1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 610238 inlägg · 6214 ämnen
3018574 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season 2026-27
Jadu: Minns att jag skrev här i samband kring poddavsnittet med Madhawks kommentarer att det för mig primärt smakade Lilja, Walli, Heikkinen och Westfält.

Lilja verkar ju dock sugen på att fortsätta utifrån intervjun i ST, och någon nämnde här att Heikkinen också var positiv till fortsättning/revansch (personligen missat det uttalandet).

MPS och Forsmark kan vi nog fetglömma utifrån folk som "inte är helt nöjda med rollen de blivit". Forsmark signade nytt och tror inte MPS klagar. Det borde ju vara någon relativt ny som inte fått den roll de hoppats på.

Sv: Silly Season 2026-27
jk: Ingen aning om det ligger nåt i det men Timrå la precis ut ett klipp med Westfält och Levinsson på Instagram, ett samarbete med trygghansa. Kan ha spelats in för längesen men men, den som lever få se helt enkelt. Jag hade velat säga upp, Lilja, Pääjärvi, Forsmark och Svensson 😃

Sv: Silly Season 2026-27
Montén Python: yes, han nämnde något i stil med det för några veckor sedan i expressens podd, var väl någonstans runt vårt uttåg.

Osäker på om det var kring specifikt bryta kontrakt eller ej. Vill minnas att han använde orden "skulle tro" eller "inte förvånad ifall" förändringar sker och att alla nog inte var nöjda med den roll det blivit. Jag tolkar det som att han hört surr men att inget är klart.

Sv: Silly Season 2026-27
jk: Jasså har Madhawk sagt det? Antar att Jennifer har lite ingångar i Timrå då.

Har det kommit sådana uppgifter till Madhawk så lär det ju ske förändringar.

Undra vem/vilka det kan vara bara.

Lilja och Pääjärvi syntes ju på återsamlingen i allafall.

Sv: Silly Season 2026-27
Genborg - Eriksson - Kivenmäki
Wedin - Lander - Forsell
Heikkinen - Levinsson - Hartmann
Lundmark - Westfält - Walli
Lilja, Pääjärvi

Det här blir bra det. 73 mål gjorde dessa herrar förra säsongen tillsammans. Lägg till backarna utöver det så kanske vi kommer upp i 90 mål sammanlagt. Räcker väl om vi vinner med 1-0? Eller som Hamrin sa i senaste podden: Om alla gjorde 3 mål mer så hade vi nog varit ett slutspelslag. Men då hade vi både EP och Dahlén under den ekvationen. Nu behöver alla göra 6 mål mer än förra säsongen. Inte omöjligt, men chansen är extremt liten.

Oj, just det. Jag glömde Danielsson. Vart ska han spela?

Pääjärvi som arvtagare till Nubben? Blir Hartmann borta längre än väntat? Måste Wedin opereras igen?

Sv: Silly Season 2026-27
Smörgåsen : det stämmer ju även överens med vad Madhawk sagt tidigare, typ "jag skulle tro att vi kan se förändringar på befintliga spelare, alla är inte nöjda med en roll det blivit"

Ingen rök utan eld osv

Sv: Silly Season 2026-27
NotAChipmunk: Brist på rykten är det väl egentligen inte?

Kivenmäki
Forsell
Danielsson
Barkemo
Hallquist
Dichow

6 st konkreta rykten än så länge.

För övrigt så säger ju Mattias Persson på SportExpressen att han tror att det kommer försvinna någon spelare som har kontrakt. Då lär det ligga nånting i det han ”tror”. En sån person slänger inte ur sig vad som helst om han inte har hört något.

Sv: Silly Season 2026-27
JonteD: Nej Aagaard kan inte rå för att han har ett utseende bara en mor kan älska.

Sv: Silly Season 2026-27
JonteD: En modo-röv ;-)

Sv: Silly Season 2026-27
JonteD: Da'n såt'en iaf SKELLET!!!🤣🤣😎🇱🇸

Sv: Silly Season 2026-27
Nougath: Okej men utseendet kan man ju inte rå för inte för att jag försvarar honom på någe sätt men han kanske ge fan att flina!!!🤣😎😎🇱🇸🇱🇸

Sv: Silly Season 2026-27
Tom Topp: Precis! Så det kanske är positivt om vi inte hör något förrän NHL/AHL är färdigspelat😅

Sv: Silly Season 2026-27
JonteD: Han både spelar fult och är ful 😂. Förstår att det är svårt att inte vilja slå han när han åker runt med sitt jävla flin.

3018574 · »