Solen skiner ute. Varför då? Jag ser ju att det är grått ute. Grått här inne. Hade jag druckit hade jag köpt tre flaskor rödvin och plockat fram de gamla skivorna från nittiotalet. Nu dricker jag starkt kaffe och blir äldre istället. Nu sitter man här med sitt hjärta i famnen och pillar i gångarna, rensar förmaken, ser till att blodet kan löpa fritt genom artärer och vener. Sedan sätter jag tillbaka hjärtat i den här kroppen och blir Frankenstein med tårar i ögonen. Jag hoppas på sömnen som en stillsam extas, en sorts varsam glömd dröm.
Jag tror Timrå hade haft många mer poäng om det inte hade varit så jädrans många bortamatcher dessa första 13 matcher. 5 matcher hemma gett 12 poäng. 8 bortamatcher gett 8 poäng. Men Timrå har gjort det bra med alla dessa bortamatcher trots allt.
Solen skiner ute. Varför då?
Jag ser ju att det är grått ute. Grått här inne.
Hade jag druckit hade jag köpt tre flaskor rödvin och plockat fram de gamla skivorna från nittiotalet.
Nu dricker jag starkt kaffe och blir äldre istället.
Nu sitter man här med sitt hjärta i famnen och pillar i gångarna, rensar förmaken, ser till att blodet kan löpa fritt genom artärer och vener.
Sedan sätter jag tillbaka hjärtat i den här kroppen och blir Frankenstein med tårar i ögonen.
Jag hoppas på sömnen som en stillsam extas, en sorts varsam glömd dröm.
Grattis Brynäs.