JimmyH: Har för mig att det var en siffra som nämndes i samband att han lämnade och den lär inte vara särskilt långt från sanningen iom att 70k är snittlönen för en spelare i ES och han trots allt gjort ett gäng säsonger nu. Om hårt arbete är den mest attraktiva egenskapen är det lite motsägelsefullt att samma personer som frozar Sundh även dreglar över Piros. =)
Frella: Hmmm. Jag tycker att det var så mycket prat om pengar här. Inte minst 100k. Pengar kan vi stryka. TIK ville inte behålla honom helt enkelt.
Menar du att Piros inte jobbade? Han var väl den forward som tacklade mest. Dessutom jobbade han tillbaka helt ok och tänkte även bakåt, inte bara framåt som vissa andra.
Sedan att han var "trött" efter huvudskadan, det är en annan sak.
Hoppas Westfält har det bästa i sig framför sig nu, verkar förövrigt vara en vettig och lösningsorienterad herre som snabbt rättar till något när han märker att han gjort ett katastrofalt misstag.
"Marcus Westfält lämnar MoDo för spel i Färjestad. Detta utan att ha spelat en enda match för klubben."