Saltmasen: Hv värvar alltid bra, dom har ju en himla massa pengar. Problemet är vad dom får ut av alla pengar dom dyngar in. Skönt att pengar inte är allt
steveroper: Vi kommer allmänt bli toppade botten 4, men just Mattias Karlsson trodde jag inte så slentrianmässigt skulle placera oss botten 2. Det fick bli ett inlägg (som han inte lär läsa :-).
Lite mer om truppbygget i sin helhet. Vet att det tagits upp flera gånger och vi supportrar har knappt en aning om vad det är för spelare vi tar in och vilken funktion denne har på isen.
Målvaktsidan är intakt till nästa säsong. Sjukt bra!
Backsidan då.
Elmeri Eronen -> Albin Sundin. Kommer han klara av att lasta Eronens minuter? Mika Koivisto -> Marcus Hardegård. Utvecklats enormt sedan han lämnade oss. Kristian Näkyvä -> Alfons Freij. Experter är extremt spända på hans potential. Sedan har vi Emil Stadin och Ilari Kapanen som kommer flyttas fram och tillbaks mellan j20 och A-laget. Vem tar det största klivet?
Forwardssidan:
Filip Hållander -> Anton Heikkinen. Kommer definitivt fylla sin funktion, men inte Hållanders fotspår. Lite spänd är jag på att se vad han kan uträtta. Oliver Kapanen -> Marcus Westfält. Helt annan karaktär och spelartyp. Oliver Johansson -> Ludvig Levinsson. Mer etablerad spelare som är närmre sin potential. Anton Lundmark -> David Lilja. En publikfavorit mot en annan. Spännande. Maximilian Eisenmenger -> Linus Eriksson. Förra säsongen fick vi se skillnaden dom emellan. Linus kommer ta större kliv. Dennis Värmhed -> Eddie Genborg. Olika positioner absolut, men talangmässigt klart bättre.
Jag känner mig relativt trygg över Kimmos och Nubbens bygge ändå. Backsidan har en bredare poängskörd och den är snabbare än förra säsongen. Forwardssidan har djupare bredd skulle jag säga. Inte lika spetsig, men samtidigt kanske vi får se mer forcerade puckar mot mål. Krigarmål.
Jag vet inte jag. Det enda som gnager i mig är tränarsidan. Den känns oerhört trött. Hoppas för allt att jag har fel.
steveroper: Tycker HV har jobbat ihop sej till ännu ett fiasko. Vore trevligt om det inte lönade sej att bara köpa dyrt, som sedan fallerar. Tyvärr känns Liljander som en som kan stoppa blödningen, men hoppet lever, ut med HV-skräpet
Peja: det jag pratade om där var dock 4år dvs full utdelning det är ”bara” ca 3.5milj. Långt till modos försäljning som var poängen. Man skeppar inte 5-10 spelare efter varje säsong.
Peja: ja precis :) varit inne på det tidigare också.
”2887336 · Stridhsyxa · · 2025-06-15 20:57 Montén Python: de stora ersättningarna kommer vi få från en fungerande juniorverksamhet i egna leden. Då tickar åren in från start, som Freij gör nu för Växjö. Värvningar i Freijs ålder kan ge en liten ersättning men oftast inte hela.”
Stridhsyxa: Det är väldigt svårt att få in många miljoner i NHL-pengar genom att värva in bra talanger direkt till A-laget, så som Timrå väl har gjort inför nästa säsong. Då drar de i regel efter 1 säsong och då får man ju endast en liten del av NHL-kakan. Om man ska satsa på att få in NHL-pengar så gäller det att få fram spelare via hockeygym.
Gillar snacket nu. När föreningen signalerar långsiktig strategi och en vilja att växa då börjar också supportrarna se vinningen i att ens börja lyfta vissa frågor. Tidigare har man bara gapat för dövörat. ”Vi gör som vi alltid gjort” börjar äntligen tyna bort.
Nog för att gillar SCA arena, men sanningen är väl att den har spelat ut sin roll! Den andas hockey och kan bygga upp en helt fantastisk stämning! Men för alla sponsorer och andra rika knösar behövs det en fjantig evenemangsarena. Helst nere vid Sundsvalls hamn! ( Trodde aldrig att jag skulle skriva det här) Med en flott restaurang och en massa loger! Knösarna vill synas, snacka affärer och må gott! Då kan dom lägga en och annan miljon på hockeylaget också!
Öndulat: låt se.. Ilari Kapanen stannar Almtunas coach blir assisterande till TS Freij har signat NHL kontrakt, så vi blir blåsta på pengar där Å nån som heter Nizze är aktuell som MV tränare
Inte varit aktiv på ett tag, och helt ärligt är jag fortfarande sur över hur säsongen tog slut och allt därefter, men nu har jag iaf förnyat mitt medlemskap!
solbacken: Exakt min poäng. Det där var ju bara en sanning som rättades in efter Fjollis behov. Missförstå mig inte, jag säger inte att vi ska skippa flyg helt och bussa land och rike runt. Men det är alla såna kostnader som måste ses över. Vi måste bli kostnadseffektiva och det duger inte att vispa bort den här frågan med att "det är inte där ekonomin ska räddas".
