Rip Kirby: ett lag som har gått lite under radarn, men som jag tycker har byggt en bra trupp hittills, det är Malmö. Jag tror att dom kan bli giftiga nästa säsong!
Rallarn: Man tror sig alldeles säkert tänka "logiskt", att alla förändringar också är positiva sådana, men den här lösningen tror jag heller inte alls på.
RYGG HANS: Filander är nog säkert en bra tränare men fattar inte att han höjs till skyarna som han gör av alla experter, journalister osv. Det senaste han gjort är att spela ur Oskarshamn efter en rekordusel säsong, och nu senast fått kicken i Schweiz. Nu ska han ta över ett lag som spelat tråkhockey under Eriksson i 10 år och ska plötsligt göras om till ett offensivt lag under en vår/sommar. Tony Mårtensson har jag ingen koll på alls men han har väl inte gjort några underverk heller med tanke på hur värdelösa Cluben har varit senaste säsongerna.
Det var ju samma snack när Hedberg tog över Örebro för nån säsong sedan. Han var så överhypad och skulle ta nästa steg med det laget, spela roligare hockey och vara en utmanare om guldet. Men han fick kicken efter halva säsongen och dom åkte ut mot Luleå i play in. Sen har ju även han misslyckats totalt även efter det.
Gathlopp: Jag förstår inte. Filander är ingen trollkarl. Larsson är visserligen ett snäpp upp gentemot Enroth, men Dickinson är ingen Puistola och Véronneau är en ren chansning. Sen är väl Salo och Quenneville (lär försvinna) i absolut bästa fall samma lika. Den lilla spets som är kvar sen ifjol i Karlkvist (blir inte snabbare och kommer inte jobba hårdare) och Kossila (blir inte fräschare och är lika skadebenägen som Wedda) ska alltså tillsammans med de nya lyfta Öret till oanade höjder. Det tror jag när jag ser det.
En positiv sak som verkar hända nu i närområdet till ishallen är planerna på att bygga om det gamla värdshuset till hotell. Det öppnar ju upp möjligheter för bortalag och bortasupportrar. Även för Timråsupportrar. Gångavstånd till ... | Läs mer