1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598843 inlägg · 6213 ämnen

Timrås ES matcher 2001-2002!


Sv: Timrås ES matcher 2001-2002!
pappamike: mina pollisar är inte mycke å hänga i julgran .. ska däremot bli väldigt spännande att se dina heltäckningsmattor =)

Sv: Timrås ES matcher 2001-2002!
Leffe the rääger:
Helt rätt av dig, man måste ju ha en goalie osså, och det har vi kan man ju lugnt påstå!

Ska bli kul och se om dina pollisar har dratt iväg någe på de här veckorna, jag har med mig måttbandet och du digitalkameran;)

Mycket skogsfrisk i bussen blire!

Sv: Timrås ES matcher 2001-2002!
Tgo:
Ska komma ihåg det bara du kommer ihåg vad jag skrev om Ward. Peltomaa har haft en jäkligt tung säsong och får väl anses ha en del att bevisa jämfört med förra säsongen! Han är väl en av dom som jag också tror ska blomma ut nu i KS, han strutade ju också senast mot LHC så vi får väl se.

Åhlund är Åhlund han och kommer defenitivt inte att göra bort sig i KS och bli ruskigt nyttig där.

Ward har ju en viss NHL rutin (runt 300 matcher har jag för mig!) så vi får hoppas att han plockar fram den i kvalserien. Tycker att vissa inte insett att Ward faktiskt kan lira ishockey och jag hoppas att han täpper igen trutarna på alla dessa klagosångare en gång för alla!.

Och visst syns vi på Hovet!

Sv: Timrås ES matcher 2001-2002!
mike66: du får ju inte glömma Kapanen .. han hade rutin ifrån finska kvalserien .. tror han kan bli väldigt viktig

Sv: Timrås ES matcher 2001-2002!
mike66: Ed Ward "lira" hockey? Snarare kötta sönder. Peltomaa och Åhlund kommer att lyfta sig i kvalet. Kom ihåg vart ni läste det först.

Vi syns på Hovet!

Sv: Timrås ES matcher 2001-2002!
Precis Kongo, och vad jag vill ha fram med detta är att laget inte är så j-la dåligt som vissa vill göra gällande och får anses ha en mycket god chans i kvalserien, kan t o m vinna den, även fast vi kom sist i elitserien!

Marginalerna är så små på den här nivån så det är så många andra olika faktorer som spelar in, vi har ett kanongäng som kommer att göra slutet på denna säsong mycket rolig för oss, det behöver vi nu efter denna tunga ES säsong.

Tror att Ward kommer att lyfta sig femton klasser och nu visa att han verkligen kan lira ishockey. Sedan har vi ju den nye backen Hedberg som gick och gjorde sina två första strutar för Timrå i SHL cup. Matthiasson kommer att vräka in puckar och Z:a stå för framspelet, också har vi ju Molla som är en gammal rutinerad kvalserieräv! Detta kommer att bli mumma, vänta bara!

Krossa Gnaget! Och Timrå IK kvar i Elitserien!

Sv: Timrås ES matcher 2001-2002!
Noterbart är att Timrå tagit trepoängare mot AIK, Brynäs, Djurgården, Linköping, Luleå, MIF, Modo och Södertälje. Mot HV71 har det blivit en tvåpoängare och mot Frölunda och Färjestad som bäst enpoängare.

Timrås ES matcher 2001-2002!
Har suttit och funderat lite på de små marginalerna som förföljt laget denna säsong i elitserien och gått igenom matchresultaten.

Summa summarum blir då detta:

15 st vinster varav fem på öt!
13 st uddamålsförluster!
9 st två målsförluster!
13 st tre målsförluster eller mer!

Resultaten på matcherna har jag lagt in på min profil för dom som är intresserade att kika!

Krossa Gnaget alle man till Hovet!

71175 · »