Men alltså vad är det frågan om när man läser detta i ST från Samuelsson?
Reporter: Vad är det som gör att ni inte kommer ut starkare? – Det är svårt att sätta fingret på givetvis. Vi hade nog förutsatt oss att komma ut bättre, men får du 0-1 i arslet efter 2.26 är det klart att de får lite luft under vingarna då och vi kanske blir lite tillbakalutade i stället.
Detta uttalande gör mig väldigt besviken. Men det ger mig också en förklaring till varför det sett ut som det gör. Timrå IK ligger i toppen när det kommer till det lag som släpper in första målet. De ligger absolut sist i antalet bortamatch-vinster.
Vi har alltså svart på vitt att Timrå är sämst i ligan på att starta bra, speciellt på bortaplan. Det har vi även sett väldigt tydlig, både på plats och på TV. Det har nu gått 49 matcher och tränaren har fortfarande svårt att sätta fingret på vad det beror på?
Är det ingen i tränarstaben som ser det publiken ser? Att det brister rejält i skridskoåkningen, att de inte möter upp i det fysiska spelet, att viljan och energin inte finns där, slarvet i markeringar, slarvet med passningarna etc. etc. Vilket kokar ner till att spelarna inte verkar klara av att upprätthålla den där viljan att tävla i varje byte för att vinna matcherna. Har vi noll vinnarskallar i laget?
Samuelssons svar till reportern beror väl mest sannolikt på att han egentligen inte bryr sig då han längtar tillbaka till Karlstad. Men hur kan ledande spelare i Timrå IK inte själva kräva mer vilja och ansträngning från sina medspelare? Ställ krav kan jag tycka. Om det nu inte är så att våra ledande spelare inte själva har några krav på varken sig själv eller andra.
Smokey: Jag pallade inte se klart matchen igår. Och det händer sällan.
Trodde du skojade om timeouten med 3.5 sekunder kvar. Men läser i ST att den skedde och alla fattar nada.
Nej, jag har sagt ett tag att det kvittar att entlediga Tommy Samuelsson. Men jag får nog ändra mig. Han har tappat allt av den lilla uns som fanns i den här gruppen.
Ut med TS dessa 2 sista matcher och ta in en tillfällig tränare för en kortsiktig mental boost. Allt för att klara oss från kval.
För jag tycker TS tappat gruppen helt nu. Det finns ingen som tror på detta i laget längre.
Kör Madsen som huvudtränare i 2 matcher om det är så.
Om Nubben vägra flytta på TS så får ledningen göra det. Och jag vet att Nubben sagt att om Timrås ledning går över huvudet på honom så är hans tid slut i Timrå.
Ja må så vara då. Det finns så många som är och andas Timrå. Nubben är inte Timrå IK.
Puckat: Utfallet nu är givetvis till MIF:s fördel men jag försökte mig alltså se på hur ingången meritmässigt var 1-2 år bakåt, på det berömda papperet. Då var inte, i mina ögon, Händemark före Lander, Pajuniemi före Wedin, Sundberg före Hartmann tex.
För att säkra kontraktet i morgondagens omgång, oberoende av varandra: 1. Skellefteå och Brynäs vinner imorgon i full tid. 2. Malmö vinner i full tid eller OT. 3. Timrå vinner i full tid eller OT.
Sista omgången blir irrelevant givet vår bättre målskillnad.
Vårt öde låg i Malmös händer även förra året, vi får hoppas på en repris i år.
JanneH: Min förhoppning är att Gath kan vara lite åt Kollar-hållet, utan att förvänta mig att han får ihop det på lika bra sätt som MIF har lyckats denna säsong. Men att få ihop ett lag som kämpar för varandra med rätt inställning i 9 matcher av 10.
Alltid vanskligt att jämföra men på papperet har vi väl egentligen mer spets och etablerade SHL-forwards än MIF men dom har väl 1-2 riktigt vassa backar som vi inte riktigt är i närheten av.
Annars är det ganska mycket "hockeyarbetare" i både TIK:s o MIF:s trupper där resultatet är helt beroende av hårt arbete av alla 7 dagar i veckan.
Patrick Polly: Gath känns väl lite som en snällare variant av Tortorella, så där kan man ju hoppas på lite mer kravställan i a f. Zäta bor väl nere i Ängelholmstrakten så han har väl sprungit på Gath på krogen och fått bra uppfattning om honom. Vi kan ju åtminstone släppa Karlinfobierna nu.
Nisse på Mon or: Vad ska Madsen säga? ”Näe fyfan vilken tråkig avslutning, jag är jätterädd och ser inte fram emot den alls”. Sämsta möjliga reaktion är väl panik.
Cobbel: Jag tycker det låter väldigt bra. Vilka kreativa har vi idag? Dahlen och EP som båda troligen försvinner. Vi kan inte sätta upp vårt spel baserat på att vi har ett fåtal om ens några kreativa stjärnor i vårt lag.
Cobbel: Ja allting inom idrott grundas i inställning och attityd. Först när man har en grupp människor som har rätt inställning, och tror på det man gör och vill uppnå, så kan man börja jobba på detaljerna. Det kommer inte fungera om inte inställningen finns där, och det är det vi ser i dagens Timrå, allting är på dekis och görs halvhjärtat.
