Dream Team: Hyfsat svängig förkvalserie. Nu gäller det för Timrå att inte ha överdriven respekt för motståndarna utan fokusera på det egna spelet. Fakta är att vi är bästa laget. Med rätt avvägning mellan ödmjukhet inför uppgiften samt tilltro till den egna förmågan så ska det inte spela nån roll vilket lag som står på andra sidan i morgon.
mikenomad: Boosten som Rögle fick i kvalserien förra säsongen efter att ha "kommit bakifrån" via playoff ska nog inte underskattas helt. Premiärvinsten på Hovet har nog sina grunder just precis där. Sen är förstås inget vunnet när man vinner en match, men den psykologiska faktorn av att vara underdog och kunna växa med uppgiften har förstås sin betydelse. Fokus för vår del måste förstås ligga på det egna spelet, men det är jag faktiskt inte ett dugg orolig för. Nej, är vi på tå från start har vi alla chanser i världen till en bra start.
Red Bulls: Naturligtvis ett av de bästa alternativen vi kunde tänka oss, åtminstone såhär på förhand. Klubben behöver lugn och ro, trygghet och erfarenhet och här får vi in det samt en enorm vinnarkultur. Fy fan vad bra!
Redigerad kommentar