1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 600103 inlägg · 6212 ämnen

O sköna Majsol...tam-di-dam...


Sv: O sköna Majsol...tam-di-dam...
Bragd-Birger: Det bästa inlägget på länge.
Skönt med lite positiva tankegångar i dysterkvistarnas och tvivlarnas boning.Hoppas av hela min själ att du dessutom får rätt.

Timrå rockar fett med tunn plånbok!

O sköna Majsol...tam-di-dam...
Vet inte om det är vårhormoner som förvirrar mig, men...jag börjar faktiskt känna en viss optimism spira när jag ser årets trupp ta form. Tägström, Hallin, Mathiasson, Kapanen, Rajamäki...det är faenimej en doft av diesel runt dessa namn.

LHC må tokvärva allt som rör sig på marknaden, det spelar ingen roll. Deras lagbygge rockar inte. Herrar Mård & Helber är inga nydanande visionärer. De är två nyrika Trustor-miljardärer, som genom att kasta sedlar omkring sig försöker köpa respekt för ett lag helt befriat från hockeykultur.
Visst, dom har värvat bra spelare. Jo, det blir förmodligen slutspel. Ändå: LHC är en dagsslända. För att dra en populärmusikalisk parallell: LHC är hockeyns svar på Babylon Zoo.

Tebaks till Timrå. Någon skrev längre ner att 'en andrafemma med Hallin och Carlsson som två av komponenterna skulle tillhöra elitseriens sämsta'. Typ.
Icke så, replikerar jag. Carlsson hade visserligen en tung säsong, men...vem hade inte det? Minns säsongen 00-01. Kom i håg precis hur jävla bra han var då.
Med rätt mix av djävlar-anamma, revanschlusta och stenhård försäsongsträning blir han definitivt att räkna med igen.
Hallin anser jag ha gått rejält framåt under hela sin tid i Timrå. Visade under den gångna säsongen prov på sin underbara oberäknelighet, fräckhet och frenesi. Är faktiskt övertygad om att han får sitt definitiva genombrott i vinter. Vår nästa Mathiasson, glöm inte var ni läste det först.

I övrigt så tycker jag att Nubben agerar förtroendeingivande. Hitills har bara en spelare lystrat till locktonerna från andra klubbar, och detta beslut kan man ju inte klandra. Jag menar, nämn en hockeyspelare som skulle tacka nej till att få spela med Luleå? Denna spetsklubb vad gäller offensiv och fartfylld powerhockey. Tichonov, se och lär liksom.

Nä, jag tror att vi får ett bättre lag denna säsong. Även om Zäta drar. De spelare som stannar är definitivt inga medgångare. Här lyfts inga löner av spelare som styrts hit av shoppingsugna flickvänner.
Timrå IK är stolthet, kamp och glädje. Det krävs spelare av det rätta virket för att till fullo förstå vad detta innebär.

85567 · »