Dahlén i all ära, och allt han gjort för klubben går ej att mäta med någon annan, men signalerna han har skickat senaste tiden har påverkat hela laget. Han är långt ifrån ensam om det, Nässén, Harde, Forsmark, till och med Lander och Svensson... ja the list goes on. Nu pratar jag inte om poängproduktion, utan om hur man uppträder på isen, hur mycket man vill i varje situation.
Tror man inte på det man gör så behöver man hitta något annat att tro på, ett starkare ledarskap, något nytt, vad som helst att greppa tag vid. Vad det är har jag ingen aning om...
Bara sorgligt att se ett sådant förfall, och se våra ledande spelare falla med det... Men ledningen har inte lyckats få gruppen att tro på det dom gör, och då faller alla detaljer med det.
Cobbel: Förutom EP och Freij har vi väl inte jättemånga kreativa ''artister'' nästa år så det är nog lugnt. Däremot vore det bra om herr Gath kan tänka sig att stanna längre än 1 säsong .....
Patrick Polly: Har läst på lite om honom och det verkar som att han vill spela mer nord till syd hockey. Tydlig rollfördelning i laget och alla behöver köpa in sig på sin roll. Tar vi till exempel Walli som spelartyp så passar han in perfekt i filosofin som Gath vill spela efter.
Samtidigt lämnar den inte så mkt utrymme för kreativa spelare att göra bra ifrån sig eftersom fokuset ligger på systemet och inte så mkt utsvävningar eller vad man ska säga.
Nån som hört eller sett något om panikstämning i Timrå IK? Nubben är nöjd och Madsen tycker att avslutningen ska bli rolig. Laget i fritt fall och kvalet närmar sig ned stormsteg. Är det någon som bryr sig?
Smörgåsen : Jag kan inget om Gath. Men om han kan få fart på kravställan och "loser" mentalitet samt kan ändra en matchbild pga match coaching skills är jag all for it.
Rallarn: Eftersom det nu känns 99,5% klart att det blir Gath så är det väl ingen högoddsare att Madsen blir kvar som assisterande och sedan har jag fått känslan att Nubben vill ha in Molinder i båset, så jag tror de tre blir vår tränartrojka nästa säsong.
Hypocrisy: Det var Kimmo som förlängde Pääjärvi, samma med såna som Skägget, Hartmann, JJ och andra längre kontrakt vars gemensamma nämnare är att de blev för långa. Och var för långa redan när de skrevs. Jag minns när vi skrev tre år med Tomas Skogs en gång i tiden och hur oerhört ovanligt det var, två år betraktades nästan som ett långt kontrakt på den tiden.
Anledningen till att vi strösslat så mycket med längre kontrakt på mindre bärande spelare nu under den här sejouren i SHL lär väl ha att göra med vi nödgas trixa lite med budgetarna och ”lånar” av framtida säsongers budget för att kunna behålla spelarna vid tidpunkten när kontrakten skrivs. Gissningsvis genom att ha t.ex en stegrande lönetrappa under kontraktstiden. Frukten av den kortsiktiga strategin är den vi får skörda nu, och ännu mer nästa säsong.
Men jag håller givetvis med om Pääjärvi. Obegriplig förvandling, han var något så ovanligt som en gammal supertalang som befunnit sig i den absoluta världseliten i en hel karriär och som ändå helt prestigelöst tog på sig det hårda jobbet hos oss och inte minst omformat sig själv till en defensivspecialist från att vara det totalt motsatta i sin ungdom. Många gamla offensiva spetsar blir mer defensiva med tiden och han om någon, med sin grundtalang, vet hur man ska hålla sig flytande. Men så går han och blir rent bedrövlig, jag förstår det inte.
TIK1928: Jag har sagt det länge och säger det igen. Vårt största problem är styrelsen. De tillsätter klubbchef och pekar ut mål och riktning. Där börjar allt. Har man fel styrelse så kommer man aldrig lyfta.
Reporter: Vad är det som gör att ni inte kommer ut starkare?
– Det är svårt att sätta fingret på givetvis. Vi hade nog förutsatt oss att komma ut bättre, men får du 0-1 i arslet efter 2.26 är det klart att de får lite luft under vingarna då och vi kanske blir lite tillbakalutade i stället.
Detta uttalande gör mig väldigt besviken. Men det ger mig också en förklaring till varför det sett ut som det gör. Timrå IK ligger i toppen när det kommer till det lag som släpper in första målet. De ligger absolut sist i antalet bortamatch-vinster.
Vi har alltså svart på vitt att Timrå är sämst i ligan på att starta bra, speciellt på bortaplan. Det har vi även sett väldigt tydlig, både på plats och på TV. Det har nu gått 49 matcher och tränaren har fortfarande svårt att sätta fingret på vad det beror på?
Är det ingen i tränarstaben som ser det publiken ser? Att det brister rejält i skridskoåkningen, att de inte möter upp i det fysiska spelet, att viljan och energin inte finns där, slarvet i markeringar, slarvet med passningarna etc. etc. Vilket kokar ner till att spelarna inte verkar klara av att upprätthålla den där viljan att tävla i varje byte för att vinna matcherna. Har vi noll vinnarskallar i laget?
Samuelssons svar till reportern beror väl mest sannolikt på att han egentligen inte bryr sig då han längtar tillbaka till Karlstad.
Men hur kan ledande spelare i Timrå IK inte själva kräva mer vilja och ansträngning från sina medspelare? Ställ krav kan jag tycka. Om det nu inte är så att våra ledande spelare inte själva har några krav på varken sig själv eller andra.