Angående ryktet om att SKA St Petersburg vill köpa Sebbe. Jag skulle kunna tänka mig en försäljning om två villkor uppfylls.
1) Vi får bra betalt (runt 5 miljoner kronor?). 2) Om vi kan ersätta honom med en RIKTIG powerplay-back.
Vi har ingen riktig powerplay-back i dagsläget, ingen back som kan styra ett powerplay, med ett bra (direkt)skott. Detta är enligt min uppfattning den största bristen i detta lagbygge, större än både målvakts- och forwardssidan.
När man kikar in här så undrar man om det blivit ett forum för talangutveckling etc där bandaren går på repeat. Diskussionen är rätt tradig nu, där det verkar endast handla om att ha rätt och bräka sig i sin egen förträfflighet.
För att återgå till de dagar som återstår så verkar diskussionerna i korridoren igår skvallra om att Pärssinen ska ersättas. Alltid nåt.