Dream Team: Jo ni heter väl visst det...Lirar ju med Lokomotiv, mötte ju er senast, 13-5 blev de smickrande siffrorna, kändes ju därför skönt att idag bara få släppa in 6 om man ser det så =)
Hehe.. vilka lirar du med i rinkbandyn då? Jag hoppade in i en match och stänkte in två baljor.. det är scouting det! =) Tynderö.. nånting heter "vi"..
Frella: Lätt kaos efter första reduceringen kan man ju lugnt säga.. sen köper våra spelare parkettplats och ser vackert på när ytterligare tre puckar ramlar in.. Ja, det var mycket synd det, eftersom dom blev rätt irriterade när dom inte kommit nånstans fram tills dess!
Nej, han skjuter fortfarande bra där också, men som idag var det ju skottläge bara han kom innanför blå.. så lätt går det inte i rinkbandy.. =)
Dream Team: Jo, känns som vi viker ner oss och blir oorganiserade så fort de får sätta ettan, de kom igenom väldigt enkelt efter det, sen tätatde vi till igen. Hade vi hållt i lite längre i 2a så hade de nog blivit frustrerade och vi kunnat behålla vår ledning. Iår var vi ju dessutom värda att vinna så det känns fortfarande onödigt.
Jag tror iaf att det var han som var med senast vi spelade rinkbandy, och det skottet han visade upp då var det definitivt inget fel på ur min synvinkel sett =)
Frella: Ja, det är väl ett rätt tungt lass att bära i tre perioder, om man inte är van... Men som sagt, man får ju extra kraft när vi spelar så pass bra och helt rättvist leder med 3-0. Synd sen att vi lägger ner helt och bjuder på fyra mål, det var nog där vi förlorade matchen. Tänker inte nämna domarna nåt mer, för då blir det bara pinsamt...
Hehe.. Ja han skjuter rätt bra Alf Lindholm.. men det är ju å andra sidan det enda han är bra på. Bössan räckte ju för att avgöra idag dock.. Lirade rinkbandy med honom tidigare i höst. Där får man ju inte höja klubban som i hockey och skjuta typ handledsskott. Han har ju det lite svårare med skyttet där, kan man ju säga....
Dream Team: Bästa matchen av mig hittills, men man rycks ju oxå med av att det går bra för laget, liksom enklare då.
Är nog mest ovanan att ha på sig just sån där utrustning som gör mycket till. Får väl köra över dem nästa år istället, bara inte Affe är med i deras lag så =)
Frella: Jo.. enbart att hålla med. Man har setts piggare än just nu, det är helt klart. Men det känns som det är värt varenda öm punkt på kroppen att bara få delta.. verkligen skitroligt detta, trots den nesliga förlusten... *viskar*(...som vi bara skyller på domaren..)
Du gjorde ju en kanonmatch i målet! Kan ju förstå om du slitit på några muskler du aldrig märkt av tidigare, eller inte behövt använda.. =)
Japp! I morrn blir det ju hur skönt som helst. Jullunch hos morsan och sedan ska man se på när TIK kör leken "tio små indianer" med Frölunda.. =)
Dream Team: Precis...att man har ont i varenda muskel(om man nu har några)gör inte så mycket ikväll, lugn dag framför en tv som visar TIK imorn blir det väl ev.
Hallå alla blåmärksdrabbade Vomerar-hatare och ni andra också för den delen!
Jag sitter nu här i all min ensamhet och försöker förtränga bort ångestbytet jag gjorde i den 4:e perren (SD) som med all sannolikt bidrog till förlusten. Utvisning och sen orkade vi inte resa oss mer. Töntigaste utvisningen som kommer direkt därpå tog definitivt knäcken på oss ursinnigt kämpande vikingar och utspelar sig som följer; Vår #10 får ett friläge och dundrar iväg ettt snabbt handledsskott. Tyvärr så tyckte de köpta hemmadomarna att det var ett slagskott och fixade till ett mycket tungt 3 mot 5-läge för oss gamlingar. Domarjävlar!
