Det var inte utan att ångesten började stiga en upp i halsen som man bevittnade dagens match. Ganska krampaktigt från Timrås sida. Men å andra sidan måste man berömma TUR BK's bortaspel också. Tyckte att dom gjorde mycket rätt i dagens match.
Men som tur var kunde Timrå avgöra. När Backlund släppte in 2:an kändes det ganska tungt och hopplöst. När linjedomaren sedan visade upp ett strålande spelförståelse blev det ju inte bättre. Horribelt att man som linjedomaren inte har mer koll på matchuret, ställningen och jagandelags målvakt. Skämmes!
Grymt skön seger i alla fall. Oerhört viktiga poäng som bärgades ikväll.
Sittplatspubliken var urusel långa stunder. Jag satt nog ensam och klappade på min sektion. Klacken gjorde ett bra jobb.
Stridhsyxa: Bra svar av Nubben i en situation när allt talar för avslut. Det hade varit relativt ohärligt om han sagt: "Boyce är slut". För egen del tycker jag detta citat är betydligt trevligare att nämna: