Rglerna säger: " f) Hursomhelst, om en anfallande spelare står i målområdet, skall spelet stoppas och nedsläpp ske i den neutrala zonen."
"c) Om anfallande spelare knuffas eller styrs av försvarande spelare så kontakt uppstår med målvakten skall det inte betraktas som kontakt inledd av anfallande spelare enligt denna regel, anfallande spelaren skall göra en uppenbar ansträngning för att undvika sådan kontakt med målvakten."
"Alla situationer under regel 595 skall strikt baseras på domarens bedömning."
Så det är helt upp till dumaren att bedöma situationen...
JanneH: Det här är faktiskt lite roligt och en liten del av att man har svårt att se sitt kära Timrå ta steg i rätt riktning.Till och med vi supportrar är kvar i nån nostalgisk bubbla som numera bara är en, ja bubbla.
" f) Hursomhelst, om en anfallande spelare står i målområdet, skall spelet stoppas och nedsläpp ske i den neutrala zonen."
"c) Om anfallande spelare knuffas eller styrs av försvarande spelare så kontakt uppstår
med målvakten skall det inte betraktas som kontakt inledd av anfallande spelare enligt denna regel, anfallande spelaren skall göra en uppenbar ansträngning för att undvika sådan kontakt med målvakten."
"Alla situationer under regel 595 skall strikt baseras på domarens bedömning."
Så det är helt upp till dumaren att bedöma situationen...