Jo. Det är exakt där den ska räddas. Där och på alla andra utgiftsposter. Varje krona måste generera mer tillbaka än vad den gör idag
JanneH: Jag är.lite fundersam på upplägget i fjol. Vi behövde fler flygresor för att få mer träning. När det sedan var speluppehåll då var det ledigheten som var viktig. Visst att kopla av lite kan vara ok. Men inte hela uppehållet, nu tränade man väl 2-3 dagar under uppehållet. Om träningen var så viktig, varför inte träna mer under uppehållet.
JanneH: Typ. Nä men seriöst är det ju inte det minsta märkligt att vi ekonomiskt är en liten skitförening. Iaf om man resonerar kring ekonomi som det görs härinne bland hobbyekonomerna
steveroper: Ja den där jävla Tjokki Smokinen var väl för bekväm för bussresa så han drog nån vals om att laget behövde mer träningstid för att få lite extra flygresa
sikth: Det kittlar att sätta ihop en 4e kedja med Walli - Westfält - Genborg. Där skulle vi få en jobbig jävla kedja att möta. Tyngd så det räcker och blir över.
Tio svenskar tar plats på expertens sista ranking inför NHL-draften 2025.
48. Eddie Genborg, högerforward (Timrå) Han vill tackla allt som rör sig – punkt slut. Jag ser inte mycket offensiv spets i honom, men han är åtminstone jobbig att möta. Han gör mycket utan puck, vilket jag värdesätter högt. Genborg är fullständigt kompromisslös, spelar ett stabilt tvåvägsspel och såg inte ett dugg malplacerad ut i SHL. Jag är övertygad om att han kommer spela i NHL en dag i en fjärdekedjeroll, eftersom han kan vara en plåga utan att dra på sig för mycket utvisningar
cloon: Florida Panthers tar sin andra raka Stanley Cup, i deras tredje raka final. Och till nästa säsong förstärks laget av Anton Lundmark från Timrå IK :)
Nisse1: Jag fattar inte hur alla kan snöa in på bussresor vs flyg. Det är knappast det som sänkt vårt resultat. Löner är ju den största posten vi har. Vill vi behålla lönenivån får vi helt enkelt öka intäkterna, eller i kombination bli bättre på att skriva fördelaktiga avtal.
Stridhsyxa: får det till 7-9 flygningar från Timrå. Vissa räcker med resa ner och sen vidare med buss till nästa match. Vissa blir tur och retur med flyg. Det ska vi inte snåla med.
steveroper: Fast vi får komma ihåg Jokinens tanke med bussresorna: Att få mer träningstid.
Rätt viktigt när vi sätter total restid för oss jämfört med typ Örebro och HV i kontexten. Gissar att vi ligger dygnsvis över dem i restid sett över hela säsongen. Det är klart som fan att man får sämre utväxling på utvckling och taktik om man sitter i bussen istället för att träna i praktiken på grejerna.
Det här anser jag är en av Jokinens bästa drag säsongen som var. Sen kostar det absolut, men vill vi konkurrera med merparten av övriga lag med träningen då kanske det får vara så.
Resultatet damp ner igår. Till skillnad från resten av alla surpuppor så är jag glad över att minusresultatet inte var mer. Jokinen kom in med dunder och brak. Bra för varumärket, men spenderandet blev sjukt mycket högre. Vi chartrade ett plan minst 12 gånger förra säsongen. Vi fick väl säkert ett bra paketerbjudande för det, men det borde ha kostat över 7milj iallafall.
Hade vi kört på liknande budget som 2023 så hade vi väl säkert gått 12milj +.
Karlsson74: Brynäs omsätter över 100 miljoner mer, hade Timrå haft allt annat lika och bara adderat 100 Mill, så hade resultatet varit 100 miljoner plus.
Självfallet vet jag att man inte kan öka omsättning med 100 milj utan att öka kostnaderna, men inte hade de ökat med 60 i alla fall.
Den dagen Timrå hittar lösningen att omsätta över 150 miljoner så kommer detta att vända, kan Timrå lyckas öka intäkterna med 25 milj genom att öka kostnaderna med 12 så har man ett bra stabilt resultat.
Hur man än vänder och vrider på detta bokslut och att Timrå planerar fler loger för att minska löspris biljetter hoppas jag verkligen är rätt beslut.
För logeintäkten måste både väg upp för kapacitet minskning och att täcka det årliga kostnaderna kring detta. Jag hoppas innerligt att man räknat på detta.
3 loger intäkt på 1 säsong inbringar hur mycket, vad kostar investeringen i avskrivning årligen och räntekostnader årligen? Avkastningen måste vara minst 40% anser jag för att detta bygge ska vara värt det.
Brynäs har över 7000 pers / match Timrå kommer ha ca 5 700 och när biljettintäkt är den enskilt största intäktskällan utöver SHL sponsringen så blir det märkligt när man nu sänker publik kapaciteten.
Sedan undrar jag vad man budgeterat för säsongen 2024/2025? Att vi når All Time High i omsättning, är så klart kul men att det sedan leder till ett minusresultat måste betyda att man inte klarar att nå budget. Vad har gått snett?
