1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 601310 inlägg · 6211 ämnen

Måste vara med!!


Måste vara med!!
Tänk att TIK har så svårt att vara skärpta i början och slutet på perioderna!! Titta bara på dagens match. 3 mål i början och slutet!! Svagt!!!!!!!!!!

Sv: Måste vara med!!
UbbeC: Delar du upp perioderna i två blir det himla tunga matcher. Har aldrig varit med om att en match börjat med slutet och slutat med början.

Sv: Måste vara med!!
Johan J:

Jag menar att dom släppte in 3 mål, endera i slutet eller i början på någon period av de tre som spelades. Förstår du nu vad jag menar eller ska jag precisera mig ännu mer???

Sv: Måste vara med!!
UbbeC: Ironiserade bara med anledning av Timrås prekära formkurva. Instämmer att Timråspelarna tycks sova i inledningen av framför allt första perioden. Hur det är i slutet av perioderna vet jag inte. Där tycker jag laget håller den nivå som förväntas.

Sv: Måste vara med!!
UbbeC: Helt riktigt, man är som sämst dom 30 första sekunderna av en period. Helst då i första perioden. Lill-Kenta måste få laget på tå redan från första början. Hoppas på skärpning på Torsdag nurå mot Brynäs, så man slipper se ett mål i baken efter en så där 27-28 sekunder.

« · 364934