Stridhsyxa: Hade man lagt ner skiten CHL och haft matchdag 3 ggr i veckan, så hade man inte behövt dämpa abstinensen med mordor och andra skitlag från sveriges ...... roligaste liga
Mycket gnäll om det ena och det andra här. Vad man bör skriva och inte. Det absolut värsta jag vet är när det är matchfria dagar och flera av er väljer att skriva om modo. Jag kan köpa (knappt) att ni kollar på skitlaget men att skriva om detta i våran bok varenda gång är så sjukt tröttsamt. Varför ger ni ens modo högre tittarantal? Modosupportrar är aldrig så här besatta av oss, kan vi släppa den där skiten nu? Modo och HA är en ickesak för oss nu.
Villervalla: Har en stark känsla att det här kommer gå åt det sämre hållet. Man kommer hitta divings där det inte finns några, nivån är redan pissig som den är. Det positiva är att man förmodligen kommer skicka åt båda spelarna om det förstärks, det har knappt existerat förut.
KulltorpsOlli: det gäller bara att vi får behålla farbror Dalton som tränare minst ett år till. Det tror jag är oerhört viktigt! Framförallt för dom här yngre!
Tom Topp: Jag kan för min värld INTE se att ngn av våra 3 junisar kommer att bli kallad till andra sidan nästa säsong. Om tanken inte är att tvinga dem att försöka ta en plats i ett farmarlag förstås. Ingen av dem är i närheten att hålla för NHL på långa vägar just nu.
Montén Python: jag tror att det finns många goda rådgivare till Genborg, förutom Z. T ex Dahlen, Lander, Pääjärvi och Pettersson. Skulle bli mycket förvånad om han sticker redan till nästa säsong.
Erre92: Jo så har jag förstått det. Vi har "rättigheterna" till Genborg om han kallas ner till AHL. Men samtidigt så är det väl en lite luddig "regel" om Genborg själv skulle säga nej och vilja stanna i Detroits organisation.
Men jag tror precis som Freij att Genborg trivs och att han absolut inte har nått problem med att stanna i Timrå en säsong till.
Har till och med för mig Genborg uttalat sig liknande att Dahlén kommer vara saknad nästa säsong, alltså talat ur ett perspektiv att vara kvar i Timrå.
Smörgåsen : det är vad jag har för mig med men är inte säker hur den regeln är formad så lät bli att skriva med den. Men jag har för mig att nuvarande kontrakt ska respekteras
Erre92: Genborg kan väl bara hamna i AHL om Timrå tillåter det? Är det inte nån regel som säger att om man är draftad i 2a rundan så ska spelaren i fråga återgå till sitt ”förra” lag om spelaren inte tar en NHL plats?
Söderöver: Ja tro facktiskt Grönborgh tyvärr ä förlort näst säsong! 😳 Detroit lock nu hann till sommarn!! Apropå morron i Cloetta så tro ja dä bli svårt även omm Ty åkt tä Schweiz..
Söderöver: har otroligt svårt att se Genborg gå över till staterna i sommar..
Han tar inte en plats i Detroits forwardsuppsättning än och Griffins slår just nu rekord efter rekord i vinster med mera..
Det är väl det enda som gör att Genborg kan bli kallad till staterna, att dom vill använda sig av vinnarkulturen deras AHL lag har just nu men även där har dom ett jävla djup på forwards som kommit längre i sin utveckling.
Det finns ett ekonomiskt perspektiv, Eddies egna känslor kring livet i USA och för att citera en tränare från Nolaskogarna ”och hela den biten va”…
Utvecklingsmässigt så är det absolut bättre att han är kvar. Tryggare miljö, han får förtroende och bra träning och jag kan inte tänka mig annat än att Detroit även får jättefin tillgång och insyn i Eddies utveckling och träning.
Vi vill alla ha honom kvar här men jag har absolut förståelse för Eddies val oavsett.
Han lär få lite camp och sånt inför nästa år iaf man önskar Eddie all framgång oavsett!
