Nästa säsong vill jag att laget har den gamla, goa röda färgen på sina ordinarie tröjor. Vi som minns de "goda åren" kommer ihåg tidningsrubrikerna - "De röda djävlarna slår till igen" - efter vunna fighter. Rött är Timrås grundfärg - vi hejar "röd och vit, hockeydynamit" mm. Varför då i herrans namn är grundfärgen vit idag??? Psykologiskt är en vit tröja det sämsta tänkbara färgalternativet, om man ska tänka i dom banorna. En spelare i vit tröja uppfattas som betydligt mindre än en i röd, exempelvis. Det finns forskning som stöder den teorin. Nä, fram för det röda matchstället som ordinarie och lägg det vita åt sidan.
Vad ni nu väljer att identifiera er som. Det osar av besvikelse här inne, för att vi inte lyckades ta en enda poäng på våra 7 sista matcher. Ni blir arg & skäller på varandra och har er, vi pekar på enskilda ... | Läs mer
Vi som minns de "goda åren" kommer ihåg tidningsrubrikerna - "De röda djävlarna slår till igen" - efter vunna fighter.
Rött är Timrås grundfärg - vi hejar "röd och vit, hockeydynamit" mm.
Varför då i herrans namn är grundfärgen vit idag???
Psykologiskt är en vit tröja det sämsta tänkbara färgalternativet, om man ska tänka i dom banorna. En spelare i vit tröja uppfattas som betydligt mindre än en i röd, exempelvis. Det finns forskning som stöder den teorin.
Nä, fram för det röda matchstället som ordinarie och lägg det vita åt sidan.