Va faen det var ju vår match från början till slut, förutom en liten svacka i den andra perren när vi släpper en ointaglig 3-0-ledning till underläge 4-3. Domarjävlar! Leif Boork är ett geni.
Trots detta så får man tacka för en mycket trevlig och lyckad tillställning från Sundsvallarnas sida. Grattis till segern och nästa år så tar vi er.
Ps. Roligt att det blev en sån bra slant vi fick in till de sjuka barnen trots en sån usel publiksiffra. Folk är givmilda och det tackar vi för.
actionleif: Tack själv! En otroligt trevlig tradition som har skapats detta. Det enda "negativa" i år var väl att det var så klent med folk.. nästa år skulle det behövas mycket mer reklam inför matchen. Det känns som om "rätt" människor borde få det ansvaret. Bättre att i god tid före fördela ansvaret mellan olika personer, annars står den som det räknas med ska ha gjort allt ändå där och känner att han/hon inte räcker till..
Men det är väl lugnt.. vi har ju ett år på oss... =)
Moverare: Ja, det är nog så ändå, jag viker mig. När 60 min. har spelats så borde det vara slut, finito, kaputt! Lagen delar broderligt på poängen bara..
Dream Team: Förlängning och straffar är ett otyg. Jag kommer aldrig att acceptera det. När matchen är slut är matchen slut. Efter tre gånger 20 minuter.
Moverare: Håller med. Man har väl helt enkelt anpassat sin hockeystinna hjärna till hur det ser ut i tävlingsmatcher, trots att straffar och sånt skit enbart gör om allt till lotteri. Förlänging kan jag väl ta, men varför dessa straffar???
Mange: För övrigt tyckte min dotter Felicia, 5 år, och min son Vincent, 4 år, att jag spelade fult. Barn förstår inte så mycket. Nej, han är inte döpt efter Vincent Lecavallier, möjligen Vincent Vincent Damphousse.. Fast jag ville att han skulle heta Robert efter Bob Probert.
Dream Team: Och att vi inte var fulltlag på isen beror på att den såkallade "domaren" ville vara lite mer blå en röd denna match, och visst lyckades han.
Moverare: Han är duktig helt klart. Känns som mycket är vunnet just där för er. I spel 5 mot 5 var vi väl så bra den här gången. Trist bara att det inte får avgöras med lika många man på isen..
Moverare: Han har gått i samma skola som Hasek, du vet. Täcker gärna av isen men är känslig för höga puckar.. Vi fick tips från läktaren i första paus om svagheter hos eran keeper.. men det kändes väl dock mer som slumpen gjorde att vi fick in en par mål i tredje..
matsby: Jag är en B-reporter, och det är jag nöjd med. Bättre än att jobba åt kommunen i Järpen i alla fall. Jag är en arbetargrabb som tagit ett par steg uppåt. Och jag vänjer mig aldrig.
Moverare: Tycker faktiskt att du som jobbar inom media skall följa upp det spåret, när du finner sanningen så blir du säkerligen "Årets Drake" samt vinner Pulitzer priset.
Alla vet om att denna konspiration finns,,precis som att alla vet att storsjöodjuret finns, att det var en ubåt utanför alnö på 1980 talet ,,,ja fram med fakta så kommer CNN att värva dig som ett skott ska du se.
Har lite svårt att förstå att förstå att så många retade sig på min hjälm En Stan Mikita Northland, dög den åt Lanny McDonald och Mike Foligno så duger den åt mig.
Moverare: Vi kan ju inte för tusan låta en match som spelas en gång om år sluta oavgjort. One Grand Finale måste avgöras, om vi så ska hålla på hela natten.
Dock, som vanligt är lekterapin den verkliga vinnaren, oavsett matchresultat.