1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 612269 inlägg · 6214 ämnen
3026863 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season 2026-27
Montén Python: kan bara hålla med, normalt sett har jag suttit här varje vår och sommar och vart optimistisk över värvningarna och så fort jag sett en expert som tippat Timrå på plats 12-14, har jag tyckt "vilken idiot". I år är det kanske inte nyförvärven jag är besviken på utan snarare alla spelare som fortsatt är kvar och som gjorde en usel säsong (vi skippar namnen denna gång) och jag tror inte bara deras usla säsong berodde på att vi hade Sleepy Tom i båset. Med det sagt så tror jag Gath är vår bästa värvning. Nu gäller överlevnad de kommande två säsongerna men efter det kanske Dahlén och Hållander vänder hem och då blir nog luften här inne lite syrerikare igen

Sv: Silly Season 2026-27
SKRIDSKOSKENAN: Inte stenkoll på Vejdemo egentligen, men känns som det finns mer att hämta där, och nu lär han få lite bättre miljö runt om sig med spelare som Snivley och Hudin möjligtvis. Björck är nog ingen given att stanna i SHL, men känslan är väl att han blir kvar. Vore ett rejält tapp dom dom annars. Dom har såklart sina frågetecken på centersidan helt klart med tanke på Josefssons och Krügers situation.

Sv: Silly Season 2026-27
FrOllik: Tror sportrådet går på någon som spelat i ligan om det alternativet finns.

Sv: Silly Season 2026-27
Smörgåsen : nej svårt att hitta en given 1a. beror väll på hur man bygger kedjorna.
vejdemo 18 mål men bara 8 assist. lite märklig stats för en c. hur är han som framspelare? men krävdes väll att någon gjorde målen i detta trubbiga leksand. säsongen innan var inte toppen för lukas.
josefson utan skador är ju en otrolig spelare. fortfarande högt hockey iq men tycker han påverkas lite i sitt spel av hans historik. en dålig tackling o hejdå till denna återkomst?
björck såklart otrolig prospect. blir han kvar efter draften? beror lite på vilket lag som draftar honom va?

Sv: Silly Season 2026-27
Jonnyboy: Hellre Gardinen än wajsbach. Men hoppas på att Zäta kan locka nån från andra sidan pölen

Sv: Silly Season 2026-27
SKRIDSKOSKENAN: Kan vara rätt flytande. Dom kanske inte bygger på att ha en given 1a. Men Vejdemo gjorde 18 mål i ett uselt Leksand. Björck är seriens största talang. Luktar 30 poäng där. Josefsson en kompetent tvåvägscenter, gjorde 17 poäng på 31 matcher. Men väldigt skadedrabbad. Salsten duglig 4e center. Vet inte hur det blir med Krüger, men annars en gedigen center fortfarande.

Sv: Silly Season 2026-27
Smörgåsen : mariginellt kanske, men inte mer än så. om nån skulle fråga om ja ville byta difs rakt av mot vår hade ja nog inte vågat tacka ja. vem är 1a c? vejdemo?

Sv: Silly Season 2026-27
Det vimlar inte av lediga målskyttar som är goda för 35 + poäng. Linus Weissbach är en och Reid Gardiner är en annan. Vad tror ni, kan någon av dom fylla en plats i en första lina i Timrå? Ganska säker på att sportrådet har dessa bägge på en lista över möjliga spelare som kan fylla sista luckan.

Sv: Silly Season 2026-27
SKRIDSKOSKENAN: Skulle personligen hålla Djurgården centersida högre än våran just nu. Björcks potential är rätt så skyhög.

Sv: Silly Season 2026-27
Sakic: Läste också om Därth härinne tidigare. Vart skall han?

Sv: Silly Season 2026-27
Montén Python: Ja och samtidigt fattar de nog att nån måste bort. Skulle både Annerstedt & Därth lämna klubben?

3026863 · »