det börjar ju trots allt röra på sig från att ha varit snudd på stendött i några år.
Villervalla: Moderklubb får anses spela mindre roll om vi bara diskuterar detta med att flytta spelare direkt från U20 till A-laget. Sörbrand lyfte jag mest fram för att det är honom man har hört mest snack runt, anses ha några av de egenskaper som behövs för att kunna hålla sig flytande i typ en fjärdelina ganska snart. Stämmer det att han börjar tilldra sig intresse från scouter så kanske vi äntligen får se en draftad egen kille också, hans storlek lär tilltala.
Det underlättar så klart inte att ha en bottenlös bredd i A-laget, men för att öka sannolikheten att kunna slussa upp fler egna junisar på sikt så måste nog intaget till hockeygym bli bättre. Det är den största nöten att knäcka.
Zäta75: Har funderat en del på varför det är så tyst och Nubben har ju pratat om att när vi letar på högsta hyllan så är det sällan sånt som blir klart i mars-april. Jag tycker därav att det känns ganska behagligt att det är tyst, jag lever i tron om att det kommer lösa sig när ligor blir mer och mer klara.
Anledningen till att vi inte hört något om brutna kontrakt kan kanske vara av samma anledning tänker jag? Man vill kanske inte bryta innan man vet vilken spets som kommer in?
Labban: Det borde börja höras något snart om de 2-3 värvningar som vi kommer att göra. Kan det vara så att det finns en värvning från något av de kvarvarande lagen i SHL och att man därför måste vänta ut till de spelat klart? NHL håller ju på ett tag till och spelar så där kan det ta tid. Sedan tror jag inte att vi värvar någon från NHL heller men från AHL fullt möjligt. Hoppas på minst 1 nordamerikan in iaf.
Inget hörs heller om eventuellt brytande av kontrakt ännu. Det är tyst.
JanneH: Nubben fortsätter bygga lag med "fynd" han tror kommer blomma ut istället för beprövade kort som de facto kan bära lag. Risken med att lägga "alla ägg i samma korg" är givetvis att det blir en tunn trupp, men med de kontrakt vi sitter med är det knappast en risk för oss i nuläget.
Gathlopp: Oliver Johansson? Han hade väl en del flax skulle jag vilja säga. Det var väl han, Oscar Larsson och någon till 03a som fick känna på det 20/21 när det knappt gick att flytta upp junisar pga smittoriskerna och Oliver färgade absolut tydligast. Sen gick vi upp och under de åren delade vi ju ut A-lagskontrakt lite som goodwill. Han gjorde absolut inte bort sig men att han sen draftades hade nog mer att göra med att många juniorligor var pausade i Nordamerika än att man faktiskt såg NHL-potential i honom.
Knylan: Fast Sörbrand är ju ingen egen produkt, iofs från närområdet, Kovland. Den jag tror mest på är Lucas Brauer, 08:a, från Stockholm, han verkar lovande.
Men annars måste jag säga att klubben måste göra som man säger man vill göra. Det är ju faktiskt att slussa in spelare från egna leden men det blir svårt det när man har ett överflöd på spelare, då blir det ju enbart då man är kort om folk pga skador och sånt.
JanneH: Det var nog längesedan man fasade in junisar på det viset, att man först i händelse av seniorspel kan avgöra om en spelare fixar nivån eller ej. Hade allt varit så slumpmässigt så vore scoutyrket rätt meningslöst.
Rip Kirby: Sörbrand kmr blomma ut och vips så sitter Lilja/Pääjärvi/Forsell/eller annan överbetald på läktaren. Det blir dyrare och oroligare i gruppen. Som sagt, dumsnål.