Karlsson74: Har som sagt svårt att se hur Genborg har vinning i att stressa fram. Från att spela sin första säsong med seniorhockey. Ge det en säsong till i SHL. Sen är han förmodligen mer mogen att åka över.
Då kan han möjligtvis ta steget att spela SHL och på de mindre rinkarna. Om han inte tar plats i Detroit direkt.
Men jag tror fortsatt att Zäta är en perfekt mentor här. Som nog trycker på att man absolut inte måste stressa över. Och som har naturliga ingångar i Detroit för att övertyga dom att Timrå är ett perfekt ställe att ta en säsong till i!
Tallnäs: Tror att han har fel...han bygger konstaterandet på egna gissningar. Bättre spelare än Genborg har avvaktat med att ta klivet över. Han blir kvar åtminstone över 26/27 då det är det bästa för hans hockeymässiga utveckling, här får han bra med speltid ...så blir det iaf tills något annat har bekräftats.
Nisse1: känns långsökt. Vilken roll skulle han ha i Detroit? ..tror att han utvecklas bättre i en etablerad shl roll med 18-20 min. i timrå.. snarare än att harva 7-8 min i Detroits 4e... Iaf redan till 26/27
Mappe: Nej jag tycker det känns som ett långskott med. Kan inte riktigt se vad vinningen av att stressa över Genborg redan till nästa säsong. Lät han få ytterligare en säsong till i SHL med en stor roll. Och vara redo på riktigt när han åker över.
Nisse1: Hoppas att Mattias Persson har fel. Skribenten på Expressen alltså. Att han bara killgissar litegrann.
För skall vi inte bara ersätta Dahlén och till 110 procent behöva få träff på de spelarna (antar det blir 2 då ryktet sagt så). Utan också behöva hitta en ersättare till Genborg och för hans kaffepengar. Ja då kan vi likväl kasta in handduken på riktigt.
Nej men. Tagga silly 27/28 då. Vad finns på den Hockeyallsvenska marknaden?....
JanneH:Var inte bara PP som sög egentligen ..Är ju nästan alltid vår ineffektivitet som skiljer oss mot de flesta andra lag då vi är bra med i de flesta matcher. Vissa matcher undantagna naturligtvis, det visar dessutom div statistik på. Då vi ligger i topp ang chanser men i botten ang effektivitet. Kvaliten i bredden tycker jag absolut att vi har..det är i spets och offensivt som Dahlen blir lite väl ensam... Kommer iaf framöver bli sjukt spännande att följa hur och med vilka individer man tänkt ersätta honom med...
Brodda13: Nej precis. Man märker ju att Genborg och även Ivar Stenberg inte kan dominera på samma sätt i SHL som i JVM. Så bra att inte ha för höga förväntningar. Men nog tror jag att Genborg lär göra ett antal mål och poäng till denna säsong. Speciellt då han spelar med Dahlen och Pettersson. Pettersson har en fin streak nu förresten med många poäng de senaste matcherna. Roligt att se.
Söderöver: Vi skakar ju Frölunda iaf lite även om vi har sparkapital i Wedin och Lundmark mfl som snart är tillbaka. Med dom tillbaka och en frisk Genborg med full kraft tror jag att vi kan vinna mot Frölunda. Att slå ut dom i ett slutspel är ju ingen omöjlighet om stjärnorna står rätt. De vill nog inte ha oss i ett slutspel tippar jag på med tanke på förra året också.
Men det viktigaste i närtid är att vinna mot LHC och Färjestad. Det blir otroligt viktiga matcher. Jag hoppas att man fortsätter med Juel. Bara 2 insläppta igår är inte dåligt. Man måste inte byta målvakt bara för att man förlorar en match punkt.
Cobbel: Sen är det också med Genborg att man kan inte förvänta så mycket av han. Han har gjort det otroligt bra och långt över förväntan men att sitta och tänka han ska vara en bärande spelare i laget tycker jag är fel och lägger onödigt stora förväntningar och förhoppningar på en sån kille. Det här är trots allt hans första SHL säsong på riktigt. Det har också varit mycket ståhej med JVM och allt därkring liksom det kommer säkert dippa och det är fullt normalt.