Sputnik: Pelle Hånberg är ledig och oerhört sugen på att hoppa på tränaruppdrag igen. Han vet vad som krävs i ett negativt kval och skulle kunna komma in med ny energi och ögon. Ingen i laget skulle vara helig och det skulle vara ett blankt papper.
Frågan om Nubben inte tycker det lite jobbigt med en auktoritär tränare likt Hånberg som vet vad han vill..
Olli Nomadinen : Så är det. Helt klart. Hur ska vi komma in i ett kval med lagom anspänning och rätt tändning? Skulle säga att det mentala är 》50% i ett kval.
Sputnik: tiden då vi lägger vårt hopp till enskilda spelare är förhoppningsvis förbi. Kan Oskarshamn så kan vi, det är en ledningsfråga i Timrå och ledningens bäst före-datum verkar ha passerats sedan länge.
Lägger sig inte ner o dör i alla fall. Embryon till inställning som behövs i kvalet, bra så.. De innebär väl också att målvakt plockas o sedvanliga tom kassen i slutet ;-)