Är det nån som har stenkoll hur exakt ett tryout-kontrakt fungerar? Innebär det typ en medelmåttig lön under tiden kontraktet gäller samt att klubben kan avbryta det när som helst utan kompenserande ersättning om det bryts i förtid?
Prioriteringsordningen har väl hela tiden varit back, center och slutligen ytterforward. Nu kom en ytterforward först, på tryout-kontrakt. När jag kollar Nates 'stats' känner jag mig ganska skeptisk men framtiden får avgöra.
Detta är en budgetvärvning och de stora pengarna lär väl istället läggas på en back och/eller en center?
📣 NYFÖRVÄRV!! Det är måndag och vad passar bättre än att börja veckan med ytterligare ett nytillskott i akademin? Vi välkomnar David Slačík 🇨🇿 till Timrå IK. Den tjeckiske forwarden född 2007 har HC Domazlie som sin ... | Läs mer