1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 610247 inlägg · 6214 ämnen
3018589 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season 2026-27
Montén Python: Freij stack ut i 4-5 matcher plus JVM. Förhoppningsvis får han mer förtroende och mer speltid i offensiva lägen så han kan visa mer av den varan.

Hallquisth känns lika obegriplig som Stadin värvningen ifjol.
Rent krast så känner jag att sitter man på bänken i ett lag i 2a ligan så platsar man inte i ett lag i 1a ligan.

Sv: Silly Season 2026-27
JanneH: Det är ju Freij som sticker ut tt rejält i spelet med puck bland backar. Barkemo lär förhoppningsvis komma in med lite trygghet med puck också.

Kan Hallquisth göra samma resa som Friej? Skulle det slå riktigt väl ut så har vi ju ytterliggare en pucksäker back där.
Om han nu platsar, gör ju inte ens det i SSK..

Sv: Silly Season 2026-27
Montén Python: Problemet är ju inte Lilja i sig utan att vi har minst 10 stycken "liljor" bland forwards och 8 stycken "Forsmarks" bland backarna. Ok nu var jag lite orättvis mot Didde kanske då hans offervilja sticker ut men i övrigt känns hela backsidan lika menlös som forwardssidan. Har vi nån back som utmärker sig på blå i PP, rensar framför eget mål, spelar sig ur pressade lägen etc. etc. Nej det är samma gråa smet som bland forwards.

Sv: Silly Season 2026-27
Cobbel: själv tänker jag inte så mycket på Liljas uttalanden. Det känns bara ologiskt att vi skulle bryta med honom utifrån att han var med på återsamlingen till försäsongen. Var ju reportage i ST där både han och Pääjärvi syntes.

Sv: Silly Season 2026-27
Knylan: jag håller absolut med dig i sak, uttalanden behöver inte betyda något öht. Menar bara att tröskeln känns lite högre ifall spelare verkligen vill vara kvar och fullfölja sina kontrakt.

Jag tror egentligen de flesta som de gnälls på här inne ligger på bordet för brytning, förutom MPS och Forsmark. Forsmark då man nyss förlängde, inte en chans att det bryts, och MPS tror jag man låter spela ut sitt avtal (Landers kompis, historik i klubben osv). Jag tror även någon som MPS kommer vara en fullgod 13-14:e nästa år, problemet är inte MPS i sig utan att vi har för många spelare i fjärdekedjan och nedåt.

Sv: Silly Season 2026-27
Knylan: Äh, lägg av va... Sånt där med logiskt tänkande kan vi ju inte hålla på med

Sv: Silly Season 2026-27
jk: Hade inte ST intervjuat Lilja så hade vi inte haft en aning om hans revanschlusta, ringer de till Pääjärvi idag så kommer han säga samma sak. Sen kan bådas kontrakt brytas imorgon, det är trots allt så det fungerar. Alla som står under kontrakt är Timråspelare fram tills att de inte är det. När Lucas Forsell intervjuades för någon vecka sedan så lät han nästan förnärmad över de sinnessjuka uppgifterna att kontraktet skulle brytas med FBK, presenteras han av oss senare idag så har det helt plötsligt varit på gång under längre tid.

Sv: Silly Season 2026-27
Maktankan: sluta trolla för fan

Sv: Silly Season 2026-27
Smörgåsen : Nej men nu får det vara stopp på rykten som rör breddspelare i 3e-4e kedjan. Kniven och Barken börjar smaka bättre och bättre medan de andra mest lämnar en besk eftersmak

Sv: Silly Season 2026-27
Jadu: Minns att jag skrev här i samband kring poddavsnittet med Madhawks kommentarer att det för mig primärt smakade Lilja, Walli, Heikkinen och Westfält.

Lilja verkar ju dock sugen på att fortsätta utifrån intervjun i ST, och någon nämnde här att Heikkinen också var positiv till fortsättning/revansch (personligen missat det uttalandet).

