Riktigt jävla skönt slumpmål där i slutet, men i övrigt en ynklig period. Om djurgården åker framåtlutade åker Timrå på hälarna och verkar livrädda för att inte ligga i exakt rätt position. Avskyr verkligen att se sån här hängslen-och-livrem-hocley. Vi kommer att förlora för att vi inte vågade spela för att vinna.
Kolla in EP. Jag tycker han symboliserar Timrå rätt väl just nu. Han spelar exakt likadant oavsett om det är första bytet eller sista, om det är minut 7, 24 eller 59. Oavsett om vi leder eller jagar. Han har precis allting som hockeyspelare utom den mentala edgen. Han k a n inte få in elementet desperation i sitt spel. Så jävla frustrerande.
Nästa år måste vi ha en ordentlig förstecenter. En härförare. Det funkar inte med mjuke EP som första och trubbiga over-the-hill-Lander i andra. Tyvärr, tyvärr. Vi måste få in ett helt annat offensivt driv.
2a nu. Fortsätter vi vara lika försiktigt ängsliga kan vi ställa oss in på lååånga byten i egen zon. Och då lär vi få höra klockan slå ett par gånger till.
Montén Python: Jag tror att det kan finnas ett visst mått av överskattning av Juels marknadsvärde från vårt håll också. Är han så het på marknaden att det vore rimligt av honom att kräva en lön som motsvarar det en förstekeeper tjänar ... | Läs mer
Då brukar vi vinna 😃