Att inflation ska vara en bortförklaring köper jag inte för den har drabbat alla företag i hela Sverige och alla privatpersoner, så min fråga är vad har man gjort under året för nedskärningar för att inte få ett minusresultat?
Revidera budget gissar jag på att många bolag fått göra under de senaste 12 månaderna hur har Timrå agerat i frågan?
Sedan måste även vi supporters förstå att vi behöver bidra mer vad jag kan se har medlemsintäkter minskat från förra bokslutet och vill vi ens ge klubben chansen att utvecklas och vi ska kunna ta SM-Guld måste vi gå på matcherna, alla platser måste vara slutsålda varje hemmamatch.
Det vi ger kommer över tid komma tillbaka till oss på sikt, men en väl fungerande styrelse och ekonomiavdelning som förstår att detta är en resa på många år för att bli en stor klubb men en högt eget kapital.
Timrå som förening kommer inte byggas på ett par år utan minst 5 så visionen och 5års planen skulle vara intressant att få presenterad av styrelsen.
Summa summarum, Timrå IK behöver medlemmar och publik för att detta ska bli bra, vi som supporters måste våga ge för att få ett SM-Guld.
Stridhsyxa: så kan det säkert vara. .en del av de fem miljonerna iaf. Hur som helst så är det inte hållbart att gå minus när intresset och sånt är högt .. det egna kapitalet behövs byggas upp inte täras på oavsett hur de ekonomiska kraven i ligan ser ut.
Karlsson74: mm men kom ihåg att ifjol gick sca + andra sponsorer in innan bokslutet med extra spons för att rädda EK. Nu behövs inte det och det var nog kanske en del ’förskott’ av de sponsen.
Karlsson74: loger och kundrum minskar också med en miljon ändå ska vi bygga tre till pga ”ökad efterfrågan”…
Lite kul att man säger att det är utgifter och räntor som drar ner resultatet när man minskar spons med 5 millar. Hamnade en del av sponsen på ”externa finansiärer” istället när vi värvade backarna? Dvs spons minskade i ren intäkt och hamnade istället på lönekontot.
Rip Kirby: Timrå IK går alltså tvärt emot Brynäs. Trots ett ökat publikintresse,och ett mediaintresse för klubben som vi aldrig haft på väldigt många år . Så minskar sponsring och reklamintäkter till Timrå IK med hela 5 miljoner. Låter väldigt märkligt och inte som någon vidare bra utveckling.
TD: 33,4 miljoner kronor. Där har du Brynäs IF´s vinst räkenskapsåret 2024/25. Helt sjuka siffror.
"– Den första är en fortsatt god kostnadskontroll och återhållsamhet inom hela organisationen. Vi har arbetat medvetet med att få ut så mycket verksamhet som möjligt för de investeringar vi gjort. Under det långa slutspelet lyckades vi dessutom hålla nere de rörliga kostnaderna i förhållande till intäkterna vilket innebar att varje intjänad krona fick större genomslag. Detta är ett kvitto på att vår organisation lyckats arbeta effektivt genom hela säsongen, säger Håkan Svedman, klubbdirektör i Brynäs IF.
Grundförklaringen finns så klart i den stora publiktillströmningen. Med 7700 i publiksnitt och nio slutspelsmatcher utanför budget utklassade man budget och matchintäkterna 2024/25 uppgick till 61,4 miljoner. Att jämföra med 29 miljoner senast Brynäs spelade i SHL.
Men även på sponsorsidan har man slagit budget även om nivåerna där på intäkter är ungefär likställda med föregående år, drygt 29 miljoner.
– På privatmarknadssidan har vi faktiskt nått fantastiska nivåer. Publiksnittet i SHL landade på 7 700 – den högsta noteringen i föreningens historia. Tillsammans med en väldigt stark merchandise affär blev intäkterna långt över förväntan. Även företagssidan har utvecklats med ett ökat antal partnerskap och en positiv försäljning som överträffat det vi budgeterade, säger Håkan Svedman."
Utan någon som helst insyn i ekonomin och alla möjliga omständigheter som påverkar den så är en första reaktionen på ett minusresultat "hur blev det så"? Vi hade ju toppspelare som Hållander och Kapanen på rejäl rabatt enligt många här på HS. Hade Jokinen extravaganta vanor, förutom flygresor till flera matcher? Kostade Kimmos finska backar mer än vad vi trodde? Någoting har ju rekordomsättningen gått till. Har vi något okänt svart hål som vi måste stoppa stålar i?
steveroper: vi kan inte konkurera ekonomiskt med Brynäs Hv Färjestad Frölunda Luleå dom omsätter över 200 miljoner vi får snåla på allt utom på spelartruppen som tar den stora kakan det är en balansgång att konkurera med de stora ändå med 100 miljoner lägre intäkter
Först blir man deprimerad när man får läsa om årets siffror. Fast när jag tänker på vart föreningen var för tio år sedan så tycker jag nog att det har gjorts en jäkla resa! Så lite glad kan man nog vara ändå.