MPS och Forsmark kan vi nog fetglömma utifrån folk som "inte är helt nöjda med rollen de blivit". Forsmark signade nytt och tror inte MPS klagar. Det borde ju vara någon relativt ny som inte fått den roll de hoppats på.

Sv: Silly Season 2026-27
jk: Ingen aning om det ligger nåt i det men Timrå la precis ut ett klipp med Westfält och Levinsson på Instagram, ett samarbete med trygghansa. Kan ha spelats in för längesen men men, den som lever få se helt enkelt. Jag hade velat säga upp, Lilja, Pääjärvi, Forsmark och Svensson 😃

Sv: Silly Season 2026-27
Montén Python: yes, han nämnde något i stil med det för några veckor sedan i expressens podd, var väl någonstans runt vårt uttåg.

Osäker på om det var kring specifikt bryta kontrakt eller ej. Vill minnas att han använde orden "skulle tro" eller "inte förvånad ifall" förändringar sker och att alla nog inte var nöjda med den roll det blivit. Jag tolkar det som att han hört surr men att inget är klart.

Sv: Silly Season 2026-27
jk: Jasså har Madhawk sagt det? Antar att Jennifer har lite ingångar i Timrå då.

Har det kommit sådana uppgifter till Madhawk så lär det ju ske förändringar.

Undra vem/vilka det kan vara bara.

Lilja och Pääjärvi syntes ju på återsamlingen i allafall.

Sv: Silly Season 2026-27
Genborg - Eriksson - Kivenmäki
Wedin - Lander - Forsell
Heikkinen - Levinsson - Hartmann
Lundmark - Westfält - Walli
Lilja, Pääjärvi

Det här blir bra det. 73 mål gjorde dessa herrar förra säsongen tillsammans. Lägg till backarna utöver det så kanske vi kommer upp i 90 mål sammanlagt. Räcker väl om vi vinner med 1-0? Eller som Hamrin sa i senaste podden: Om alla gjorde 3 mål mer så hade vi nog varit ett slutspelslag. Men då hade vi både EP och Dahlén under den ekvationen. Nu behöver alla göra 6 mål mer än förra säsongen. Inte omöjligt, men chansen är extremt liten.

Oj, just det. Jag glömde Danielsson. Vart ska han spela?

Pääjärvi som arvtagare till Nubben? Blir Hartmann borta längre än väntat? Måste Wedin opereras igen?

Sv: Silly Season 2026-27
Smörgåsen : det stämmer ju även överens med vad Madhawk sagt tidigare, typ "jag skulle tro att vi kan se förändringar på befintliga spelare, alla är inte nöjda med en roll det blivit"

Ingen rök utan eld osv

Sv: Silly Season 2026-27
NotAChipmunk: Brist på rykten är det väl egentligen inte?

Kivenmäki
Forsell
Danielsson
Barkemo
Hallquist
Dichow

6 st konkreta rykten än så länge.

För övrigt så säger ju Mattias Persson på SportExpressen att han tror att det kommer försvinna någon spelare som har kontrakt. Då lär det ligga nånting i det han ”tror”. En sån person slänger inte ur sig vad som helst om han inte har hört något.

Sv: Silly Season 2026-27
JonteD: Nej Aagaard kan inte rå för att han har ett utseende bara en mor kan älska.

Sv: Silly Season 2026-27
JonteD: En modo-röv ;-)

Sv: Silly Season 2026-27
JonteD: Da'n såt'en iaf SKELLET!!!🤣🤣😎🇱🇸

Sv: Silly Season 2026-27
Nougath: Okej men utseendet kan man ju inte rå för inte för att jag försvarar honom på någe sätt men han kanske ge fan att flina!!!🤣😎😎🇱🇸🇱🇸

Sv: Silly Season 2026-27
Tom Topp: Precis! Så det kanske är positivt om vi inte hör något förrän NHL/AHL är färdigspelat😅

Sv: Silly Season 2026-27
JonteD: Han både spelar fult och är ful 😂. Förstår att det är svårt att inte vilja slå han när han åker runt med sitt jävla flin.

3018589 · »