Timrå vs Hv71 Fröken i en första klass i Jönköping, berättade såhär i semifinaltider för klassen att hon naturligtvis är inbiten Hv71-supporter. Hon bad de elever som också är Hv71-supporters att räcka upp handen.
Barnen var inte riktigt säkra på vad en Hv71-supporter var, men eftersom de ville vara som sin fröken så viftade snart barnen ivrigt med sina armar. Det vill säga, nästan alla barnen.
En flicka, Lisa, satt i sin bänk och rörde inte en min. Lärarinnan frågade varför hon valde att skilja sig från mängden. - För att jag inte är en Hv71-supporter, svarade Lisa. - Nähä, men hoppsan då! Och vad är du då?, frågade fröken.
Flickan svarar med stolt röst: - Jag är Timrå IK-supporter så klart.
Lärarinnan blir förvånad och samtidigt lite irriterad. Hon frågar Lisa varför i allsindar hon är en Timrå IK-supporter. - Tja, min mamma och pappa är Timrå IK-supporters, så jag är också det.
Lärarinnan blev nu arg. - Det är väl ingen orsak! säger hon med hög och rejält ilsken röst. Om vi säger att din mamma var en prostituerad, och din pappa var en jubelidiot till horbock. Vad skulle du då vara?
Lisa funderar en stund, ler och säger: - Jaa, de e´ klart, då skulle jag förstås vara Hv71-supporter!
Tom Topp: Hjärnskakning först, med långvarig problematik. Sen antar jag att den främsta förklaringen till att han inte spelade mer är att han tillhörde HV och så får man nöja sig så. Det är så invecklat att begripa sig på alla turer ... | Läs mer
***
Timrå vs Hv71
Fröken i en första klass i Jönköping, berättade såhär i semifinaltider för klassen att hon naturligtvis är inbiten Hv71-supporter. Hon bad de elever som också är Hv71-supporters att räcka upp handen.
Barnen var inte riktigt säkra på vad en Hv71-supporter var, men eftersom de ville vara som sin fröken så viftade snart barnen ivrigt med sina armar. Det vill säga, nästan alla barnen.
En flicka, Lisa, satt i sin bänk och rörde inte en min. Lärarinnan frågade varför hon valde att skilja sig från mängden.
- För att jag inte är en Hv71-supporter, svarade Lisa.
- Nähä, men hoppsan då! Och vad är du då?, frågade fröken.
Flickan svarar med stolt röst:
- Jag är Timrå IK-supporter så klart.
Lärarinnan blir förvånad och samtidigt lite irriterad. Hon frågar Lisa varför i allsindar hon är en Timrå IK-supporter.
- Tja, min mamma och pappa är Timrå IK-supporters, så jag är också det.
Lärarinnan blev nu arg.
- Det är väl ingen orsak! säger hon med hög och rejält ilsken röst. Om vi säger att din mamma var en prostituerad, och din pappa var en jubelidiot till horbock. Vad skulle du då vara?
Lisa funderar en stund, ler och säger:
- Jaa, de e´ klart, då skulle jag förstås vara Hv71-supporter!
LennartA @ Timrå Idag kl. 08:20