2. Per Svensson 4. Tim Erixon 7. Marcus Hardegård 9. Didrik Strömberg 10. David Lilja 12. Linus Eriksson 14. Emil Pettersson 16. Lukas Pilö 18. Eddie Genborg 19. Marcus Westfält 23. Jeremy Boyce 24. Erik Walli-Walterholm 25. Linus Nässén 26. Anton Heikkinen 27. Ludvig Levinsson 28. Simon Forsmark 30. Jacob Johansson 31. Tim Juel 34. Alfons Freij 38. Albin Sundin 51. Anton Lander 54. Jonathan Dahlén 57. Anton Wedin 74. Emil Stadin 91. Magnus Pääjärvi 94. Sebastian Hartmann
JanneH: ”ja nu väntar vi bara på att DIF ersätter Kimby med Garpen och Sam Hallam i AIK... så behöver man inte oroa sig för några Stockholms lag alls”
Garpenlöv lär ha tränat sitt sista hockeylag, lär vara iskall på marknaden. Hallam har väl ett år kvar i 3 kronor, han är nog tillbaka i Växjö efter det, tror på dunderflopp för Hellqvist där och sparken innan jul.
Tänkte göra mitt premiärinlägg på HS med en tanke jag inte ritkigt kan släppa.
Enligt mediebevakningen under tillsättandet av Kimmo som sportchef så skrevs det på slutet att det stod mellan honom och Per Hallin. Pelle förnekade däremot att han skulle vara aktuell, men han stod ju med de gånger medierna rapporterade om det.
Efter att det blir officiellt att Kimmo ska sluta så tar det 1 månad innan nyheten kommer ut att Pelle kommer in och visserligen tar rollen som assisternade tränare i J20 och stöttar marknadssidan. Men ändock kommer tillbaka till klubben.
Är det bara en tillfällighet, eller kan det vara så att Pelle kommer in och får en liten inkörningstid nu innan han fasas in som sportchef på riktigt senare i höst när truppen för 2026/2027 ska börja sättas.
Så som läget är nu så finns det ju inte så mycket sportcheferi att göra fram till dess nu när truppen varit satt ganska länge. Samtidigt vet jag inte varför man inte skulle kunna vara transparent med det. Men ändå något jag inte riktigt kan släppa 😅
BlackBay: jag kan minnas fel, men för tio år sedan kostade en loge 200 000 per säsong. Och det borde vara en slant till idag, så det är väl investerade pengar!
dempa: SSK ska ju värva fler spetsspelare, svårt att bedöma deras lag innan man vet vilka de blir. Angående Karlskoga så skulle jag inte bli förvånad om SHL snor 2-3 spelare därifrån innan den deadlinen om en vecka. Också svårt att förutse hur stor påverkan tappet av Henrik Larsson kommer få.
Karlsson74: dock har vi ju väldigt sällan fullsatt så det lär inte märkas alltför mycket på vardaglig basis i serielunken.... snarare tvärtom då det kommer se ut att vara mer publik samt att beläggningsprocenten blir bättre siffermässigt.
Fler loger innebär nog också en bättring på publiksnittet då det är företag som hyr och då tar med sig en blandning av egen personal och kunder / partners
Herminator: Arenan blir bara mindre och mindre publikmässigt vilket är tråkigt. Slutar väl med att vi snart har en hall som tar 5000.. 😏Men man får väl hoppas att lönar sig och syns i plånboken vid bokslut i stället. Såg att man även lånat pengar utav kommunen för att kunna genomföra bygget..är väl antagligen bättre räntemässigt att låna ifrån oss skattebetalare än att gå till en vanlig bank? Hoppas man även lånar pengar för att bygga bort glasmontern på bortastå. Vilket varit en stor skamfläck i SHL och hockeysverige i rätt många år nu .Kanske inte ger oss så mycket klirr i plånboken, men det vore ett bra steg att förbättra Timrå ik som varumärke ännu mer.
steveroper: hold your horses... SSK ser ut att satsa rätt hårt inför kommande säsong med både Ahnelöf och Zackrisson (rykte). Modo-SSK i allsvenska finalen? Med BIK och Löven som utmanare typ
puffe2: Tycker ert omtag är rätt intressant faktiskt. Ni andas morgonluft i lingonserien och jag tycker ni har fog för det. Men men, i slutändan är det likväl ett nålsöga som ska passeras. Just nu ser ni dock starka ut, kanske starkast
puffe2: kom och köp konserverad gröt ekar i mitt huvud! Ja ni har en utmaning, och det ser onekligen bra ut med erat truppbygge. Men sedan så gäller det att bita sig fast också i den högsta serien. Och det är inte det lättaste!
puffe2: Ollie gjorde sitt för föreningen, all reklam är bra reklam, sa någon klok person en gång! Men jag tror att vi är på rätt väg. MoDo däremot får ta ett omtag!
steveroper: håller med. Och det gläder mig. Jag tycker om när laget har en åtminstone liten lokal förankring! Tappade hockeyintresset nångång där när Linkan blev sportchef, och tog in legoknektar på löpande band. Sedan kom det tillbaka 15-16-17 när Dahlen, Elias, Lauritzen med flera kom. Nä det här är helt rätt att gå! Jag ser fram emot dom kommande säsongerna!
📣 NYFÖRVÄRV!! Det är måndag och vad passar bättre än att börja veckan med ytterligare ett nytillskott i akademin? Vi välkomnar David Slačík 🇨🇿 till Timrå IK. Den tjeckiske forwarden född 2007 har HC Domazlie som sin ... | Läs mer
Ja ä där för stämning å drikkat somm en äkt Timråit i rött å vitt alles 💪💪💪