dr Dängroth: Troligtvis så är inte Nemirovsky billig, men vad är alternativet?? Om han räddar Timrå i kvalserien så är han värd varenda krona! En degradering skulle kosta mer än alla spelarlöner i världen (bildligt talat)
Dessutom slipper man ju DeRoos och Hautamaas lön nu, så lite päsingar måste finnas.
Varför massa dyra spelare, f-n skulle tro att det strålande backparet mike66 och Smokey inte ska ha så mycket, och "Jag" som Tekare,,,,,,då ser jag det som gott som klart redan,,,,,,Skulle vilga se då Lärking ska skuffa runt Smokey så han står rätt vid teket he he,,,,,
jag tycker det inte ska spela nån roll hur mycket Nemirovsky kostar,ge allt som finns för att få hit honom,han verkar ju inte vara en sopa precis och det lär ju inte dyka upp nån med hans kapacitet heller,men man vet aldrig med nubben han kanske tar hit några nya kanonvärvningar som vallin och simons,å då jä-lar får ni hålla i hattten för då blir det slutspel;)..hehe..men en back måste ju vara högprioriterat med tanke på att wallin och halvarsson och en viss styf också finns i laget...vill inte se dom i kvalserien låna ut wallin till sundsvall och in med det största timrå hjärtat i länet:TJOBBA...han har iaalfall rutin och en jävla slagga..kämpa timrå nu tar vi tre mot svinköping...in med tägström och ut med soporna jag ni vet vilka....och inte är det cassel och raja iallfall....Z:a tre mot L-köping..god fortsättning!!!
Nemirovsky eller inte så gissar jag att det kommer att bli lite av silly season nu fram till stoppdatumet för övergångar 31/1. Nemirovsky är inte gratis direkt. Finns fler spelare av rang lediga nu? TIK har sagt att de håller ögonen öppna även fast det inte verkar vara någon speciell på gång nu. Ekonomin begränsar tror jag liksom osäkerheten med nästa säsong. Det är inte så många som överhuvudtaget har kontrakt nästa säsong vad jag minns. Var det smart? Det är bra att det nya året börjat så fint med inställning och fart, låt det fortsätta så.
Pippo: Så att vi spelar i elitserien nu räknas inte eftersom att det i en eventuell kvalserie föreligger risk för degradering? Då torde han ju gå till något av de 5 första lagen eftersom det rent teoretiskt kan bli vilka lag som helst på den nedre halvan som ansluter till KS.
glöm Nemirovsky Timrå.....killen sa att han vill spela i ett elitserie lag nästa säsong...o ni e på god väg till..ja ni vet vart behöver väl inte nämna det...o dessutom har ja hört rykten om att Linköping, Södertälje o AIK varit i kontakt me honom
Hade HV velat ha Nemirovsky hade man kontrakterat honom redan. Han bor ju redan i Hva, har tjej där och allt.
Jag pratade med David efter förra säsongen, och då framkom det att han och Lückner inte var bästa vänner. Dessutom har HV redan en forward för mycket i och med att Esbjörs är tillbaka från skada.
David är annars en bra spelare, det tog ett tag för honom att hitta målet, men i slutet snittade han en poäng per match. Dock var han nog lite för dyr för vad han presterade. Kanske har han gått ner i prisläge nu, då han så gärna vill stanna i Sverige?? Hur som helst, i HV hamnar han inte.
Swen: Tror inte att han går med på ett provkontrakt tyvärr. Kapanen hade ju en lite pressad sits, så där gick det ju bra. Nemirovsky lär inte sakna anbud, därför lär han inte heller gå med på provkontrakt. Och egentligen ser jag ingen anledning för TIK att ta hit honom på prov. Jag har svårt att se att han inte skulle vara en av de bättre spelarna i TIK. Man kan ju hoppas att Timrå snyter honom före HV.
Hv skriver säkert kontrakt med honom. Det verkar vara ett utspel för att pressa dem lite till. Men, skulle vi ha chansen så ska vi ta den. Det behövs fler av alla sorter idag särskilt när det är viktigt att ha backup för skador. Kapanen ja, han har väl kontrakt nu, eller?När är sista datumet för övergångar förresten???
PP: Varför inte ett provkontrakt, likt det Kapanen erbjöds? Den närmsta månaden väntar 10 elitserieomgångar, chans till bra valuta för pengarna. Frågan är väl, om inte HV skriver kontrakt med honom, inför slutspelet?
Nu Nubben har du chansen till ett bra nyförvärv!! Det är bara att agera och öppna plånkan. TIK har ju letat en målskytt och forward av rang. Nu när chanser finns hoppas jag att TIK-ledningen inte sitter med händerna i byxfickorna.
Den låga spelskicklighetsnivån bland backarna är ett minst lika stort problem i defensiv zon. Att vi haft så svårt att snabbt spela oss ur, bli fastcheckade, tappa puckar osv beror ju i hög grad på att man saknar förmåga att skapa tid ... | Läs mer
Dessutom slipper man ju DeRoos och Hautamaas lön nu, så lite päsingar måste finnas.